Ważne elementy systemów ochrony przeciwpożarowej budynków

Ważne elementy systemów ochrony przeciwpożarowej budynków

Ogień to żywioł, który trudno opanować. Szybkie rozprzestrzenianie się płomieni powoduje pojawienie się szeregu szkodliwych dla zdrowia i zagrażających życiu czynników, takich jak: dym, niedobór tlenu, toksyczne spaliny oraz płomienie. Pożar niesie ze sobą również duże straty materialne. Co więcej, płomienie uszkadzające konstrukcję budynku mogą stwarzać ryzyko jego zawalenia, stanowiąc tym samym śmiertelne zagrożenie dla życia człowieka. Czytaj dalej

 

Ewakuacja ludzi z płonącego obiektu jest bardzo skomplikowana, czasochłonna, kosztowna i czasem wręcz niemożliwa do przeprowadzenia. Dlatego też tak ważne jest wyposażenie budynku w system ochrony przeciwpożarowej, gdyż odpowiednio wcześnie wykryte zagrożenie pożarowe pozwoli na szybkie ugaszenie płomieni oraz sprawną i bezpieczną ewakuację ludzi przebywających w budynku.

 

Gaśnice i wewnętrzna sieć hydrantowa – podstawowe zabezpieczenie przeciwpożarowe

Do najbardziej podstawowych elementów ochrony przeciwpożarowej należą gaśnice oraz wewnętrzna sieć hydrantowa. Elementy te pozwalają na szybką reakcję osoby, która odkryje zagrożenie. Podwyższona temperatura, pojawiający się dym czy swąd spalenizny pozwalają zdrowej osobie zorientować się niemal od razu o pojawiającym się ognisku pożarowym. Dzięki łatwemu dostępowi do urządzenia gaśniczego osoba rozpoznająca zagrożenie może zgasić pożar w zalążku oraz dzięki ręcznemu ostrzegaczowi pożarowemu szybko poinformować osoby przebywające w budynku o zagrożeniu.

 

Czytaj również: Nieszczęściu w domu można i należy zapobiegać!

 

Ważne elementy systemów ochrony przeciwpożarowej budynków

 

Czujki, czyli automatyczne detectory przeciwpożarowe

Czujki przeciwpożarowe mają reagować na zagrożenie w analogiczny sposób jak człowiek. Do najpopularniejszych czujników przeciwpożarowych należą czujki dymu i czujki ciepła. Te pierwsze reagują szybko, nierzadko jednak okazuje się, że wywołują one fałszywy alarm, odpowiadając np. na opary kuchenne. Nie można ich jednak pomijać, gdyż w porównaniu do czujników ciepła, czujki dymu potrafią wykryć nawet zalążki pożaru, gdy płomień ledwie zaczyna się tlić. Czujki ciepła z kolei alarmują dopiero wtedy, gdy jest pewność wystąpienia pożaru, jednak ze względu na zwłokę nie powinno się stosować tylko tego rodzaju czujników w miejscach, w których przebywają ludzie.

 

Właściwa ochrona przeciwpożarowa powinna obejmować synchroniczne działanie poszczególnych elementów systemu. Przytomność umysłu i szybka reakcja człowieka wsparta dodatkowym zabezpieczeniem w postaci automatycznych czujników i zintegrowanym systemem alarmowym pozwala wyraźnie zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru w budynku, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo mienia i ludzi.

 

Czytaj również: Czy warto zainstalować alarm na budowie?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 234

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >