Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Jak będą wyglądać standardy energetyczne w Polsce?
Szacuje się, że sprawność najpopularniejszych w Polsce kotłów grzewczych starego typu spada z wiekiem do ok. 50-60 %, co oznacza stratę niemal połowy paliwa. Wymianie nieefektywnych urządzeń sprzyjają nowe przepisy,szybki rozwój technologii oraz liczne programy wsparcia finansowego. Czy Polska dogoni europejskie standardy energetyczne,upowszechniając ekologiczne urządzenia grzewcze i chłodzące na obszarze całego kraju?
Jak łączyć moduły fotowoltaiczne?
Panel fotowoltaiczny to urządzenie, którego zadaniem jest wyprodukowanie prądu. Co oczywiste, do uzyskania istotnej efektywności energetycznej niezbędne jest stworzenie instalacji zbudowanej z co najmniej kilku modułów. Panele mogą być przy tym łączone ze sobą w sposób równoległy lub szeregowy. Czym różnią się oba te rozwiązania?
Jak ograniczyć zużycie wody i energii?
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że zużycie wody jest bezpośrednio powiązane ze zużyciem energii. Woda jest kluczowym zasobem niezbędnym w wielu różnych obiektach i zastosowaniach: od wody pitnej, po wodę do spłukiwania toalet.
Ekologiczne technologie
Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, ograniczenie wykorzystywania szkodliwych substancji i optymalizacja zużycia zasobów energii stanowią istotne elementy polityki zrównoważonego rozwoju.
Energia odnawialna w Polsce - po nowym projekcie ustawy
Trendy światowe w zakresie energii odnawialnej mogłyby wskazywać, że energetykę wiatrową czekają złote lata. Tymczasem w przypadku naszego kraju zawisły nad nią czarne chmury.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna krok po kroku.
Jak zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną? Jakie koszty trzeba brać pod uwagę? Co oznacza system on-grid i off-grid? Gdzie można sprawdzić uprawnienia instalatora? W którą stronę powinny być skierowane panele i o czym nie można zapomnieć podczas montażu? Eksperci z Fundacji BOŚ, która realizuje kampanię informacyjną „Postaw na Słońce” ze środków NFOŚiGW przygotowali kilka podpowiedzi.
Nabór wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych już ruszył
NFOŚiGW uruchomił drugą turę środków przeznaczonych na dofinansowanie mikroinstalacji prosumenckich. Wnioski będzie można składać w Oddziałach BOŚ Banku. Dofinansowanie w programie Prosument udzielane jest do 100 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji. Można uzyskać dotację w wysokości nawet 40 proc. kosztów przedsięwzięcia, reszta to kredyt na preferencyjnych warunkach.
Wykorzystanie aluminium w systemach fotowoltaicznych
W dzisiejszych czasach energia słoneczna stanowi coraz powszechniej wykorzystywane źródło ciepła lub prądu dla obiektów przemysłowych i gospodarstw domowych. Jej rosnąca popularność wynika nie tylko z umacniających się trendów ekologicznych, ale także ze spadających cen materiałów, z których produkuje się potrzebne do jej przetworzenia komponenty.
Membrany DuPont™ Climate Systems. Energooszczędny, innowacyjny system
Ciekawym rozwiązaniem technologicznym firmy DuPont są membrany termoizolacyjne DuPont™ Climate Systems. Jest to system wzajemnie uzupełniających się membran do izolacji dachów i ścian, który pozwala osiągnąć nawet 15% oszczędności kosztów ogrzewania domu.
Jak działa napęd okienny BDT w projekcie "Dom Optymalny"?
Dom Optymalny to nowy projekt architektoniczny Roberta Koniecznego, którego celem jest stworzenie domu w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. Optymalny oznacza: ekonomiczny, ale wygodny i komfortowy, przestronny, ale nie marnujący przestrzeni, nowoczesny, ale szanujący lokalną tradycję i czerpiący z dobrych wzorców sztuki budowlanej, dający ochronę, ale zapewniający kontakt z przyrodą. Wzorcowy Dom Optymalny, uwzględniający te zasady powstaje w miejscowości Radostowice w województwie śląskim, na działce o powierzchni ok. 950 m2.