Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Ekologiczna instalacja grzewcza – czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Negatywne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym związane z dużą emisją dwutlenku węgla sprawiły, że musimy obecnie znacznie poważniej myśleć o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii i ekologicznym ogrzewaniu. Czy wiesz, że pompa ciepła to urządzenie wyjątkowo przyjazne środowisku? Jej popularność stale rośnie, a wprowadzenie nowych wymagań dotyczących energooszczędności stawianych od 2021 roku budynków tylko zwiększy zapotrzebowanie na ten rodzaj ogrzewania budynku. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła? Jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na wybór tego urządzenia?

Energia ze słońca

Widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów, instytucji czy firm, a także powstające farmy na obrzeżach miast nikogo już nie zaskakują. Ta inwestycja nie jest tylko kwestią mody, ale wiąże się również z oszczędnościami oraz oczywiście chroni środowisko naturalne. Zarówno programy rządowe, jak i samorządowe również zachęcają do tego, by decydować się na odnawialne źródła energii. Oczywiście, gdy planujemy instalację przydomowej elektrowni, musimy wziąć pod uwagę szereg ważnych aspektów.

OZE problemem dla polskiej sieci energetycznej?

W Polsce działa już ponad 470 tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Według przewidywań do 2050 roku OZE będą odpowiadały nawet za połowę produkcji energii elektrycznej w Europie. Dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych to jednak wyzwanie dla sieci energetycznej, ponieważ są rozproszone i niestabilne: zależne od pory roku czy dnia. Jeśli liczba instalacji i udział zielonej energii ma rosnąć, potrzebny jest nowy sposób działania całego systemu energetycznego.

Fotowoltaika a opłata mocowa – czy w czasach wzrostów istnieje metoda na niższe koszty energii?

Opłata mocowa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Jak jednak wygląda świadomość konsumentów na temat nowej opłaty? Z czym się wiążą wzrosty opłat za energię oraz czy istnieje perspektywa aby uniknąć zwiększonych kosztów? Ekspert Alians OZE podpowiada.

Co może ci dać fotowoltaika?

Życie w zgodzie z ekologią nie jest żadną fanaberią - to obowiązek każdego odpowiedzialnego człowieka. Każdy jest bowiem odpowiedzialny za stan planety i środowiska naturalnego. Czasami nie trzeba nawet robić dużo. Nawet niewielkie gesty mają znaczenie i wpływają na zmiany. Zmiany te następują powoli, ale zawsze są dobrym krokiem w stronę polepszenia warunków do życia na Ziemi. Wart o ekologii pomyśleć nie tylko dla świata jako takiego, ale te przede wszystkim dla siebie i swojej rodziny. To bardzo ważne również w kontekście czysto finansowym. Nieodnawialne źródła energii nie tylko są drogie, ale też w pewnym momencie się wyczerpią. Warto poszukać ekologicznych, dobrych dla środowiska naturalnego zamienników już dzisiaj - pomoże ci to uniezależnić się od sieci, a także sprawić, że twój dom będzie ekologiczny i jednocześnie nowoczesny. A w tym wszystkim pomogą ci instalacje fotowoltaiczne.

Nowe zasady w programie „Mój Prąd” 3.0. Co się zmienia?

Od lipca rusza trzecia edycja programu „Mój Prąd”. Czeka nas kilka zmian. Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne to nie wszystko. Wsparciem finansowym mają zostać objęte także nowoczesne technologie związane z konsumpcją energii. Poza tym może zwiększyć się kwota dotacji. Co jeszcze trzeba wiedzieć o „Mój Prąd” 3.0? Sprawdźmy.

Jak prosto i szybko zaplanować i zainstalować przydomową elektrownię słoneczną? Korzyści z systemu mikroinewntorów

W przeciwieństwie do klasycznych systemów, w przypadku mikroinwerterów każdy moduł słoneczny otrzymuje własny falownik, który można łatwo połączyć ze sobą na poziomie 230 V za pomocą wstępnie zmontowanego kabla. Dzięki temu, długość okablowania, a także ewentualne zacienienie niektórych paneli przestaje mieć w projekcie PV kluczową rolę, co znacząco ułatwia instalację systemu i jego rozbudowę w przyszłości.

Inteligentne liczniki pozwolą oszczędzać energię

Inteligentne liczniki monitorują zużycie energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. Dane są automatycznie przesyłane do operatora sieci, a co 15 min do mieszkańców, którzy swoje własne zużycie mogą śledzić już nie tylko na liczniku. Więcej danych znajdą też na stronie WWW lub w aplikacji na telefon. Zmiana liczników na inteligentne pozwala dostawcom energii szybciej wykryć i usunąć awarię sieci, a mieszkańcom – zlokalizować, w jakich sytuacjach ich zużycie jest największe, i je optymalizować. W Polsce, zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego, do końca 2023 roku takie liczniki mają być zamontowane u 15 proc. odbiorców, a do 2028 roku – u 80 proc.

Jak zaoszczędzić na montażu instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większa popularnością. Dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie energii elektrycznej. Są odnawialnymi źródłami, dzięki czemu są ekologiczne. Ponadto są tanie w eksploatacji. Zastanawiasz się, czy sam możesz zainstalować takie panele? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.

Co powinniśmy wiedzieć przed montażem fotowoltaiki?

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz coraz wyższe ceny energii elektrycznej sprawiają, że więcej osób składnia się ku fotowoltaice. Nic dziwnego, oszczędność na rachunkach za prąd rzędu 90% to kusząca perspektywa. Co warto wiedzieć o inwestycji we własną elektrownię słoneczną poza ceną czy rodzajem paneli PV? Podpowiadamy.


Stron: 91 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  14 15 16 17 18  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19950 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 247

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >