Dwuteownik IPE – niezawodne rozwiązanie dla Twojej inwestycji. Zobacz, co warto o nim wiedzieć

Dwuteownik IPE – niezawodne rozwiązanie dla Twojej inwestycji. Zobacz, co warto o nim wiedzieć

Dwuteowniki IPE to wysokiej jakości wyroby w świecie budownictwa i przemysłu maszynowego. Ich wszechstronność i wytrzymałość czynią je jednymi z najpopularniejszych kształtowników hutniczych, niezastąpionych w wielu projektach. Obok ceowników, pełnią rolę kluczową w przemyśle budowlanym oraz maszynowym, jako jedne z najbardziej wszechstronnych i popularnych mogące przenosić bardzo duże obciążenia. Poznaj najbardziej istotne funkcje dwuteowników IPE!

Co oznacza skrót IPE?

Dwuteowniki IPE to popularne elementy konstrukcyjne o charakterystycznym profilu „H” (lub dwie łączone litery „T”). Nazwa pochodzi od europejskich norm, a kluczową cechą tego typu dwuteowników są równoległe powierzchnie stóp. W odróżnieniu od dwuteowników IPN, IPE posiadają wewnętrzne powierzchnie stóp słabo nachylone do głównej osi.

 

Produkty te dostępne są w szerokiej gamie wymiarów, co pozwala na dopasowanie ich do różnych potrzeb konstrukcyjnych. Ich szerokość mieści się w zakresie od 80 mm do 240 mm, wysokość od 80 mm do 240 mm, a grubość ścianki od 3,8 mm do 12 mm. Masa jednego metra bieżącego dwuteownika IPE waha się od 6,8 kg do 84,7 kg.

 

Dwuteownik IPE – niezawodne rozwiązanie dla Twojej inwestycji. Zobacz, co warto o nim wiedziećFot. freepik.com

 

Czytaj również: Zastosowanie odbojnic drogowych – co trzeba wiedzieć?

 

Bardziej odpowiedzialne dwuteowniki IPE 800 charakteryzują się dużą nośnością, przez co są powszechnie wykorzystywane w projektach budowlanych wymagających wysokiego stopnia wytrzymałości i podparcia konstrukcji.

 

Zastosowanie dwuteowników IPE najczęściej dostrzegalne jest w budownictwie (konstrukcje stalowe, belki albo słupy), przemyśle maszynowym (ramy dużych pojazdów, belki podsuwnicowe) oraz w elementach infrastruktury drogowej. Gatunki stali dwuteowników IPE, które najczęściej oferują hurtownie stali, to m.in. S235JR, S355J2, S275JR, reszta – za uzgodnieniem.

 

Dlaczego warto inwestować w dwuteowniki IPE?

Dwuteowniki IPE to uniwersalne rozwiązanie konstrukcyjne. W budownictwie szczególnie cenione są dwuteowniki IPE 240 za szeroką gamę zastosowań, imponującą wytrzymałość i jednocześnie stosunkowo małą masę gabarytową. Ich chłonność zakupowa różni się w zależności od przeznaczenia, a wymiary są dopasowane do specyficznych potrzeb projektu.

 

Kluczowe cechy tych produktów to:

●       uniwersalność zastosowania – dwuteowniki IPE 240 sprawdzają się zarówno w konstrukcjach pracujących w warunkach dynamicznych, jak i statycznych; ich odpowiednia proporcja sztywności i elastyczności czyni je odpornymi na działanie sił zginających i rozciągających, niezależnie od warunków pogodowych,

 

●       wytrzymałość – idealnie nadają się do budowania konstrukcji nośnych w budownictwie i przemyśle maszynowym, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość na warunki udarnościowe i kruche pękanie,

 

●       dostępność – różnorodne wymiary i gatunki stali pozwalają na dobranie dwuteownika IPE o optymalnych parametrach do każdego projektu.

 

Znaczącym na rynku europejskim dostawcą dwuteowników IPE o podwyższonej wytrzymałości jest MORIS: https://moris.eu/pl/product/SIPHRIPE23/dwuteowniki-ipe.

 

Jakie dwuteowniki IPE polecają klienci?

Przy wyborze dwuteowników stalowych IPE kluczową rolę odgrywa ich długość. Ma ona bowiem znaczący wpływ na sztywność i giętkość całej konstrukcji. Kierując się zasadą doboru najkrótszej możliwej belki, można zyskać szereg korzyści, jak np. optymalna sztywność, mniejsza masa czy niższe koszty  transportu.

 

Jeden z najbardziej popularnych wyrobów dwuteowych o małej masie całkowitej mający zastosowanie nie tylko w budownictwie i konstrukcjach nośnych to dwuteownik IPE 160. Waga tego produktu zależy od kilku czynników, jak długość, grubość ścianki czy gatunek stali, jednak zaliczana jest to lżejszych wyrobów konstrukcyjnych. To jeden z najczęściej wybieranych profili na rynku, a jego popularność nie jest bez przyczyny. Czołowi dostawcy oferują ten produkt w atrakcyjnych cenach, zapewniając jednocześnie wygodną i szybką obsługę zamówień.

 

Czytaj również: Płyty warstwowe chłodnicze – dlaczego warto je stosować?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19347 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 220

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >