Budowa i remont – lista artykułów

Dźwigary w budownictwie: rodzaje, zastosowanie i wybór odpowiedniego typu

Dźwigary to kluczowe elementy konstrukcyjne, które zapewniają stabilność budowli, przenosząc obciążenia na podpory. Stosowane są w różnych branżach budowlanych, w tym w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i infrastrukturalnym. Istnieje kilka rodzajów dźwigarów, takich jak drewniane, stalowe, żelbetowe i kompozytowe, które różnią się właściwościami, w tym odpornością na obciążenia, korozję i czynniki zewnętrzne. Wybór odpowiedniego dźwigara zależy od specyfiki projektu, w tym rodzaju konstrukcji, materiału, obciążenia oraz warunków eksploatacyjnych. Dźwigary są niezbędne do budowy dachów, mostów, hal przemysłowych i innych obiektów. Ważne jest, aby przy ich wyborze uwzględnić również koszty konserwacji i montażu.

Samopoziomująca masa szpachlowa do poziomowania podłóg

Podłoża, przed ułożeniem na nich posadzki – finalnej warstwy dekoracyjnej, często wymagają wyrównania i wypoziomowania. To ważne, jeśli podłoga ma być bezpieczna w użytkowaniu, estetyczna, funkcjonalna, ale także trwała. Bardzo istotny w tym kontekście jest wybór odpowiedniej masy samopoziomującej. Gdy zakres grubości nie przekracza 20 mm, idealną propozycją jest Baumit Nivello 20, łącząca w sobie wysoką wytrzymałość, doskonałą rozpływność oraz bardzo dobre właściwości robocze.

Gdzie sprawdzi się zawór zwrotny kołnierzowy?

Planujesz instalację przesyłową gazu, cieczy lub substancji chemicznych? W takim przypadku niezbędnym elementem są zawory zwrotne kołnierzowe. To właśnie dzięki nim media są bezpiecznie i efektywnie transportowane w wyłącznie jednym kierunku w różnych instalacjach, takich jak układy hydrauliczne bądź ściekowe. Gdzie warto zastosować zawory zwrotne kołnierzowe? Przeczytaj i dowiedz się!

Jak technologia AI może chronić polskie place budowy przed kradzieżami?

Przestępstwa na placach budowy nie tylko stały się bardziej zaawansowane w ostatnich latach, ale również częstsze, zwłaszcza wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego. Dane z raportu BauWatch podkreślają problem przestępczości na placach budowy. Jednym z coraz popularniejszych trendów w branży jest wsparcie AI.

Kluczowe aspekty zarządzania magazynem w branży budowlanej

Skuteczne zarządzanie magazynem w branży budowlanej wymaga szczególnej uwagi na optymalizację układu przestrzennego, aby sprostać wyzwaniom związanym z przechowywaniem materiałów o zróżnicowanych wymiarach i warunkach przechowywania. Przykładem może być projekt realizowany przez firmę XYZ, która zastosowała innowacyjne rozwiązania w zakresie systemu zarządzania magazynem (WMS), co znacząco poprawiło efektywność lokalizacji i rotacji zapasów.

Jakie są perspektywy na kolejne lata dla różnych rodzajów ogrzewania?

W najnowszych zestawieniach kwartalnych kosztów ogrzewania wciąż pierwszą pozycję wśród najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła zajmują pompy ciepła. Zapowiadane zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 roku przyczyni się do utrzymania status quo. Jednocześnie obserwowane zmniejszenie dysproporcji ceny prądu i gazu oraz spodziewany wzrost cen paliw kopalnych skłaniają do zadania pytania o perspektywy na kolejne lata dla różnych rodzajów ogrzewania.

Czarny PR pomp ciepła

W ostatnich tygodniach media internetowe, w tym duże i znane tytuły, zalały nas serią kontrowersyjnych artykułów na temat ogrzewania domów pompami ciepła. I choć warto docenić tak żywe zainteresowanie tą technologią, to problem w tym, że przedstawia się ją w „krzywym zwierciadle”, pomijając ogół faktów i elementarne zasady wiedzy technicznej. Wystarczy, że emocje czytelników rozpalą chwytliwe tytuły, straszące ogromnymi rachunkami, wybrane cytaty z wypowiedzi anonimowych użytkowników, a za podsumowania posłużą niezweryfikowane opinie czy wyliczenia równie anonimowych ekspertów. Cała narracja, niestety, świetnie wpisuje się w ogólnoeuropejską kampanię dezinformacyjną naszego wschodniego sąsiada, której celem jest sparaliżowanie odejścia od paliw kopalnych. Spróbujmy więc na chłodno przyjrzeć się niektórym „rewelacjom” z tych artykułów.

Co powinniśmy wiedzieć o rozdzielnicach elektrycznych?

Rozdzielnice elektryczne stosowane są w budownictwie mieszkaniowym jak i szeroko pojętej automatyce procesów technologicznych oraz przemysłowych systemów rozdziału energii elektrycznej. Firma ELEKTROTERMIA należy do czołówki producentów rozdzielnic elektrycznych na rynku polskim.

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą oszczędzać na rachunkach za prąd?

Do 12 grudnia 2024 r. średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na poprawę swojej efektywności energetycznej w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021-2027” (do rozdysponowania jest 101 milionów zł). Do działań zapewniających jej podniesienie można zaliczyć wdrażanie odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych rozwiązań, jak energooszczędne oświetlenie czy systemy do zarządzania energią bazujące na sztucznej inteligencji. Ekspert Eaton radzi, jak można zmniejszyć zużycie prądu, a jednocześnie poprawić efektywność operacyjną w każdym przedsiębiorstwie.

Bariery architektoniczne - schodołaz zwiększa mobilność osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami codziennie stają przed wieloma wyzwaniami w przestrzeni publicznej. Choć przepisy prawa nakładają na instytucje obowiązek eliminowania barier architektonicznych, rzeczywistość pokazuje, że schody, progi czy brak wind wciąż są dużym problemem. Jednym z rozwiązań, które pomaga osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, jest zastosowanie schodołazów. To urządzenie zmienia perspektywę mobilności, ułatwiając dostęp do miejsc, które wcześniej były poza zasięgiem.


Stron: 1206 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19426 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 365

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >