Słoneczne ciepło

Słoneczne ciepło

Nadchodzące wraz z latem słoneczne dni dają nam okazję nie tylko do wypoczynku, ale i do znacznych oszczędności. W większości domów bezpłatną energię słoneczną można z powodzeniem wykorzystywać do ogrzewania wody. Czytaj dalej

Czy to się opłaci?

Leżąca w strefie klimatu umiarkowanego Polska może się nie wydawać miejscem idealnym do wykorzystania energii płynącej ze Słońca. Rzeczywiście, świeci ono
w ciągu roku ponad dwa razy krócej niż np. w Grecji czy na Cyprze. Ta różnica nie oznacza jednak, że montaż systemów solarnych w naszym kraju nie będzie się opłacał. Istotne jest to, że w największej mierze energię słoneczną możemy wykorzystać w okresie między marcem a październikiem, czyli poza sezonem grzewczym. Dlatego też instalacje solarne służą u nas przede wszystkim do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz podgrzewania wody w basenie. Jeśli taka instalacja zostanie dobrze zaprojektowana i wykonana, to pozwoli zaoszczędzić w ciągu całego roku 60-70% energii zużywanej do podgrzewania wody. W miesiącach letnich może ją zapewnić w pełni. Tak więc w domach, w których zużywa się dużo ciepłej wody, rachunki za jej podgrzewanie będą dużo niższe. Dogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem układu solarnego jest natomiast najbardziej wydajne w okresach przejściowych tj. marzec-kwiecień, wrzesień-październik.

Co wybrać?


Przed zakupem musimy zdecydować np. o tym czy montujemy kolektory rurowe czy płaskie – rys. De Dietrich
Większość firm oferuje gotowe pakiety układów solarnych, w skład których wchodzą takie elementy jak: kolektor wraz z zestawem pozwalającym na montaż np. na dachu, zasobniki ciepłej wody użytkowej lub podgrzewacze solarne, automatyka. W przypadku najbardziej widocznych elementów instalacji – kolektorów – mamy do wyboru kolektory płaskie i rurowe. Przykładem urządzenia pierwszego typu jest DIETRISOL PRO firmy
De Dietrich. Składa się on przede wszystkim z absorbera, czyli prostokątnej płyty pochłaniającej promieniowanie słoneczne. Absorber, jak w przypadku produktu DIETRISOL PRO, wykonuje się z miedzi zaś obudowę ze stali, aluminium lub tworzyw sztucznych. Z płytą scalone są miedziane rury, w których przepływa niezamarzający płyn, odbierający ciepło od absorbera. W celu zwiększenia sprawności układu, płyty od góry pokrywa się powłokami, które przepuszczają promieniowanie słoneczne, lecz uniemożliwiają wydostawanie się ciepła na zewnątrz. Jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać dostępną energię słoneczną, powinniśmy zastanowić się nad zakupem kolektora rurowego, takiego jak DIETRISOL POWER. Zbudowano go z próżniowych szklanych rur, w których umieszczono okrągłe, srebrne lustra. Dzięki temu wychwytywane jest całe światło padające na powierzchnię kolektorów, nawet tzw. promieniowanie rozproszone, które przebija się przez cienką warstwę chmur. Z tego typu urządzeń będziemy mieli pożytek także w dni pochmurne.

Przemyślana instalacja


Schemat kompletnej instalacji solarnej wspomagającej pracę kotła – rys. De Dietrich
Podczas montażu kolektora najbardziej istotną sprawą jest ustawienie go pod odpowiednim kątem do powierzchni Ziemi, tak aby zapewnić maksymalne pochłanianie energii słonecznej. Z tego względu kolektory najczęściej instaluje się na południowej połaci dachu lub jako wolnostojące ustawia na ziemi po południowej stronie działki. Najwyższą sprawność urządzenia uzyskują wtedy, gdy promienie słoneczne padają prostopadle do powierzchni absorbera. Latem warunek ten spełnią kolektory ustawione na południe, pod kątem 25 stopni do powierzchni ziemi. Jeśli jednak będziemy wykorzystywali pracę urządzeń przez cały rok, najlepiej ustawić je pod kątem 30-45 stopni – również w kierunku południowym. Aby pozyskane w ciągu dnia z kolektora ciepło efektywnie zagospodarować, należy je zgromadzić
w zasobniku w postaci ciepłej wody. Woda w zasobniku podgrzewana jest przez płyn krążący w kolektorach i dalej przesyłana do domowej instalacji. Podgrzewacze mogą mieć pojemność sięgającą nawet 1000 litrów, jednak tak duże urządzenia stosuje się raczej w przypadku budynków wielorodzinnych. Co ważne, zasobniki powinny być
zabezpieczone przed stratami ciepła np. pianką poliuretanową lub włóknem poliestrowym. W skład instalacji solarnej wchodzą również elementy odpowiedzialne za jej bezawaryjne działanie (stacja solarna) oraz systemy sterowania.
Systemy solarne De Dietrich są sterowane przez elektroniczne regulatory
DIEMASOL B i DIEMASOL C. Obie wersje zapewniają pełną automatyczną pracę układu i cechują się przejrzystą koncepcją obsługi. Wielofunkcyjny wyświetlacz informuje użytkownika o aktualnym trybie pracy oraz wskazaniach temperatury.
W przypadku instalowania systemu solarnego, tak jak w przypadku każdej innej poważnej inwestycji, musimy zwrócić uwagę na jakość urządzeń. Firma De Dietrich na całość układu solarnego udziela 2-letniej gwarancji. Aby była ważna, montażu może dokonać wykwalifikowany instalator, ale do pierwszego uruchomienia musimy wezwać autoryzowany serwis. Średnio, co dwa lata zalecany jest przegląd całości układu i wymiana płynu niezamarzającego.

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 20 Grupa: Moja budowa Oczywiście że jak już stoi wiata garażowa to idealnie do niej nadaje się panel fotowoltaiczny wszystko jest tak zaprojektowane aby wytrzymała te obciążenia.
  • Rekuperatory Liczba postów: 19 Grupa: Moja budowa wiata garażowa to nie jest miejsce na rekuperator nigdy nie będzie zresztą.
  • Malowanie Liczba postów: 67 Grupa: Moja budowa wiata garażowa zwykle pomalowana jest proszkowo a wcześniej ocynkowana żeby nie rdzewieć.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >