Zbuduj sobie dom w wakacje

Zbuduj sobie dom w wakacje

Czy wiosenno - letnie miesiące są wystarczającym okresem, by postawić dom od podstaw? Dzisiejsze technologie budowania są nieustannie udoskonalane i rozwijane. Coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe do zrealizowania, w obecnych czasach staje się zaskakujące proste. Budowanie systemowe pozwala na budowanie szybkie, precyzyjne i pod wieloma względami oszczędne. Czytaj dalej

Niebawem rozpocznie się lato. Ale już teraz pogoda sprzyja temu, by prace na budowie postępowały w szybkim tempie. Najbliższe miesiące – do jesieni – będą czasem wzmożonego ruchu na budowach. Inwestorzy będą poganiać wykonawców. Wykonawcy będą uwijać się, by każdy dzień sprzyjającej aury wykorzystać jak najlepiej. Jednym
i drugim przeświecać będzie jeden cel – zamknąć stan surowy przed nadejściem chłodnej i mokrej jesieni.
Postęp prac na budowie niewątpliwie jest dyktowany technologią, w jakiej inwestor zdecydował się wznieść swój dom. Warto uświadomić sobie, że wybór technologii ma znaczny wpływ na tempo prac przy budowaniu.

 

 

 

 

 

System jednej warstwy
Od ponad 10 lat, obok tradycyjnego w Polsce budowania warstwowego, opracowywany jest i testowany sposób budowania ścian jednowarstwowych. Ściana jednowarstwowa powstaje przy użyciu odpowiedniego rodzaju materiałów ściennych, który spełni normy stawiane tej technologii. Materiał do budowy powinien spełniać funkcję nośną i izolacyjną - wtedy jedna warstwa nie wymaga dodatkowego ocieplenia, ponieważ sama w sobie jest wystarczająco energooszczędna. Jednym ze sposobów na zbudowanie ściany jednowarstwowej jest użycie bloczków SOLBET IDEAL w połączeniu z zaprawą klejową SOLBET do cienkich spoin i innymi elementami murowymi w postaci nadproży, kształtek U oraz płytek. Te elementy użyte do murowania zgodnie z zaleceniami producenta pozwalają na zbudowanie jednorodnej, gładkiej ściany o bardzo dobrych parametrach cieplnych.
               
Taka ściana wymaga już tylko otynkowania. SOLBET, w ramach oferowanego przez siebie Systemu SOLBET Prefekt, poleca tynki mineralne (m.in.: Terazyt, Terazyt S, Terazyt S Kornik, Terazyt S Baranek), które precyzyjnie łączą się z powierzchnią ściany z betonu komórkowego. Otynkowana ściana wymaga jedynie pomalowania – według preferencji inwestora. Tynkować też można tynkami barwionymi w masie.

 

 

 

 

Co drożej, to taniej
Spoglądając w cenniki materiałów ściennych inwestor – co jest oczywiste – chce dokonać najkorzystniejszego dla siebie wyboru. Materiał ma być odpowiednio dobry i możliwie tani. Na cenę wybudowania domu składa się nie tylko koszt potrzebnych materiałów, ale także „robocizna”, czyli koszt ekipy wykonawczej. W przypadku tradycyjnego, warstwowego budowania, mało realne jest, by jedna ekipa zrealizowała całość stanu surowego zamkniętego. Murarz niekoniecznie będzie chciał ocieplić i otynkować dom. Zazwyczaj konieczne zatem będzie zatrudnienie dodatkowych ekip i poniesienie kosztów z tym związanych. Trzeba jeszcze uwzględnić ryzyko, że każda kolejna ekipa nie będzie chciała wziąć odpowiedzialności za ewentualne błędy poprzedników. Czy zatem – jeśli istnieje taka możliwość – nie jest uzasadnionym zastanowienie się nad tymi problemami już na etapie wyboru technologii budowania? Ściana jednowarstwowa w systemie SOLBET Perfekt powstaje ze specjalnych bloczków. Są one droższe od bloczków do ścian warstwowych, ale ich użycie pozwala na uzyskanie w szybszym tempie bardzo dobrego efektu końcowego.  Nie ma konieczności ponoszenia kosztów warstwy ocieplającej (wełny mineralnej, styropianu, zaprawy, siatki i ekipy wykonawczej).

 

Przykładowy harmonogram prac:

 

Źródło: AB PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17556 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 368

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >