Automatycznie ryglowane drzwi zewnętrzne

Automatycznie ryglowane drzwi zewnętrzne

Prawie połowa rejestrowanych obecnie prób włamań nie udaje się dzięki prostym, ale skutecznym mechanizmom zabezpieczającym – wynika z policyjnych statystyk. Nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy automatycznego ryglowania, nie tylko jednak chronią przed włamaniem, ale podnoszą też komfort obsługi.

Granica trzech minut
Do standardowego wyposażenia zabezpieczającego drzwi należą obecnie: czopy przeciwwyważeniowe po stronie zawiasów, dodatkowe rygle oraz zaczepy w ramie drzwiowej. - Te rozwiązania wydłużają czas potrzebny włamywaczowi na podważenie lub zwykłe wyważenie drzwi zewnętrznych – podkreślają policjanci z wydziałów kryminalnych policji. Jeżeli drzwi stawiają opór przez ponad trzy minuty,  przestępca na ogół wycofuje się z próby włamania. Z policyjnych danych wynika, że większość tego typu przestępstw popełnianych jest w biały dzień, gdy mieszkańcy przebywają poza domem. Nocą - hałas, światło i dziwne zachowania zwracają większą uwagę sąsiadów.

Bezpieczeństwo i komfort

Nowoczesne drzwi wejściowe są jednak nie tylko bezpieczne, ale też wygodne.
- Obecnie  zmierzamy ku takim rozwiązaniom, by zabezpieczenia przeciwwłamaniowe podnosiły komfort obsługi drzwi zewnętrznych i dlatego wyposaża się je w automatyczne ryglowanie -  wyjaśnia Harald Bermes, konstruktor drzwi zewnętrznych w firmie Hörmann. Takich drzwi nie trzeba już zamykać ręcznie na główny rygiel. Nowe zamki, takie jak zamek H5, który firma Hörmann montuje nawet w wersji standardowej aluminiowych drzwi zewnętrznych, ryglują się automatycznie. W chwili domknięcia drzwi trzy stalowe haki i dwa dodatkowe rygle blokują się w zaczepach i powodują zakotwienie drzwi w pięciu punktach ramy drzwiowej. To rozwiązanie wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo, nie trzeba już pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz. - Mimo to wiele osób, z myślą np. o dzieciach, chce mieć możliwość wchodzenia do domu w ciągu dnia bez użycia klucza - wyjaśnia Bermes. Dlatego mechanizm zabezpieczający posiada funkcję wyłączania automatycznego blokowania. Funkcja położenia dziennego w połączeniu z elektrozaczepem (popularnym „buczkiem“), stosowanym często w domach wielorodzinnych, umożliwia otwarcie drzwi w każdej chwili poprzez lekkie popchnięcie.


Fot.1

 

 

Krytyczna granica czasu: jeśli drzwi zewnętrzne z dobrym wyposażeniem zabezpieczającym wytrzymują próbę podważenia i wyważenia, większość włamywaczy wycofuje się.


Fot. 2

 
Skuteczne mechanizmy zabezpieczające:
rozeta zabezpieczona przed rozwierceniem (3).
Haki blokujące (4),
haki stalowe i rygle (1) powodują automatyczne zakotwienie drzwi podczas domykania w ramie.
System automatycznego ryglowania można stosować w połączeniu z automatycznym elektrozaczepem (2).

Fot. 3

 

Komfortowe mechanizmy zabezpieczające: aluminiowe drzwi zewnętrzne firmy Hörmann  standardowo posiadają automatyczne ryglowanie. Użytkownik nie musi więc obawiać się, że zapomni zamknąć drzwi na klucz.

 
Źródło: budnet.pl
Autor: Polish European Media Sp. z o.o/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 917

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >