.jpg)
Czym się różni montaż okien energooszczędnych od zwykłych
Dzięki energooszczędnym oknom można w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła z domu. Niezwykle istotne jest jednak to, by zostały one właściwie zamontowane. Tylko wtedy można w pełni wykorzystać ich właściwości termoizolacyjne.
Czytaj dalej
W przypadku okien energooszczędnych zaleca się tzw. ciepły montaż. Jest to nazwa potoczna i z racji tego, że bywa różnie interpretowana, poniżej przybliżamy, co ona dokładnie oznacza.
Fot. Vetrex
-
Ciepły montaż okien w murze – jest coraz częściej stosowanym montażem, którego poprawna nazwa to montaż warstwowy lub montaż szczelny. Jednak potocznie w Polsce przyjęło się na taki montaż mówić „ciepły montaż”.
-
Ciepły montaż w strefie ocieplenia – jest to montaż, który także powinien być wykonany jako szczelny, z tą różnicą, że okna montowane są w strefie izolacji ściany przy użyciu specjalnych systemów montażowych.
Fot. Vetrex
Czytaj również: Więcej światła, więcej możliwości - nowy system okienny w ofercie VEKA Polska
– W odróżnieniu od osadzania okien „na pianę”, niestety w dalszym ciągu często wykonywanego, ciepły montaż dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów zapewnia szczelne połączenie okna z murem budynku. W efekcie do budynku przedostaje się mniej powietrza z zewnątrz, co z kolei wpływa na lepszy bilans energetyczny i mniejsze straty ciepła. Brak przewiewów przy oknach to także wyższy komfort użytkowania, mniejsze ryzyko powstania zawilgoceń ościeży oraz rozwoju pleśni i grzybów, a co za tym idzie lepszy i zdrowszy klimat w domu. Z kolei w przypadku ciepłego montażu w strefie izolacji termicznej możemy dodatkowo mówić o minimalizacji liniowych mostków termicznych, czyli miejsc o słabej izolacyjności termicznej. Istotne jest to, aby tego typu montaże zostały przeprowadzone przez wykwalifikowane ekipy montażowe – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.
Na czym polega ciepły montaż
Ciepły montaż – niezależnie od tego, czy jest realizowany w murze, czy w izolacji termicznej – polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających, spełniających ściśle określone funkcje. Warstwa wewnętrzna ma zapobiegać przenikaniu pary wodnej, zbierającej się w budynku, do przestrzeni pomiędzy ramą a murem. Wykonuje się ją z taśm paroszczelnych lub taśm o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Pośrodku umieszcza się najczęściej piankę montażową. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności termicznej i akustycznej. Od zewnątrz okno zabezpiecza się taśmami paroprzepuszczalnymi lub taśmami o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Chronią one przed wnikaniem wody opadowej i wiatrem, a jednocześnie umożliwiają swobodne odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz. Ciepły montaż może być również przeprowadzony przy użyciu wielofunkcyjnych taśm rozprężnych, które spełniają zadania wszystkich trzech warstw wykonywanych podczas montażu warstwowego.
Kiedy można zastosować ciepły montaż
Ciepły montaż okien może zostać wykonany właściwie w każdym przypadku, warto jednak zadbać o odpowiedni dobór materiałów w zależności od rodzaju konstrukcji ścian zewnętrznych w budynku.W ścianach dwuwarstwowych z warstwą izolacji 15-20 cm najczęściej osadza się okna zlicowane z zewnętrzną płaszczyzną muru, czyli są one montowane w murze. Bardzo ważne jest jednak, aby warstwa izolacji zachodziła na ramę okna ok. 3 cm.
Fot. Vetrex
W ścianach dwuwarstwowych z warstwą izolacji powyżej 20 cm coraz częściej okna montuje się w warstwie ocieplenia, poza murem. Warto jednak zwrócić uwagę także na późniejszy montaż osłon zewnętrznych, takich jak rolety czy żaluzje fasadowe. Natomiast w ścianach trójwarstwowych okna muszą być montowane bezpośrednio w warstwie ocieplenia, pomiędzy ścianą nośną a ścianą elewacyjną – często wykonywaną z cegieł klinkierowych. W budownictwie pasywnym montaż w strefie izolacji termicznej jest wręcz obowiązkowy. Do bezpiecznego osadzenia okien wykorzystuje się wówczas specjalne systemy montażowe.
Dla zapewnienia jeszcze lepszej termoizolacyjności i szczelności, okna osadza się na tzw. ciepłym parapecie wykonanym z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Przykładem takiego rozwiązania jest energooszczędny podkład podparapetowy EPP współtworzony przez Vetrex. Podkład EPP może być stosowany przy ciepłym montażu w murze oraz przy montażu w strefie izolacji termicznej z użyciem odpowiednich systemów montażowych.
Właściwe przygotowanie otworów okiennych
Przy ciepłym montażu, szczególnie w przypadku montażu w murze, istotną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie powierzchni ościeża. Stosowane w tej technologii taśmy uszczelniające i rozprężne muszą być klejone do gładkiego i oczyszczonego z wszelkich zanieczyszczeń podłoża. Zapewni to ich trwałe zamocowanie. Dlatego wszystkie nierówności, np. w przypadku ścian wykonanych z pustaków ceramicznych, należy wcześniej dokładnie wyrównać. Użyte do tego celu materiały powinny być odporne na wilgoć. Zależnie od rodzaju ściany można zastosować np. zaprawy termoizolacyjne czy kleje do styropianu.
Fot. Vetrex
Czytaj również: Budowa domu nowoczesnego i tradycyjnego - jak dopasować okna do stylu budynku?
Energooszczędne podkłady podparapetowe montuje się przy użyciu odpowiednich klejów. Ważne jest ich dokładne wypoziomowanie i ustawienie w odpowiednim miejscu ściany, ponieważ po związaniu kleju nie będą możliwe korekty ich ustawienia.
By ciepły montaż mógł być poprawnie wykonany, rozmiary zamawianych okien trzeba odpowiednio dostosować do wielkości otworów. Pomiaru najlepiej dokonać po ostatecznym przygotowaniu otworów, a w przypadku okien balkonowych i tarasowych – również po wyznaczeniu poziomów posadzek i zaplanowaniu odpowiednich poszerzeń w oknach. Konieczne jest zachowanie szczelin dylatacyjnych zgodnie z zaleceniami producenta. Ich szerokość zależy od rodzaju stolarki oraz planowanego uszczelnienia.
Wykwalifikowani wykonawcy
Wykonanie ciepłego montażu wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia i precyzji. Nieprawidłowe lub niestaranne rozmieszczenie warstw uszczelniających ma niekorzystny wpływ na efekt końcowy.
Fot. Vetrex
Dlatego prace związane z osadzeniem okien powinny być przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowanych wykonawców, którzy znają techniki ciepłego montażu i mają doświadczenie w jego wykonywaniu. Wyspecjalizowane ekipy dysponują również odpowiednim sprzętem, który jest niezbędny do prawidłowego wykonania montażu w przypadku okien o większych rozmiarach lub usytuowanych w trudno dostępnych miejscach. Najlepiej zlecić montaż specjalistom, którzy mają certyfikację montażową producenta. Daje to pewność, że stolarka zostanie osadzona przy użyciu odpowiednich materiałów i akcesoriów instalacyjnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi producenta.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 204 Grupa: Firmy budow... BetRupees Game brings you daily gaming fun and real rewards. Fast cashouts, smooth gameplay, and trusted support make it your top choice for online play. Start....
- Pellet czy ekogroszek Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re... Jeżeli poszukujesz solidnego źródła ekogroszku w hurcie, warto zainteresować się ofertą https://rastar2.pl/oferta/hurtowa-sprzed az-ekogroszku. Ich ekogroszek ch...
- Wykończenia mieszkań Liczba postów: 19 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, Klinkier to idealny wybór do dekoracji ścian, ze względu na swoją odporność na uszkodzenia oraz unikalny design. Jeśli szukacie trwałego i efe...
- Kanalizacja Liczba postów: 283 Grupa: Moja budowa Jeśli planujecie montaż instalacji kanalizacyjnej w nowo budowanym domu, warto zwrócić uwagę na kwestie związane z odpływami liniowymi. Na stronie https://domzi...
- Równe i gładkie ściany Liczba postów: 27 Grupa: Budowa i re... Jeśli zależy Ci na trwałym i estetycznym wykończeniu, warto rozważyć produkty od MasterMas. Mają w ofercie różne rodzaje gładzi, które można dopasować do konkre...
Ostatnio na forum
- Rozbiórki Liczba postów: 110 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Płoty ogrodowe Liczba postów: 1054 Grupa: Ogrodzenia... Jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych listew do swojego projektu, warto zajrzeć na https://listwywplot.pl/kategorie/drewnia ne-listwy/. Oferują bogaty wybór...
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Przeprowadzka z firmą to zero stresu. Znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej to podstawa przed zmianą miejsca zamieszkania. Słyszałam dobre opinie o firmie z...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 8 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 39 Grupa: Stawiamy śc... A co jest w stanie wykryć takie badanie termowizyjne - https://termocent.com/ ? Czy ustalą, jeśli działo się tam coś takiego w przyszłości? Zależy mi na ustalen...
- Ogrodzenia z kamienia, czyli innowacje i historia Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli macie w planach zakup nowego nagrobka lub myślicie nad schodami lub blatem z kamie...
Mam na oku te okna Joanno i jestem praktycznie zdecydowany. Czytałem sporo dobrych opinii na temat okien winergetic premium. Jadę po niedzieli do kolegi obejrzeć, je u niego, ponieważ zamontowali mu przed Świętami ;)
Teraz z tego co obserwuję u sąsiadów czy znajomych to mało, kto decyduje się na zwykłe okna. Raczej wszyscy idą w energooszczędność. I słusznie, inwestycja dobra bo zwróci nam się to po pewnym czasie. Ja zamawiałam okna winergetic premium z Oknoplastu. Okna 3 szybowe, profil 7 komorowe. Przestrzenie między szybami wypełnione gazem szlachetnym. Jestem zadowolona z ich termiki i designu.