Głowice termostatyczne - co warto o nich wiedzieć?

Głowice termostatyczne - co warto o nich wiedzieć?

Komfort w domu w czasie zimnych miesięcy zależy w dużej mierze od temperatury panującej w pomieszczeniu. Jednak nadmiernie nagrzane mieszkanie, nie tylko jest absolutnym przeciwieństwem komfortu, ale też generuje wysokie rachunki dla domowego budżetu. Optymalnym rozwiązaniem jest głowica termostatyczna. Pozwala regulować pracę grzejników stalowych, aluminiowych i bimetalicznych w systemach centralnego i autonomicznego ogrzewania. Czytaj dalej

 

Głowica termostatyczna - podstawowe informacje 

Głowica montowana jest na zaworze termostatycznym na wlocie do grzejnika i reguluje moc grzewczą zgodnie z ustawioną przez ciebie temperaturą. Wszystko, co musisz zrobić, to przekręcić głowicę termostatyczną na określoną cyfrę. Z głowicą termostatyczną możesz:


  • Ustawić optymalną temperaturę w pomieszczeniach domów z centralnym i autonomicznym ogrzewaniem.

 

  • Zaoszczędzić znaczną część energii w domach z autonomicznym ogrzewaniem.

 

Głowice termostatyczne pozwalają na uzyskanie optymalnej temperatury. W ciągu dnia w pomieszczeniach mieszkalnych będzie to 20-25°C. Jeśli przez cały dzień nie ma nikogo w domu, można ustawić temperaturę na 15°C. W sypialni w nocy pożądana temperatura powietrza to 16-18 ° C. W pokojach dziecięcych zaleca się podwyższenie temperatury do 23°C.


Głowice termostatyczne - co warto o nich wiedzieć?

 

Czytaj również: Dlaczego lepiej wybrać grzejnik aluminiowy niż stalowy?


Podczas instalacji konieczne jest, aby temperatura powietrza otaczającego głowicę termiczną odzwierciedlała rzeczywistą temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego nie zaleca się ich instalowania w zamkniętych przestrzeniach, gdzie ciepło gromadzi się za firankami, pod parapetami. Więcej o działaniu głowicy znajdziesz na - https://hamamobile.pl/glowice-termostatyczne.


Czym są głowice termostatyczne?

Głowica termiczna to element systemu grzewczego, który pozwala kontrolować zużycie energii oraz temperaturę w pomieszczeniu. Umożliwia nie tylko kontrolowanie ogrzewania, ale także ekonomiczne zużycie. Głowice termostatyczne dostępne są w kilku rodzajach:


  • Ręczna. Najpopularniejszy typ głowic termicznych. Z założenia są zbliżone do konwencjonalnych zaworów kulowych. Główną różnicą jest obecność stopniowanej skali, która pozwala precyzyjnie dostroić temperaturę.

 

  • Mechaniczne. Wewnątrz znajduje się zbiornik z substancją o wysokim współczynniku rozszerzalności cieplnej. Po osiągnięciu określonej temperatury uruchamia się mechanizm, który zmniejsza dopływ ciepłej wody do grzejnika. Takie regulatory pozwalają utrzymać temperaturę pokojową z dużą dokładnością.

 

  • Elektroniczne. Oprócz automatycznego utrzymywania temperatury na żądanym poziomie mogą pełnić dodatkowe funkcje. Na przykład zmniejszają zużycie energii w ciągu dnia i zwiększają w nocy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mikrokontrolerów i autonomicznego zasilania bateryjnego.

 

Czy warto montować głowice termostatyczne?

Zawór składa się z dwóch części - zaworu regulacyjnego i elementu termostatycznego. Pomiędzy gniazdem zaworu a jego stożkiem jest odległość, która określa ilość wody wpływającej z instalacji grzewczej do grzejnika. Ruchem stożka steruje element termostatyczny. Reaguje na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu spowodowane wypełnieniem gazem kondensacyjnym - cieczą wrażliwą na ciepło. Dzięki temu następuje automatyczna regulacja przepływu nośnika ciepła w zależności od zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu. Utrzymywana jest na tym samym, wygodnym dla użytkownika poziomie, np. 20 - 22°C.


Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu to główna zaleta głowicy termicznej. Aby ją obniżyć, nie trzeba otwierać drzwi i okien – czyli wietrzyć pomieszczenia. Zastosowanie urządzeń sterujących pozwala zaoszczędzić 10 - 20% energii cieplnej. Kolejnym argumentem przemawiającym za zamontowaniem głowicy termicznej jest dość prosta instalacja i niezależność jej działania od zasilania sieciowego.


Co dają głowice termostatyczne?

Głównym zadaniem głowicy termostatycznej jest regulacja poziomu ogrzewania w pomieszczeniu. Głowice termostatyczne dzielą się ze względu na mechanizm działania. Każdy z nich ma swoje własne cechy, zalety i cel. Kupując takie urządzenia, ważne jest, aby wcześniej przestudiować ich cechy. Główne zalety głowic termostatycznych to:


  • Możliwość autonomicznego ogrzewania pomieszczeń.
  • Utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniu.
  • Prosta konstrukcja i wygoda użytkowania.
  • Możliwość ręcznego sterowania poziomem grzania.
  • Znaczne obniżenie kosztów energii.

 

Jakie modele wybrać?

Jak już wspomnieliśmy do wyboru mamy głowice termostatyczne:


  • Mechaniczne (wewnętrzna przestrzeń urządzenia jest wypełniona gazem lub cieczą).

 

  • Automatyczne (urządzenie automatycznie zmienia ustawienia, gdy zmienia się temperatura otoczenia)

 

  • Elektroniczne (urządzeniem steruje specjalny mikroprocesor).

 

Elektroniczne głowice termostatyczne są szczególnie wygodne. Umożliwiają regulację poziomu ogrzewania poprzez programowanie. Pewnych ustawień można dokonać według godzin, dni tygodnia oraz w innych trybach. Urządzenia wyposażone są w specjalne wskaźniki, które pozwalają kontrolować ich stan. Jednak koszt takich głowic termostatycznych jest wyższy niż ich mechanicznych odpowiedników.

 

Czytaj również: Kiedy brakuje miejsca na tradycyjny grzejnik, warto wybrać pionowy

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 235

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >