Czy włóknocement jest dobrym rozwiązaniem na wykończenie elewacji?

Czy włóknocement jest dobrym rozwiązaniem na wykończenie elewacji?

Coraz bardziej popularny włóknocement przeszedł długą drogę – przez lata zmieniał się jego skład oraz właściwości. Dziś stosowany jest na elewacjach domów jednorodzinnych, blokach i budynkach użyteczności publicznej na całym świecie. Na czym polega jego atrakcyjność względem innych materiałów elewacyjnych? Czytaj dalej

 

Innowacyjny skład włóknocementu

Włóknocement na elewacjach stosowany jest zarówno w formie wielkich płyt, jaki łatwiejszych w montażu, mniejszych desek. Powstają one z naturalnych surowców – piasku, wody oraz spoiwa cementowego zbrojonego włóknem celulozy (wykorzystywanym również w przemyśle papierniczym). – W końcowym etapie produkcji wykorzystujemy proces autoklawowania, który polega na poddawaniu materiału wpływowi wysokiej temperatury i ciśnienia. To właśnie dzięki temu deska elewacyjna jest tak trwała – nawet do 50 lat. Technologia produkcji włóknocementu, który stosujemy w deskach CEDRAL, oparta jest na ponad 30-letnich pracach badawczych przeprowadzanych w laboratoriach oraz w oparciu o doświadczenia na konkretnych obiektach – mówi Tomasz Kuciński Product Manager marki CEDRAL.

 

Czytaj również: Top 3 modne i trwałe pomysły na elewacje

Czy włoknocement jest dobrym rozwiązaniem na wykończenie elewacji?


Trwałość i bezpieczeństwo

Włókna celulozy w stanie utwardzonym stają się odporne na zniekształcenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne – działanie niskich temperatur, wody, promieni słonecznych, a także gnicie czy ataki szkodników i owadów. Deski z włóknocementu – w przeciwieństwie do drewnianych – nie wymagają konserwacji ani stosowania silnych środków czyszczących. Wystarczy je przemyć wodą z mydłem. Co równie ważne – włóknocement nie emituje szkodliwych gazów – jest bezpieczny dla mieszkańców i środowiska.

 

Efektywna i efektowna elewacja

Włóknocement daje też wiele możliwości estetycznych, co w przypadku reprezentacyjnych elewacji, będących wizytówką budynków, ma szczególnie duże znaczenie. – Deski włóknocementowe CEDRAL tworzymy w ponad 20 różnych kolorach. Strukturą przypominają naturalne drewno. Dostępne są w dwóch odmianach, dających odmienny efekt wykończenia – CEDRAL Lap (styl na tzw. „zakładkę”) i CEDRAL Click (tworzą płaską powierzchnię) – dodaje Tomasz Kuciński z CEDRAL.

 

Czytaj również: Jakie tynki elewacyjne obecnie są stosowane w budownictwie?

 

Czy włoknocement jest dobrym rozwiązaniem na wykończenie elewacji?

 

Wiele możliwości zastosowań

Dzięki funkcjonalności i wysokiej estetyce deski włóknocementowe stosowane są w różnorodnych inwestycjach – domach jednorodzinnych, blokach czy budynkach użyteczności publicznej. Dla przykładu deski CEDRAL znalazły zastosowanie na wielu polskich osiedlach (np. na prestiżowym osiedlu Olimpia Port we Wrocławiu), tarasach, domach, a także zjawiskowych realizacjach na całym świecie, np. Hotelu Zaanstad w Holandii (11-piętrowy budynek wygląda jak poskładany ze stosu mniejszych domków).

 

Tani montaż i eksploatacja

Deski elewacyjne z włóknocementu mają jeszcze jedną ważną zaletę – ich montaż jest prosty i szybki – nie wymaga nawet pomocy fachowców. Dzięki temu materiał ten jest nie tylko tani w eksploatacji (brak konserwacji i trwałość), ale także łatwy w montażu. Dla przykładu deski CEDRAL kosztują ok. 70-110 zł/m² (cena zależy od koloru i rodzaju deski). 

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17769 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >