Czym są wiązary dachowe?

Czym są wiązary dachowe?

Jak wiadomo, konstrukcja dachu nie należy do najprostszych i wymaga odpowiednich przemyśleń. Pomimo, że będąc na zewnątrz widzimy jedynie blachę, pod dachówką znajduje się więźba dachowa. Coraz częstszym rozwiązaniem są wiązary dachowe. Czym dokładnie one są? Kiedy warto zastosować wiązary drewniane? Jakie zalety tego rozwiązania możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy. Czytaj dalej

Czym są wiązary dachowe?

Próbując zdefiniować wiązary dachowe na więźbę domu jednorodzinnego możemy stwierdzić, że są to podstawowe elementy konstrukcji dachu. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia pomiędzy dachem, a pozostałą częścią budynku. Są wykonane z najwyższej jakości litego drewna, posiadają odpowiednie parametry techniczne, dzięki czemu mamy pewność co do wytrzymałości. Warto wspomnieć o tym, że jest to rozwiązanie, które daje szerokie możliwości, jeśli chodzi o tworzenie projektów. Wiązary dachowe umożliwiają stworzenie wielu konstrukcji, które nie byłyby możliwe w przypadku metody tradycyjnej. Najczęściej stosowane są w przypadku, kiedy mamy do czynienia z dachem o ponadprzeciętnej powierzchni i rozpiętości. Umożliwia to w maksymalny sposób ograniczenie punktów podparcia, które w wielu przypadkach mogą okazać się problematyczne.

 

Czym są wiązary dachowe?

 

Czytaj również: Wykorzystanie wody z dachu do podlewania ogrodu - jak zbierać i magazynować deszczówkę?

 

Jeśli chodzi o elementy wiązary, możemy wyróżnić pas górny i pas dolny, które to stanowią podparcie dla krzyżulców i słupków. Te pierwsze sprawdzą się świetnie w przypadku dachów o niewielkim spadku, natomiast zadaniem słupków jest podpieranie zewnętrznej konstrukcji dachu. Aby zmaksymalizować nasze bezpieczeństwo, a także konstrukcje, warto wziąć pod uwagę to, że konieczne okażą się idealne parametry wytrzymałościowe. 

 

Zastosowanie wiązarów drewnianych 

Wiązary dachowe drewniane w XXI wieku cieszą się coraz większą popularnością. Mają bardzo szerokie zastosowanie, zapewne dlatego są tak często wybierane przez klientów. Co ciekawe, wiązary można kupić bezpośrednio u producenta, razem z możliwością montażu, co dla wielu jest doskonałym rozwiązaniem. Producent wiązarów dachowych Kasmo z pewnością zagwarantuje szybką, skuteczną i korzystną transakcje dla obu stron. Należy przede wszystkim wiedzieć, że tego typu konstrukcja jest przede wszystkim wykorzystywana w przypadku budowy dachów, które mają zwiększoną odporność na wszelkie oddziaływania z zewnątrz. Najczęściej z wiązarów drewnianych korzysta się ze względu na śnieg. W odróżnieniu do deszczu, znacznie ciężej jest go usunąć z powierzchni dachu.

 

Dodatkowo, kiedy zbliża się okres roztopów, mamy do czynienia ze zwiększeniem masy, co powoduje znaczne obciążenia konstrukcji. W konsekwencji dach narażony jest w większym stopniu na wszelkie uszkodzenia. Drugim czynnikiem jest wiatr, który może mieć równie destrukcyjny wpływ. Wiązary dachowe wykorzystywane są głównie w budownictwie mieszkaniowym, rolniczym, przemysłowym, a także w domach szkieletowych.

 

Zalety wiązarów dachowych

Przede wszystkim kupując wiązary dachowe drewniane, możemy liczyć na doskonałą jakość materiałów. Każdy z elementów charakteryzuje się ogromną dokładnością. Dodatkowo mamy pewność co do stosunkowo krótkiego czasu realizacji. W prostych, standardowych warunkach, tego typu konstrukcja nie powinna zająć więcej niż 3 dni. Dużą zaletą wiązarów dachowych jest to, że mamy do czynienia z umową jedynie z jednym wykonawcą, co znacznie przyspiesza realizacje danej inwestycji. Cena tego rozwiązania jest stosunkowo niska, bowiem wszelkie przygotowanie i proces budowy konstrukcji nie jest skomplikowany. Warto wspomnieć o oszczędności elementów konstrukcyjnych dachów, ponieważ dodatkowe słupy podporowe nie są już koniecznością. Mówiąc o zaletach nie w sposób nie wspomnieć o tym, że jest to ekologiczne rozwiązanie, bo ogranicza zużycie drewna.

 

Czytaj również: Co należy brać pod uwagę ocieplając dach?

 

Ze względu na szerokie zastosowanie, wiązary dachowe zyskują w Polsce coraz większą popularność. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku większych budynków, a dodatkowo mamy gwarancje, że cała konstrukcja jest stabilna i wytrzymała.

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18802 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >