Budownictwo neutralne dla środowiska

Budownictwo neutralne dla środowiska

Budownictwo jest dziedziną szczególnie wrażliwą na debaty na temat ochrony zasobów naturalnych i ekologii. I bardzo dobrze. Dzięki dążeniu, aby poprawić naturę nie wyrządzając jej szkody, możemy dziś cieszyć się bogatym wyborem ekologicznych i praktycznych materiałów. Czytaj dalej

 

W potocznej opinii ekologiczne jest to, co naturalne. A więc drewno, kamień, piasek, kruszywa, glina, słoma. Surowce te, w roli materiału budulcowego przeżywają ostatnimi czasy swoisty renesans. Wynika to z jednej strony z mody na ekologię, która obowiązuje w krajach rozwiniętych. Drugim czynnikiem jest rosnąca świadomość, że zasoby naszej planety nieodwracalnie się kurczą i jedynie, co możemy zrobić, to starać się spowolnić ten proces. Budując dom zwracamy więc uwagę na biodegradowalność używanych przez nas materiałów, na zawartość szkodliwych metali ciężkich, na substancje emitowane podczas spalania. I prostą drogą, stając przed wyborem materiału na panele tarasowe czy ogrodzenie, eliminujemy produkty zawierające tworzywa sztuczne. Opinia na ich temat jest miażdżąca i jak wynika z bliższej analizy – niesprawiedliwa.

 

Czytaj również: Sposoby na oszczędzanie wody

 

Różne oblicza ekologii

Tworzywa sztuczne, mimo że w II połowie XIX wieku, kiedy zostały wynalezione, zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia, po latach pokazały także swoje ciemne strony. Opinie wskazujące na długi czas rozkładu i szkody dla środowiska naturalnego, jakie czynią, stały się przyczyną poszukiwań bardziej satysfakcjonujących rozwiązań. Ich celem było stworzenie materiału, który zachowuje pożądane cechy tworzywa, takie jak odporność na korozję i na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, przy jednoczesnym ograniczeniu niekorzystnych dla środowiska naturalnego czynników. I tak rozpoczyna się historia kompozytu. – Kompozyt jest materiałem wytworzonym z przynajmniej dwóch komponentów. Z założenia posiada właściwości lepsze od swoich składowych. Na kompozyt drewna składają się równe proporcje mączki drzewnej i PVC. W procesie produkcji profili WPC (wood plastic composite) tworzywo łączy się z włóknami drewna i wiąże z nimi w trwały sposób. – tłumaczy Błażej Korzeniewski, doradca do spraw technicznych firmy Plastivan, specjalizującej się w produktach z kompozytu. Co najważniejsze, kompozyt jest ekologiczny. - W skład kompozytu wchodzi tworzywo polimerowe oraz mączka drzewna. Ta ostatnia jest mieszkanką pyłu drzewnego pochodzącego z lasów liściastych oraz iglastych. Powstały z połączenia tych składników kompozyt w 100 procentach nadaje się do powtórnego przetworzenia. – dodaje B. Korzeniewski. Można zaryzykować twierdzenie, że w ostatecznym rozrachunku kompozyt może być bardziej ekologiczny niż np. drewno. Drewno bowiem wymaga impregnacji, która czyni z niego materiał trwały, odporny na ścieranie czy uszkodzenia, a więc naprawdę budowlany. Chemiczne impregnaty mają niekorzystny wpływ na środowisko, gdyż mogą przedostać się do gleby i ją skazić. Paradoksalnie więc, materiał całkiem niewinny może wyrządzić więcej szkód, niż „podejrzanie” brzmiąca mieszanka. Kompozyt drewna i tworzywa sztucznego nie zawiera środków chemicznych ani ołowiu. W porównaniu z drewnem jest trudno zapalny. Jest to dobra wiadomość dla osób dbających o środowisko naturalne i starających się prowadzić ekologiczny tryb życia. Kompozyt produkowany jest w zgodzie z wyśrubowanymi normami dotyczącymi ochrony środowiska, co poświadcza w każdym przypadku odpowiedni system certyfikacji.

 

Czytaj również: Budowa domu energooszczędnego

 


 

Kompozyt wydaje się więc materiałem przyszłości, a z pewnością najlepszą alternatywą dla szeroko stosowanego w budownictwie drewna naturalnego. To połączenie nowoczesnej technologii wytwórczej z ochroną zasobów naturalnych.

 

 

Źródło: Mission PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety