Czy szyby mogą być dodatkowym źródłem ciepła - zalety szkła grzewczego

Czy szyby mogą być dodatkowym źródłem ciepła - zalety szkła grzewczego

Sezon grzewczy nabiera rozpędu. Wspomnienia upalnego lata powoli odchodzą w zapomnienie, a coraz niższe temperatury zaczynają się wkradać do wnętrz domów. Komfort termiczny ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia, a także zdrowia, dlatego tak ważne jest kompleksowe zadbanie o ten aspekt. W tym kontekście szczególny nacisk powinniśmy położyć na skuteczność i walory użytkowe wykorzystywanych źródeł ciepła, wszak to one będą warunkować jakość naszego życia w domach przez najbliższe miesiące. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania, a tu na pierwszy plan wysuwa się szkło grzewcze. Czytaj dalej

 

Ogrzewanie ukryte w oknie

Przeszklenia okienne stanowią kluczowy element każdej inwestycji budowlanej. To przez nie do wnętrz dociera życiodajne światło, to one pozwalają nam podziwiać pejzaże za oknem, wprowadzając jednocześnie pierwiastek natury do aranżacji, a do tego odgrywają niezwykle ważną rolę w zarządzaniu ciepłem w pomieszczeniach. Mówiąc o coraz niższych temperaturach, jakie nieubłaganie niesie ze sobą jesień, warto zastanowić się, czy szkło, jakie mamy w oknach oraz towarzysząca mu stolarka sprostają atmosferycznym realiom i będą w stanie zatrzymać upragnione ciepło we wnętrzach. Można też pójść o krok dalej i postawić na tafle, które same w sobie stanowią jego źródło.

 

Czy szyby mogą być dodatkowym źródłem ciepła - zalety szkła grzewczegoSzkło grzewcze, czyli nowoczesne źródło ciepła, fot. Saint-Gobain Glass

 

Czytaj również: Idealna wiertarko-wkrętarka - jak ją wybrać?

 

Szkło grzewcze to odpowiedź na dzisiejsze oczekiwania inwestorów i architektów, poszukujących efektywnych, a także estetycznych systemów domowego ogrzewania. Jego podstawową rolą jest kompleksowe dbanie o odpowiedni poziom temperatury w pomieszczeniach. Przykładem jest znajdujące się w naszym portfolio szkło EGLAS®, dostępne w wersji laminowanej, bądź w zespoleniu jedno- lub dwukomorowym. Jego działanie opiera się na systemie grzania promieniującego, w którym ciepło emitowane jest przez całą powierzchnię tafli pokrytej niskoemisyjną powłoką z tlenków metali, aktywującą się po podłączeniu przeszklenia do sieci o napięciu 230 VAC. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco zmniejszyć różnicę temperatur we wnętrzach oraz pozbyć się tzw. zjawiska zimnej szyby, co jest szczególnie istotne w przypadku wielkoformatowych przeszkleń - mówi Łucja Krzykawska, Specjalista ds. marketingu Saint-Gobain Glass.

 

W dzisiejszych realiach bardzo ważne jest stosowanie źródeł ciepła, które staną nie tylko na straży domowego ogniska, ale i środowiska naturalnego. Jak szkło grzewcze wpisuje się w koncepcję zrównoważonego budownictwa?

 

Czy szyby mogą być dodatkowym źródłem ciepła - zalety szkła grzewczego

 

Czytaj również: Jak przygotować poddasze na ocieplenia pianką poliuretanową?

 

W przypadku szkła EGLAS® z łatwością można połączyć je z instalacją fotowoltaiczną, która funkcjonuje w obiekcie. Dzięki temu otrzymujemy bardziej ekologiczne źródło ciepła i minimalizujemy emisyjność budynku - dodaje Łucja Krzykawska.

 

System grzewczy zamknięty w tafli okna ma także niezwykle korzystny wpływ na design wnętrza. Eliminuje bowiem bariery aranżacyjne w postaci tradycyjnych grzejników, pozwalając zaaranżować wymarzoną, spójną wizualnie przestrzeń. Mówiąc o estetyce, szkło grzewcze oferuje także inną funkcjonalność, która rozwiązuje kolejny problem, jaki przynosi jesienna, deszczowa aura. Chodzi oczywiście o zaparowane szyby.

 

Na straży doskonałych widoków

Skraplająca się na powierzchni szyb para wodna to kolejny, nie do końca przez nas lubiany przejaw zmieniającej się pogody. Gromadząca się na ramach wilgoć może równocześnie powodować rozwój pleśni i grzybów, które bezpośrednio zagrażają samopoczuciu, jak i zdrowiu domowników. Jak szkło grzewcze eliminuje te problemy?

 

Czy szyby mogą być dodatkowym źródłem ciepła - zalety szkła grzewczegoSzkło grzewcze, czyli nowoczesne źródło ciepła, fot. Saint-Gobain Glass

 

Czytaj również: Ile kosztuje ubezpieczenie domu ?

 

W tym wypadku pierwszoplanową rolę odgrywa funkcja antykondensacji. Uniemożliwia ona skraplanie się pary wodnej na powierzchni tafli, a tym samym chroni okna przed wilgocią. Zapewnia więc doskonałą przezierność szyby niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Jednocześnie dba o jakość powietrza w pomieszczeniach, chroniąc ich użytkowników przed ryzykiem kontaktu z pleśnią i grzybami, jakie rozwijają się w wilgotnym środowisku - tłumaczy Łucja Krzykawska.

 

Ciepło w uniwersalnym wydaniu

Szkło grzewcze wyróżnia się także daleko idącą uniwersalnością zastosowań. Sauny, świetliki, okna w salonie, oranżerie – możliwości jego wykorzystania ogranicza jedynie wizja architekta. Co więcej, można nadawać mu dodatkowe funkcje.

 

Szkło EGLAS® z łatwością połączymy w zespoleniu z innymi rodzajami szkła, np. przeciwsłonecznym czy akustycznym. Pakiety szybowe dostępne są wielu rozmiarach i kształtach, dzięki czemu inwestor jest w stanie z łatwością dopasować je do specyfiki danej realizacji - podsumowuje Łucja Krzykawska.

 

Niezależnie od miejsca aplikacji, szkło grzewcze zapewni natomiast ten sam efekt – komfort termiczny i doskonałą przezroczystość okien. Widoki na jesień zapowiadają się wyśmienicie!

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18069 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 1061

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >