Jak prawidłowo odczytać licznik fotowoltaiki? Krótka instrukcja

Jak prawidłowo odczytać licznik fotowoltaiki? Krótka instrukcja

Instalacje fotowoltaiczne on-grid oraz hybrydowe opierają się na połączeniu systemu słonecznego z siecią operatora energetycznego. Obecna technologia nie pozwala na całkowite zasilanie sieci domowej z energii produkowanej przez panele, dlatego w praktyce wyjścia są dwa. Możesz zainwestować w magazyn energii lub zostać prosumentem, czyli jednocześnie korzystać z prądu i oddawać go do sieci. Do tego jednak potrzebny jest tzw. licznik dwukierunkowy. Wyjaśniamy, czym są kody OBIS i jak odczytać licznik fotowoltaiki. Czytaj dalej

 

Co to jest licznik dwukierunkowy i jak działa?

Jeżeli zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki, pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać po zakończeniu instalacji, jest zgłoszenie tego faktu do Twojego sprzedawcy energii elektrycznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, operator musi przyjąć i rozpatrzyć zgłoszenie mikroinstalacji w terminie 30 dni (w praktyce czas oczekiwania zazwyczaj jest znacznie krótszy, nawet w dobie pandemii). Pamiętaj, że wszystkie koszty związane z wymianą licznika odpowiada dystrybutor energii.


Jak prawidłowo odczytać licznik fotowoltaiki? Krótka instrukcja

 

Czytaj również: Czy dach z panelami fotowoltaicznymi zwiększa ryzyko pożaru?


W tym czasie dystrybutor wymienia Twój licznik energii prosumenta ze zwykłego na dwukierunkowy, czyli taki, który umożliwia tzw. bilansowanie energii netto. W praktyce chodzi o mierzenie przepływu energii elektrycznej w dwóch kierunkach – od paneli do sieci oraz z sieci do mikroinstalacji. Dzięki temu prosument zyskuje dostęp do magazynu energii o praktycznie nieograniczonej pojemności.


W jaki sposób licznik kalkuluje ilość pobranej energii? Wbrew pozorom jest to dosyć proste. Licznik fotowoltaiki w sposób ciągły mierzy dwie wartości:


  • napięcie na linii energetycznej,
  • prąd przepływający przez linię.

 

Obie liczby są przez siebie mnożone, a iloczyn to moc chwilowa wyrażona w watach. Dokonując pomiaru w czasie, system oblicza dokładną ilość przesłanego prądu.


Jak odczytać wskazania licznika dwukierunkowego?

Odczyty licznika dwukierunkowego wyrażone są za pomocą rejestrów wykorzystujących kody OBIS. To standard zgodny z normą PN-EN 62056-6-1:2014 (IEC 62056). Poszczególnym kodom przypisane są określone wartości. Zazwyczaj będzie to:


  • data,
  • czas,
  • ilość pobranej lub oddanej energii elektrycznej.

 

Jeżeli wiesz, co oznacza dany kod OBIS, możesz sam ocenić wyświetlaną wartość. Kody OBIS składają się z małych liter i cyfr albo samych cyfr. Duże cyfry wyrażają aktualnie wyświetlany parametr.

Na wyświetlaczu wskazania przewijają się automatycznie, ale każdy model umożliwia ręczne przeglądania wskazań kodów (służą do tego dwa przyciski).

W zależności od tego, czy pobierasz energię z sieci, czy ją oddajesz, przepływ energii elektrycznej jest rejestrowany przez licznik w różnych rejestrach (odpowiednio 1.8.X lub 2.8.X).

Dodatkowo licznik rejestruje też energię czynną i bierną w jednym z czterech rejestrów (5.8.X, 6.8.X, 7.8.X oraz 8.8.X). O tym, do którego rejestru zostanie zaliczona energia, decyduje kierunek przepływu energii oraz typ urządzeń odbiorczych.


Co oznaczają symbole na liczniku dwukierunkowym?

Wszyscy dystrybutorzy energii elektrycznej posługują się kodami OBIS do oznaczenia wyświetlanych informacji. Nie ma więc znaczenia, od kogo kupujesz lub na rzecz kogo oddajesz prąd, metodologia oznaczania będzie zawsze taka sama.


Pamiętaj, że ilość pobranego lub oddanego prądu będzie zawsze wyrażone w kilowatogodzinach (kWh). Zobacz, jak odczytać licznik prądu przy fotowoltaice.


W zależności o tego, z jakiej taryfy korzystasz, kody OBIS będą nieco inne. W przypadku korzystania z taryfy jednostrefowej zwróć szczególną uwagę na kody:


  • 1.8.0 – całkowite zużycie, czyli ilość energii pobrana z sieci operatora,
  • 2.8.0 – całkowita ilość energii oddanej do sieci.

 

Jeżeli korzystasz z taryfy wielostrefowej, możesz zetknąć się m.in. z kodami:


  • 1.8.0 – całkowite zużycie energii we wszystkich strefach,
  • 1.8.1 – zużycie prądu w strefie I,
  • 1.8.2 – zużycie prądu w strefie II,
  • 1.8.3 – zużycie prądu w strefie III,
  • 2.8.0 – całkowita ilość oddanego do sieci prądu,
  • 2.8.1 – ilość prądu oddana w I strefie,
  • 2.8.2 – ilość prądu oddana w II strefie,
  • 2.8.3 – ilość prądu oddana w III strefie.

 

Oczywiście w praktyce kodów OBIS jest znacznie więcej, ale najczęściej ich znajomość nie będzie Ci potrzebna. Jako ciekawostkę warto wskazać, że urządzenie pokazuje m.in.:


  • aktualny czas (kod 0.9.1),
  • aktualną datę (kod 0.9.2),
  • aktywną taryfę (kod 0.2.2),
  • aktualną wersję firmware’u (kod 0.2.0),
  • datę i czas okresu rozliczeniowego (kod 0.1.2).

 

Czym jest inteligentny licznik dwukierunkowy?

Coraz częściej możesz spotkać tzw. liczniki inteligentne. Łączą one funkcję zwykłego licznika dwukierunkowego z przekazywaniem informacji bezpośrednio do centrum informatycznego operatora energetycznego. W ten sposób dystrybutor prądu zawsze dysponuje aktualną wiedzą na temat ilość pobranej i oddanej energii elektrycznej, a zasada opomiarowania netto przeradza się w smart metering.


Liczniki inteligentne to kolejny krok na drodze rozwoju fotowoltaiki, która staje się jeszcze prostszym i bardziej dostępnym rozwiązaniem.


Planujesz inwestycję w fotowoltaikę i chcesz lepiej zrozumieć jej działanie? Więcej na temat licznika dwukierunkowego oraz kodów OBIS znajdziesz tutaj: https://n-energia.pl/licznik-energii-do-fotowoltaiki/.

 

Czytaj również: Czym kierować się przy wyborze paneli fotowoltaicznych?


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19215 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 107

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >