Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Na co uważać, decydując się na instalację fotowoltaiczną?
Odnawialne źródła energii (OZE) to przyszłość światowej energetyki. Wiele krajów ogranicza produkcję prądu w oparciu o spalanie paliw kopalnych, co jest związane z chęcią wyeliminowania problemu emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz generowania odpadów. W OZE inwestują nie tylko wielkie koncerny, ale coraz częściej także właściciele domów jednorodzinnych.
Oszczędność i ekologia - połączenie pomy ciepła z fotowoltaiką
Ze względu na częste podwyżki energii i gazu coraz więcej osób szuka sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Użytkownicy pomp ciepła doceniają duże oszczędności na ogrzewaniu centralnym i podgrzewaniu wody. Mogą one wynieść do blisko 80 procent. Do zalet tego rozwiązania też należy zaliczyć prostą obsługę, komfort i zeroemisyjność. Jeszcze korzystniejsze jest połączenie pompy ciepła z domową mikroinstalacją fotowoltaiczną. Już 80 procent klientów decydujących się na jej zakup posiadało wcześniej panele PV.
Jak działa system opustów w fotowoltaice?
Zdaniem ekspertów polski system opustów jest najkorzystniejszy w Europie i przynosi prosumentom spore korzyści. Prawdopodobnie to ostatni dzwonek, żeby z niego skorzystać! Jak działa? Co trzeba o nim wiedzieć? Jak będą rozliczani prosumenci po wprowadzeniu zapowiadanych zmian?
Czy dach z panelami fotowoltaicznymi zwiększa ryzyko pożaru?
W Polsce gwałtownie przybywa instalacji fotowoltaicznych. W maju tego roku powstało ich aż 29,5 tys., a moc zainstalowana sięga już 5 GW. To m.in. efekty rządowych programów, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Na montaż paneli na dachach decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych, tymczasem poziom wymaganych przepisami zabezpieczeń przeciwpożarowych od lat pozostaje w ich przypadku niezmieniony. Dlatego eksperci Stowarzyszenia na rzecz bezpieczeństwa pożarowego NIzO (Nie Igraj z Ogniem) alarmują: – Jak każda instalacja elektryczna fotowoltaika może stać się źródłem pożarów, do których przyczyniają się również np. błędy instalacyjne czy brak serwisowania. Między innymi dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia dachów i poddaszy.
Ile może zaoszczędzić przeciętna 4 - osobowa rodzina na fotowoltaice?
Budowa własnego domu to spory wydatek, jednak na rynku istnieje kilka rozwiązań, w które warto zainwestować, żeby móc zaoszczędzić w trakcie jego późniejszej eksploatacji. Możemy skorzystać z energooszczędnych sprzętów oraz oświetlenia, ale również urządzeń pozwalających na samodzielną produkcję energii elektrycznej, na przykład ze słońca. W dodatku rozwiązania te mogą bardzo estetycznie wyglądać na konstrukcji domu!
Dlaczego warto używać ekogroszku do kotłów i pieców
Stare piece na węgiel to kiepski pomysł na ogrzewanie domu. Są szkodliwe dla środowiska, a to znaczy, że są szkodliwe także dla nas, bo toksyczne substancje powstające ze spalanego węgla trafiają w pierwszej kolejności do naszego bezpośredniego otoczenia. Są też nieekonomiczne, bo przez ich małą efektywność konieczne jest spalanie dużych ilości drogiego opału. Warto więc zmienić swój wybór paliwa opałowego i sięgnąć po ekogroszek. Przeczytaj nasz artykuł i pozwól się przekonać do tego pomysłu, poznając zalety ekogroszku!
Działania proekologiczne branży deweloperskiej
Branża deweloperska jest świadoma konieczności rozwiązań proekologicznych, działań niejako zapraszających naturę na realizowane inwestycje mieszkaniowe. Chcą dbać o środowisko bardziej, niż do tej pory. I to nie chwilowy trend, ale konieczność. To troska o środowisko, naszą planetę i przyszłe pokolenia.
Czym kierować się przy wyborze paneli fotowoltaicznych?
Hurtownia fotowoltaiczna w Krakowie oferuje ogromny wybór różnego rodzaju paneli i modułów. Od odpowiedniego ich wyboru zależy efektywność i stabilność pracy całego systemu, który daje szansę szybkiego zwrotu inwestycji. Na co warto zwrócić uwagę?
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? - radzi Pvstar
Rynek instalacji OZE rozwija się bardzo intensywnie, nic więc dziwnego, że dostępne są na nim rozmaite technologie, które przekładają się na sprawność, funkcjonalność i właściwości poszczególnych urządzeń. Panele fotowoltaiczne nie stanowią od tej reguły wyjątku. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia ogniwa pierwszego i drugiego typu, jednak pod uwagę można wziąć także szereg innych czynników. Które są najistotniejsze?
Jaki system grzewczy stosuje się w domu o zerowym bilansie energetycznym
Wybór systemu grzewczego to jedna z najważniejszych decyzji związanych z budową domu. Powinna ona zapaść już na etapie projektu budynku, by od razu wdrożyć najbardziej optymalne rozwiązania, które obniżą koszty ogrzewania. Stanowią one największą część wydatków związanych z eksploatacją domu. Z pomocą przychodzą jednak nowoczesne technologie, które pozwalają ograniczyć je niemal do zera. Eksperci radzą, o czym warto pamiętać podczas projektowania domu, by móc cieszyć się tanim i efektywnym ogrzewaniem.