Budowa i remont – lista artykułów

Dlaczego dom z certyfikatem jest lepszy?

Jako jedną z ostatnich ustaw w V kadencji, Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo budowlane wdrażającą zapisy europejskiej Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. EPBD).

Audytor energetyczny - nowy zawód

Certyfikację może przeprowadzić jedynie uprawniony do tego audytor energetyczny. Z powodu konieczności wyszkolenia kilku tysięcy takich specjalistów w nowelizacji ustawy zapisano, że wchodzi ona w życie dopiero za kilkanaście miesięcy.

Czym różni się certyfikat od audytu energetycznego?

Certyfikacja i auditing mają ze sobą bardzo mało wspólnego...

Nowe zasady certyfikacji energetycznej

Za kilkanaście tygodni każdy notariusz w Polsce będzie wymagał - w trakcie podpisywania umowy notarialnej dotyczącej obrotu nieruchomościami - kopii certyfikatu energetycznego nieruchomości (domu, budynku, mieszkania).

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Coraz częściej jako źródło ciepła w budynkach stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Wybór tego typu systemu związana jest przede wszystkim z oszczędnościami energetycznymi jakie za sobą niesie. W większości przypadków stosowane jest jako dodatkowe idące w parze z grzejnikami.

Wykonanie instalacji grzewczej budynku

Jedną z najistotniejszych kwestii przy budowie domu jest wybór systemu ogrzewania oraz dobór odpowiednich urządzeń grzewczych. Przy wyborze systemu ogrzewania należy dokładnie przemyśleć podstawowe kryteria, którymi są: koszty eksploatacji, dostępność nośnika energii, koszty inwestycyjne, oraz łatwość i wygoda obsługi.

Osuszanie budynków – techniki i technologie

Zawilgocenie budynków potrafi być prawdziwą zmorą lokatorów. Utrzymywanie się wilgoci w przegrodzie budowlanej może stać się przyczyną powstawania i rozwoju korozji biologicznej, obniżenia trwałości muru, pogorszenia parametrów mikroklimatu i warunków zdrowotnych. Duża wilgotność powoduje też zwiększenie strat ciepła oraz powstawanie wtórnego zawilgocenia, wywołanego kondensacją pary wodnej na powierzchni i wewnątrz ścian.

Drenaż domu

Wody gruntowe to rodzaj wód podziemnych zalegających płytko pod powierzchnią terenu. Jeśli okaże się, że znajdują się na poziomie planowanych fundamentów, woda będzie dopływać do budynku. Nadmierna ilość wody może zagrażać fundamentom oraz całej konstrukcji domu. Zagrożeniem są również wody gruntowe zalegające poniżej poziomu fundamentów. W związku z opadami, ich poziom zmienia się w ciągu roku – latem jest najniższy, a wiosną może się podnieść o ponad metr. Może to zagrozić piwnicy. Jej zalewanie to nie tylko uciążliwe wypompowywanie wody, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla ścian i fundamentów. Przy wysokim stanie wód gruntowych posiadanie drenażu (nawet gdy mamy wykonaną zaawansowaną hydroizolację ścian piwnic i fundamentów) jest na dobrą sprawę koniecznością.

Ścianki działowe, rodzaje

Nienośne wewnętrzne ścianki działowe służą do podziału przestrzeni na pomieszczenia, nie pełniąc funkcji statycznych. Powinny one jednak być w stanie przejąć ciężar własny oraz obciążenie działające na powierzchnię i przekazać je na nośne elementy konstrukcyjne. Przy odpowiedniej konstrukcji, ścianki te powinny spełniać ponadto wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, przed hałasem, przed wilgocią i stanowić wystarczającą izolację cieplną.


Stron: 1185 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  1026 1027 1028 1029 1030  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19163 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 127

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >