Wózki widłowe - sprawniej między regałami

Wózki widłowe - sprawniej między regałami

Efektywność operatora wózka widłowego zależy przede wszystkim od doświadczenia i umiejętności samego pracownika. Jednak dobór odpowiedniego narzędzia pracy, a więc parametrów i wyposażenia sprzętu, może w znaczny sposób usprawnić wykonywane przez niego zadania. Czytaj dalej

 

 Na temat wpływu rozwiązań zastosowanych w wózkach widłowych poprawiających wydajność operatorów opowiada Tomasz Sobczak z firmy STILL Polska. Pomimo coraz większej świadomości korzyści, jakie przynosi optymalizacja procesów magazynowych, rzadko kiedy poruszane są kwestie efektywności pracy samych operatorów wózków widłowych. Tymczasem to koszty utrzymania pracownika są najdroższym ogniwem w łańcuchu logistycznym i umiejętne zarządzanie w tym zakresie, może przynieść znaczne oszczędności. Podstawowe znaczenie dla wydajności ma właściwa organizacja pracy, predyspozycje osobowe i umiejętności zatrudnionych, ale także odpowiedni dobór sprzętu.

 

Czytaj również: Dalmierz skanujący stosowany podczas renowacji XVIII-wiecznego klasztoru Wizytek w Lublinie

 

Kluczowe parametry

Podstawową wartością, która decyduje o wydajności wózka widłowego nie jest – wbrew temu, co często się sądzi - maksymalna prędkość, ale przyśpieszenie. Ze względów bezpieczeństwa w magazynach i tak wprowadzane są ograniczenia prędkości, dlatego możliwość szybkiej jazdy w praktyce w niewielkim stopniu przekłada się na efektywność pracy. Dużo większe znaczenie ma za to przyśpieszenie, które pozwala szybciej osiągnąć docelową prędkość dopuszczaną przez normy danego zakładu. Kolejne istotne w tym zakresie wartości to prędkość hamowania oraz podnoszenia i unoszenia wideł: z ładunkiem oraz bez. Determinują one czas, jaki poświęcany jest na wykonywanie poszczególnych manewrów podczas załadunku i rozładunku towarów.

 

 

Na ograniczonej przestrzeni

Efektywna jazda wózka widłowego oznacza także zwrotność i stabilność, co przekłada się na szybkość pokonywania wąskich zakrętów między regałami magazynowymi czy wykonywania manewrów na ograniczonej przestrzeni. Kluczowe znaczenie mają tutaj promień skrętu oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, takie jak niski środek ciężkości wózka oraz wahliwie zawieszona oś kierująca. Mówiąc o ergonomii, nie sposób pominąć kwestie widoczności. To nieograniczone pole widzenia podczas pracy operatora jest podstawą bezpieczeństwa w magazynie, ale przekłada się także na dokładność i wydajność pracy. Operator powinien mieć swobodny widok na widły oraz móc dokładnie rejestrować otoczenie wokół pojazdu. Umożliwiają mu to takie rozwiązania jak panoramiczny maszt, wysoko umieszczony fotel czy ażurowa konstrukcja dachu kabiny. Istotne są również zwiększające pole widzenia lusterka montowane po bokach pojazdu, a dodatkowo także w strategicznych punktach samego magazynu.

 

Czytaj również: Młotowiertarka, czyli narzędzie do pracy na budowie

 

Nacisk na ergonomię

Zaprojektowany pod kątem ergonomii wózek widłowy sprzyja efektywnej pracy. Brak komfortowych warunków w kabinie, niewygoda czy wymagający wysiłku układ sterowania powodują zmęczenie i obniżenie koncentracji operatora, a w efekcie spadek wydajności. Dlatego konstruktorzy przykładają dużą uwagę do ergonomii stanowiska pracy, a widlaki można wyposażyć w systemy wspomagające sterowanie. Nowoczesne wózki widłowe mogą być operowane nie tylko za pomocą tradycyjnych dźwigni, ale także intuicyjnego dżojstiku lub minidźwigni. W wielu modelach wózków widłowych stosowane jest rozmieszczenie pedałów analogiczne do samochodów osobowych, co ułatwia pracę kierowcom. Nie bez znaczenia jest także przestronna, zapewniająca swobodę ruchów kabina, ogrzewanie czy wygodny fotel.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest oferowany przez firmę STILL system RFID Safety. Dzięki transponderom montowanym w podłodze, które odczytują położenie wózka widłowego w trakcie jazdy, system ma możliwość ingerowania w sterowanie pojazdem, wspomagając pracę operatora. Pozwala to m.in. automatycznie redukować prędkość w potencjalnie niebezpiecznych punktach, takich jak skrzyżowania czy zwężenia, lub sterować oświetleniem wózka widłowego. Jeśli w magazynie wyznaczone zostały obszary wrażliwe bądź trasy jednokierunkowe, istnieje możliwość ich monitorowania i kontroli kierunku jazdy. System RFID jest więc sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa oraz usprawnienie pracy operatorów.

 

 

Podstawą jest bezpieczeństwo

Pamiętać jednak należy, że praca operatora wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, a każdy błąd niesie za sobą poważne ryzyko. Ewentualna kolizja, niedokładnie odłożona paleta czy niewłaściwie transportowany towar może wiązać się z niebezpieczeństwem dla infrastruktury magazynu, składowanych towarów, osób postronnych, czy wreszcie samego operatora. Według Państwowej Inspekcji Pracy zaledwie w ubiegłym roku w wyniku wypadków z udziałem wózków widłowych poszkodowanych zostało 158 osób. Dlatego efektywna praca nigdy nie może oznaczać pośpiechu czy brawury. 

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • blacha trapezowa Liczba postów: 22 Grupa: Robimy dach W tym przypadku na pewno mogę się z tobą zgodzić, że warto szukać producentów którzy rzeczywiście dbają o jakość produktów oraz warunki gwarancyjne i dlatego ja...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 349 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 26 Grupa: Stawiamy śc... Ja ze swojej strony polecam zapoznać się z oferta firmy ,[url]https://bakskatowice.pl/oferta która oferuję usługi ,które mają usprawnić procesy budowlane tak...
  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 95 Grupa: Ekologiczny... Są nawet specjalne książki doradzające, jak zbudować samowystarczalny dom.
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 174 Grupa: Robimy stro... Panele są tanie i proste w montażu, ale niezbyt trwałe. Więc już lepiej zdecydować się na ogrzewane płytki.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 73 Grupa: Ogrody Można o ogrodach zimowych wiele informacji znaleźć w sieci i samemu sobie poradzić z tematem :) ja samodzielnie zaprojektowałem i zbudowałem swoją oranżerię a b...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16299 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >