Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Inteligentny dom - od czego zacząć?
Coraz więcej Polaków jest zainteresowanych inteligentnymi rozwiązaniami dla domu. Na początek wystarczy zainwestować w kilka typów czujników i urządzeń automatyki domowej, które zwiększą wygodę i bezpieczeństwo domowników
Cztery razy TAK dla paneli fotowoltaicznych
Badania pokazują, że wciąż około 70% domów jednorodzinnych w naszym kraju jest ogrzewanych za pomocą kotłów węglowych. Wielu Polaków widzi jednak potrzebę modernizacji tego systemu. Aż 48% badanych wskazuje, że pozyskiwanie energii ze słońca mogłoby realnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Poznaj cztery główne zalety płynące z posiadania paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym.
Systemy kominowe w energooszczędnym domu
Na rynku dostępnych jest wiele projektów domów energooszczędnych. Różnią się pod względem wielkości, zaproponowanych materiałów czy architektury. Łączy je natomiast jedno: niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania i jej małe rozproszenie – nie tylko przez ściany czy urządzenia domowe. Oszczędności - rzędu 10% - przynosi także dobór odpowiedniego systemu kominowego.
Czy domy z keramzytu są energooszczędne?
W obliczu niskich temperatur, a w konsekwencji także wzrostu kosztów ogrzewania domu, rośnie popularność budownictwa energooszczędnego. Ogrzanie przeciętnego obiektu o powierzchni do 150 mkw. w czasie zimy to koszt nawet kilkudziesięciu złotych dziennie. Zastosowane w projektach budowy domu rozwiązania energooszczędne pozwolą zaoszczędzić nawet 3 tys. zł w skali roku.
Kilka prostych sposobów na oszczędność energii w domu
Jak sprawić, by nasz dom zużywał mniej energii? Warto zadbać o ocieplenie ścian, odpowiednie oświetlenie, okna i ich osłony. Najlepiej już teraz, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pozwoli to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Ile można zaoszczędzić w inteligentnym domu?
Domy inteligentne opłacają się mieszkańcom i deweloperom. Między innymi dlatego stają się standardem w nowych inwestycjach. Nawet 800 zł rocznie mniej za ogrzewanie, do 70% spadku zużycia gazu, 30% mniejsze zużycie prądu
Geotermalne pompy ciepła - podstawowe wiadomości.
Słońce, ziemia, powietrze, woda – każdy z tych naturalnych zasobów naszej planety może stać się źródłem energii potrzebnej do ogrzewania domu lub podgrzewania ciepłej wody. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń wykorzystujących OZE są gruntowe pompy ciepła. Na jakiej zasadzie działają? Czym się kierować, wybierając konkretny model?
Ciepła woda w domu dzięki kolektorom słonecznym.
Wykorzystanie energii słonecznej jest najbardziej opłacalną technologią produkcji ciepłej wody użytkowej. Panele solarne pozwalają także znacznie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. To wszystko sprawia, że instalacje solarne cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Sposób na tanią i ekologiczną energię - ogrzewanie słoneczne czy w naszym klimacie się sprawdza?
Słońce to ekologiczne, tanie i łatwo dostępne źródło energii. Odpowiednio wykorzystane promienie słoneczne są w stanie w prosty i efektywny sposób wspomóc domowe systemy grzewcze, a do tego zaopatrzyć mieszkańców w ciepłą wodę użytkową. Jakie jeszcze zalety posiada ogrzewanie solarne wyjaśnia ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza.
Kompleksowa wizja budynku przyszłości
W grudniu 2015 roku podczas Paryskiej konferencji klimatycznej wypracowano światowe porozumienie, którego realizacja będzie wymagała znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, również w sektorze budownictwa.