Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Jak zwykłe gospodarstwo domowe może zaoszczędzić na opłatach za media?
Wzrosty cen dotyczą każdego gospodarstwa domowego. Wszystko wskazuje na to, że ostatnie podwyżki cen energii elektrycznej i gazu to jeszcze nie koniec. Warto zawczasu poznać kilka sposobów na obniżenie rachunków za media.
Eleganckie i wytrzymałe - poznaj opakowania z papieru KRAFT
W dzisiejszych czasach coraz częściej klienci szukają ekologicznych, a zarazem ekologicznych opakowań. Ma to miejsce w przypadku sklepów internetowych, które codziennie wysyłają dziesiątki paczek pocztowych, ale także wśród odbiorców indywidualnych. Papierowe opakowania pochodzące z recyklingu są bardzo dobrze odbierane przez wiele osób, chcących pozostawać w zgodzie z naturą.
Jakie są różnice między benzyną alkilatową a paliwami tradycyjnymi?
Benzyny alkilatowe pojawiły się w Skandynawii ponad 30 lat temu. Od tego czasu m.in. w Europie Zachodniej wprowadzono wręcz nakaz stosowania takiego paliwa, szczególnie w parkach miejskich czy innych miejscach użyteczności publicznej. Paliwa alkilatowe dostępne są tam w supermarketach, sklepach ogrodniczych czy na stacjach benzynowych. To zupełne przeciwieństwo tego, co widzimy dziś na polskich stacjach benzynowych, gdzie wciąż popularne jest tankowanie tradycyjnej benzyny do kanistra.
Dotacje na pompy ciepła od 2022 r. Jakie urządzenia wybierają Polacy?
Polacy najczęściej wybierają powietrzne pompy ciepła. Rozwiązanie to w zdecydowanej większości wykorzystują do ogrzewania domu i wody. Zleceniodawcy montują je przeważnie w budynkach o powierzchni do 150 m2 i starszych niż 5 lat – wynika z analizy Oferteo.pl. Od 2022 r. właściciele nowo wybudowanych nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie na ten cel z programu „Moje Ciepło".
Pompy ciepła do ogrzewania domu - efektywne i ekologiczne rozwiązanie!
Sposobów na dostarczenie ciepła do domu jest wiele. Jednym z ciekawych i zarazem ekologicznych rozwiązań jest pompa ciepła, która pozwala na pobranie energii cieplnej z powietrza, ziemi lub wody. Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem?
Planujesz montaż paneli fotowoltaicznych? Te 3 rzeczy powinieneś wiedzieć
Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularne rozwiązanie, postrzegane przede wszystkim jako całkiem opłacalna inwestycja. Jak przekonują eksperci, w Polsce panują bardzo dobre warunki dla pracy tego typu instalacji, a proces produkcji prądu z energii słonecznej generuje nie tylko konkretne oszczędności, ale i jest ekologiczny. Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych, zanim zdecydujemy się na taką właśnie inwestycję? Jak sprawdzić koszt montażu instalacji i czy to się opłaca? Te 3 fakty z pewnością pomogą nam dokonać wyboru.
Ekologiczne budowanie - warto postawić na okna z recyklingu
Tworzywa sztuczne to genialny wynalazek – lekkie, wytrzymałe, tanie w produkcji i plastyczne. Nic dziwnego, że mają tak szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, ale… to tylko jedna strona medalu, są bowiem także źródłem zanieczyszczenia środowiska, gdyż nie ulegają łatwo biodegradacji. W dodatku produkty syntetyczne traktujemy często jako jednorazowego użytku. Tak być jednak nie musi. Odpad plastikowy może być poddany recyklingowi i ponownie wykorzystany, aby znów stać się surowcem. Dlatego przy budowie czy remoncie domu warto wybierać ekologiczne rozwiązania. Dziś przedstawimy zalety okien z recyklatu.
Czym się wyróżnia dom pasywny i dlaczego warto w taki zainwestować?
Budowa domu jak najniższym kosztem to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Często jest to oszczędność tylko pozorna. W perspektywie kilkudziesięciu lat eksploatacji budynku może okazać się, że wydatki na jego użytkowanie, ze względu na zastosowanie na początku niższej klasy materiałów oraz niewystarczającej izolacji termicznej, są bardzo wysokie. Taki problem nie występuje w przypadku domów pasywnych, które są niemal samowystarczalne energetycznie. Czym się one wyróżniają i czy warto w nie zainwestować?
Inteligentne rozwiązania grzewcze remedium na rosnące ceny energii
Udział węgla kamiennego i brunatnego wykorzystywanego w produkcji energii elektrycznej we wrześniu 2021 wyniósł w Polsce aż 82%[1]. Jest to największy odsetek w Europie, co sprawia, że plasujemy się również w czołówce jeśli chodzi o poziom emisji dwutlenku węgla. Według wyliczeń Ember Climate w tym roku w wyniku spalania węgla Polska oddała do atmosfery około 79 milionów ton CO2 i pod tym względem ustępujemy tylko Niemcom.
Wybór paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku jest duży - czy się kierować podczas zakupu?
Wybór paneli fotowoltaicznych nie należy do najłatwiejszych, oferta na rynku jest naprawdę szeroka. Jak zatem wybrać panele, które zapewnią odpowiednią jakość otrzymywanej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego? Zapytaliśmy o to ekspertów!