Cięcie plazmą - co warto o nim wiedzieć?

Cięcie plazmą - co warto o nim wiedzieć?

Łuk plazmowy jest dziś szeroko stosowaną metodą mającą na celu cięcie metali. Nowoczesne zakłady produkcyjne wprost nie mogą dziś funkcjonować, jeśli nie są wyposażone w innowacyjne obrabiarki typu CNC, które pozwalają ciąć i docinać zarówno płaskie powierzchnie (2D) jak i powierzchnie trójwymiarowe (3D). Obrabiarki pozwalają na sprawne, szybkie i niezwykle precyzyjne cięcie, a to jest gwarancja tego, iż cięty materiał będzie mógł być wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem. Co jeszcze warto wiedzieć o cięciu plazmą?

 

Czym jest łuk plazmowy?

By zacząć mówić o tym czym jest cięcie plazmą, warto na początek dowiedzieć się więcej o tym, czym jest łuk plazmowy, bez którego to cięcie byłoby niemożliwe. Łuk plazmowy, który skrótowo określa się plazmą, to zjonizowana materia, której stan skupienia można przyrównać do gazu. Plazma nazywana jest często czwartym stanem skupienia, właśnie przez to, że przypomina gaz, ale nie jest nim w zupełności. Tworzą ją cząstki naładowane elektrycznie oraz cząstki elektrycznie obojętne. W łuku plazmowym znajduje się ogromna ilość jonów ujemnych oraz dodatnich jak i wolnych elektronów, a to sprawia, iż przewodzi on prąd elektryczny. Wzraz ze wzrostem temperatury opór plazmy maleje.

 

Na czym polega cięcie plazmą?

Jak już wspomniano, cięcie plazmą to jedna z najskuteczniejszych metod cięcia metali. Cięcie tym sposobem jest możliwe dzięki stapianiu oraz wyrzucaniu metalu z przecinanej szczeliny, przez którą przechodzi łuk plazmowy. Łuk ten cechuje się dużą energią kinetyczną. Z tego powodu łuk aż się jarzy i jest widoczny ludzkim okiem. Łuk plazmowy generowany jest przez palnik. Samo cięcie jest możliwe dzięki wysokiej temperaturze powstającej w samym łuku plazmy - temperatura ta mieści się w granicach 10000÷30000K. Ponadto cięcie plazmą cechuje także bardzo duża prędkość, co jest jedną z jego większych zalet. Temperatura oraz szybkość przesuwania się strumienia sprawiają, iż przecinany materiał topi się i jest wypychany ze szczeliny. 

 

Cięcie plazmą - co warto o nim wiedzieć?

 

Czytaj również: Metale, tworzywa sztuczne, drewno i beton – czym ciąć i wiercić w tych materiałach?

 

Najczęściej wykorzystywanym gazem, z którego może powstać plazma jest powietrze, choć w procesie tym wykorzystuje się również azot, wodór, dwutlenek węgla lub argon, a także ich mieszanki. Co ważne - cięcie plazmą jest możliwe jedynie w przypadku przecinania elementów, których właściwością jest przewodzenie prądu elektrycznego. Plazmą można więc ciąć z powodzeniem stal węglową, aluminium, mosiądz, miedź, żeliwo, etc. 

 

Zalety cięcia plazmą

Cięcie plazmą jako metoda cięcia metali w wielu przypadkach nie ma sobie równych. Maszyny do cięcia plazmą cieszą się dziś bardzo dużą popularnością i dzieje się tak nie bez powodu. Otóż cięcie tego typu jest bardzo precyzyjne, a szczelina po cięciu wygląda estetycznie i nie wymaga dalszej obróbki. Cięcie plazmą pozwala także na przecięcie dość grubych kawałków metalu. Cały proces przebiega szybko i nic się podczas niego nie przegrzewa. Cięcie plazmą nie pozostawia po sobie dużej szczeliny oraz, jak już wspomniano, pozwala na osiągnięcie doskonałej jakości obrabianych powierzchni. Precyzja cięcia umożliwia obróbkę nawet najmniejszych elementów.

 

Czytaj również: Profesjonalne lasery budowlane

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17884 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 133

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >