Cegły, bloczki, pustaki budowlane – z których materiałów budować trwale i ekonomicznie?

Cegły, bloczki, pustaki budowlane – z których materiałów budować trwale i ekonomicznie?

Wybór technologii do wznoszenia budynków jedno- i wielokondygnacyjnych może przyprawić o lekki zawrót głowy. Który z materiałów zapewni odpowiednią trwałość i ekonomiczność – cegły, bloczki czy pustaki budowlane? Wybierając materiał do wznoszenia budynku, należy dokładnie zapoznać się z jego specyfiką, wadami oraz zaletami. Do najważniejszych cech materiałów budowlanych zalicza się ich: termoizolację, wytrzymałość oraz komfort akustyczny. Czytaj dalej

 

Kluczowe parametry materiałów budowlanych

Wybierając materiał budowlany, należy zwrócić uwagę na jego współczynnik przenikania ciepła U, który wedle nowych norm budowlanych z 2021 roku nie powinien przekraczać 0,20 W/(m²·K). Poza tym budulec służący do wznoszenia ścian powinien zapewnić odpowiednią zdolność do akumulacji ciepła, co latem zapewni utrzymywanie niskiej temperatury wewnątrz domu, a w zimie zagwarantuje mniejsze wychładzanie się budynku. Doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła U mogą pochwalić się m.in. cegły ceramiczne, silikaty oraz bloczki betonowe.

 

Nie należy zapominać o paroprzepsuzczalności materiału budowlanego. Przenikanie pary do wnętrza ścian może przyczynić się do jej skroplenia, a w konsekwencji do niszczenia struktury budynku. Wysoką paroprzepuszczalnością cechują się cegły i pustaki ceramiczne oraz silikaty.

 

	 Cegły, bloczki, pustaki budowlane – z których materiałów budować trwale i ekonomicznie?

 

Czytaj również: Zalety przechowywania materiałów budowlanych w silosach

 

Dzięki wysokiej zdolności do tłumienia hałasu materiał budowlany zapewni wysoki komfort akustyczny. Na ten parametr warto zwrócić uwagę, szczególnie gdy budynek usytuowany będzie przy głośnej okolicy. Wysoką izolacyjnością akustyczną odznaczają się gęste materiały budowlane – m.in. bloczki i cegły ceramiczne oraz betonowe.

 

Jakie powinny być materiały budowlane?

Najważniejszym zadaniem materiałów budowlanych jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, wysokiej izolacyjności termicznej i akustycznej, a także bezpiecznego przenoszenia obciążeń. Ekonomiczny materiał budowlany powinien w jak największym stopniu ograniczyć straty ciepła, a tym samym zoptymalizować koszty ponoszone z tytułu ogrzewania budynków w okresie zimowym.

 

Cegły, bloczki czy pustaki budowlane – który materiał pozwoli budować trwale i ekonomicznie?

Choć eksperci budowlani radzą nie oszczędzać na materiałach budowlanych, to istnieje kilka sposobów, które pozwolą w sposób bezpieczny ograniczyć koszty budowy przy jednoczesnym wyborze trwałych oraz energooszczędnych rozwiązań.

Najpowszechniejszymi i optymalnymi pod względem jakości i ceny przegrodami w budynkach wolnostojących są ściany dwuwarstwowe ocieplane metodą lekką suchą. Tego typu ściany warto wykonywać z pustaków lub cegieł ceramicznych, bloczków silikatowych albo betonu komórkowego.

Beton komórkowy to obecnie najtańszy materiał budowlany, który zapewni przyzwoite parametry użytkowe. Cechują go dobre właściwości termoizolacyjne, przyzwoita izolacja akustyczna, a także niewielka waga. Najpoważniejszą wadą pustaków i bloczków z betonu komórkowego jest jego niewielka wytrzymałość na ściskanie. Szeroki wybór bloczków z betonu komórkowego zapewni możliwość dopasowania materiału do swoich potrzeb.

Oferującą zdecydowanie lepsze parametry oraz pozostającą niewiele droższą od betonu komórkowego opcją jest wybór cegieł i pustaków ceramicznych. Gwarantują one wysoką trwałość, świetnie akumulują ciepło, są całkowicie ognioodporne, a ściany z pustaków ceramicznych odznaczają się wysoką paroprzepuszczalnością. Ceny pustaków i cegieł ceramicznych plasują się w szerokim przedziale cenowym.

Najtańsze pustaki ceramiczne możemy kupić w cenie około dwukrotnie wyższej od cen najtańszych bloczków betonowych, natomiast cegły klinkierowe zbliżone są ceną do bloczków betonowych.

 

Czytaj również: Bloczek akustyczny - sposób na ciche wnętrze

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 65

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >