Schody w domu: schody wykończone blatami drewnianymi

Schody w domu: schody wykończone blatami drewnianymi

W powszechnej świadomości drewniane blaty znane są jako doskonały element dekoracyjny w kuchniach, gdzie pełnią rolę blatu. Wiemy także, że wykorzystuje się je jako parapety. W tych funkcjach sprawują się świetnie, ale także warto uświadomić sobie, że drewniane blaty mogą także doskonale spisywać się jako stopnie schodów w naszych domach. Czytaj dalej

Schody poza swoją podstawową funkcjonalnością, czyli łączeniem poszczególnych kondygnacji w budynku, stanowią także element dekoracyjny wnętrza. Coraz większą wagę przykłada się do ich odpowiedniego stylistycznego dopasowania do wystroju wnętrza. Drewno jest wszak materiałem, który nadaje wnętrzu ciepła i elegancji i posmaku luksusu. Wygląd jednak to nie wszystko – ważne są też walory użytkowe – także i w tym zakresie drewniane blaty mają się czym wyróżnić.

 

 

Blaty drewniane klejone z drewna są hitem na rynku materiałów stosowanych przy wyposażeniu wnętrz i coraz częściej stosowane są jako stopnie schodów–mówi Olga Mazurowska z DLH Poland. Te wykonane z drewna egzotycznego są o wiele trwalsze niż te z krajowych gatunków. Wynika to z właściwości drewna egzotycznego, które ma bardzo dużą gęstość i wysoką stabilność-  to jest mniejszy współczynnik skurczu. Co więcej posiadają niespotykane walory estetyczne i , co nie bez znaczenia, są atrakcyjne cenowo.

 

 

W naszym kraju wciąż dużą popularnością cieszą się schody żelbetonowe. Są wznoszone razem z innymi elementami domu. Najpierw przygotowuje się deskowanie, następnie wykonuje zbrojenie, aby na końcu przygotować i ułożyć mieszankę betonową. Takie schody są dość masywne, solidne i trwałe, budzą poczucie bezpieczeństwa. Nie są jednak zbyt wyrafinowane stylistycznie a blaty drewniane wykorzystane jako stopnie,  nadadzą im niepowtarzalnego charakteru.

 

Schody wykończone blatami drewnianymi z drewna egzotycznego można dopasować do właściwie każdego wnętrza, dzięki dostępnej kolorystyce i ciekawym wzornictwie. Przykładowo bambus (który jest specyficzną odmianą trawy występującą w rejonie południowo-wschodniej Azji) jest drewnem o słomkowej barwie, który wyróżnia się niepowtarzalną strukturą, odmienną od drewna pozyskiwanego z drzew.

 

 

Jeśli chcemy aby stopnie naszych schodów były w kolorze ciepłego brązu mamy do wyboru drewno Teak lub Iroko. Teak charakteryzuje bardzo ciekawa struktura, oraz duża zawartość naturalnych olejków i kwasu krzemowego. Przekłada się to na jego wyjątkową trwałość i odporność na wodę (wykonywano z niego części statków narażone na szybkie zużycie). Ciemny kolor tego drewna maskuje ewentualne zabrudzenia a błoto czy wilgoć wnoszona na butach nie stanowią dla niego problemu. Iroko to z kolei gatunek o złocisto-miodowym kolorze, podobnie jak Teak bardzo wytrzymały i odporny na wodę, co pozwala długo cieszyć się jego walorami estetycznymi.

 

 

Blaty z drewna egzotycznego pozwalają na różne kolorystyczne rozwiązania. Z pewnością takim ciekawym stylistycznie akcentem mogą być stopnie z czerwonych odcieni drewna. Niektóre gatunki jak Merbau czy Jatoba  charakteryzują się czerwonawym odcieniem – mówi Olga Mazurowska. Merbau posiada wyjątkową cechę, mianowicie niektóre z naczyń wypełnione są żółtym, połyskującym pyłem, który do złudzenia przypomina złote inkrustacje w kształcie drobnych pasemek, co daje bardzo ciekawy efekt stylistyczny. Ciemna barwa pozwala nie przejmować się zabrudzeniami i zarysowaniami, a jest to z praktycznego punktu widzenia bardzo ważne, do tego na trwałość i walory użytkowe wpływa wysoka twardość tego gatunku – dodaje specjalistka DLH.

 

 

Innym czerwonawym drewnem jest Jatoba, które bywa nazywane „diamentową wiśnią”, ponieważ pod względem twardości jest wśród drewna tym czym diament wśród minerałów. Jest bardzo wytrzymałe, co w połączeniu z ciekawym rysunkiem sprawia, że świetnie nadaje się na mocno użytkowane powierzchnie, jakimi, bez wątpienia, są schody.

 

 

Ciekawym kolorem wyróżnia się Palisander, niemalże czarny. Wykonane z niego stopnie schodów mogą nadać wnętrzu posmaku elegancji i monumentalności.  Ciemne barwy świetnie sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do zagospodarowania większą powierzchnię schodów.

 

 

Również ciemne są blaty wykonane z drewna Wenge, gatunku, który przez tysiące lat wykorzystywano w Afryce do wyrobu ceremonialnych masek oraz statuetek bożków. Jego atutem jest bardzo wyrazisty rysunek naprzemiennych jasnych i ciemnych pasm drewna, układającego się w pobudzające wyobraźnię wzory. Świetnie sprawdzi się na schodach, ponieważ jest bardzo odporne na ścieranie i nie widać na nim śladów zabrudzeń.  Również bardzo stabilny i wytrzymały jest orzech amerykański (Juglans Nigra) charakteryzujący się szlachetną brązową barwą.

 

 

Schody ze stopnicami  wykonanymi z drewnianych blatów są bardzo efektowne i nadają wnętrzu ciepłego charakteru. Dostępne rysunki gatunków drewna egzotycznego w połączeniu z  bogactwem ich kolorów pozwala wykończenie schodów idealnie dopasować do naszej koncepcji wnętrza. Drewno egzotyczne od rodzimych gatunków wyróżnia także większa trwałość i twardość. Jak zatem widać egzotyczne blaty są świetnym materiałem na schody.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Times Square Public Relations/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Klimatyzacja w mieszkaniu Liczba postów: 106 Grupa: Budowa i re... Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Ja również posiadam klimatyzator w salonie. Używam go przez większą część roku. Jest wydajny, cichy i prosty w obsłudze....
  • Usługi budowlane Liczba postów: 188 Grupa: Firmy budow... Kilka tygodni temu korzystałem z usług firmy www.fudal.eu . Wykonali u mnie elewację oraz hydroizolacje balkonu. Zajęli się także montażem stolarki okiennej. Sw...
  • Piasek, ziemia, kliniec, zwiry, tluczen uslugi kop... Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Ja na przykład ziemię ogrodową przesiewaną zamawiałem na https://pwmax.pl/cennik/materialy-sypkie Dobrej jakości ziemia, czysta, świetnie się z nią pracuje w og...
  • wesele w plenerze Liczba postów: 47 Grupa: Firmy budow... Piękne wesele i ślub to początek nowej drogi. Ważne jest aby wszystko poszło zgodnie z konkretnymi oczekiwaniami i pomysłami. Dlatego też warto przygotować całą...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 301 Grupa: Firmy budow... Niedawno szukałem łożysk, pasów klinowych oraz uszczelnień do swoich maszyn. Wszystkie potrzebne części zamówiłem od firmy www.bamart.pl . Otrzymane produkty po...

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15977 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 101

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >