Kilka inspiracji w wyborze grzejników

Kilka inspiracji w wyborze grzejników

Wyposażając zupełnie nowe mieszkanie lub dokonując remontu, musimy dokładnie zaplanować każdy szczegół – tak, by dana przestrzeń była w stu procentach zgodna tym, co sobie wymarzyliśmy. Ta zasada obejmuje także grzejniki, które - odpowiednio dobrane - nie tylko swoją funkcjonalnością służą nam przez lata, ale pięknie zdobią i definiują całe wnętrze. Jak wygląda historia grzejników? Jakie rozwiązania są aktualnie najmodniejsze? Czytaj dalej

 

Historia ciepła w domu

Dziś w naszych przestrzeniach mieszkalnych spotykamy się z nowoczesnym ogrzewaniem, czyli grzejnikami. Wcześniej jednak domy ogrzewały m.in. piece lub paleniska ulokowane na środku danych izb. Jak wyglądały pierwsze sposoby ocieplania pomieszczeń? Kiedy grzejnik zawitał do naszych wnętrz?

 

Kilka inspiracji w wyborze grzejnikówGaleria Wnętrz DOMAR, grzejnik Zehnder Cherleston

- Pierwowzór ogrzewania centralnego i podłogowego  wprowadzili w IV wieku Grecy. Ogrzewali się w tamtym czasie tzw. piecami hypokaustycznymi. Były one lokowane pod łaźniami lub budynkami zamożnych obywateli.  Piece te posiadały ruszty i podruszcia, dzięki czemu ciepłe powietrze wędrowało do góry i ogrzewało pomieszczenie. Ten wynalazek przejęli Rzymianie i od I wieku p.n.e. zaczęli go wprowadzać do swoich łaźni oraz domostw bogatych patrycjuszy. Można by rzec, że chodzili tak naprawdę po… ogrzewaniu podłogowym – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje: 

 

- Z kolei znane nam grzejniki pojawiły się po 1855 roku – czyli po dacie opatentowania w Petersburgu wynalazku gorącej, sprężonej pary wodnej, która porusza się po rurach. Od tego czasu w takiej formie funkcjonuje centralne ogrzewanie.  Co ciekawe, tego odkrycia dokonał szczecinianin - Franz Sangalli - który wyemigrował ze Szczecina do Rosji. Swój wynalazek nazywał Ciepła Skrzynka, a jego pomysł okazał się hitem podbijającym co rusz nowe kraje – na przykład Niemcy  czy Stany Zjednoczone.


Grzejniki dziś

Aktualnie nasze pomieszczenia ogrzewane są przez nowoczesne grzejniki, których moc dobieramy do wielkości danego wnętrza. Jednak niejednokrotnie zdarza się, że grzejniki, które zostawiamy w naszej przestrzeni, nie do końca satysfakcjonują nas pod kątem estetycznym. Co zrobić, by ten element był atrakcyjny wizualnie?

 

Kilka inspiracji w wyborze grzejnikówFot. KALMAR Kominki Grzejniki /Galeria Wnętrz DOMAR 

Czytaj również: Jak wybrać idealny kolor grzejnika do wystroju wnętrza?

 

- Jednym z przykładów pięknych grzejników są te geometryczne. Przez swoją charakterystyczną formę, doskonale wpasowują się w gusta osób poszukujących nietuzinkowych elementów wyposażenia, jak również tych, szukających rozwiązań do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim i japandi. Pamiętajmy, że przy wyborze tego typu rozwiązań zawsze wspomóc nas mogą fachowcy, którzy dobiorą dla nas nie tylko konkretny grzejnik dopasowany do estetyki pomieszczenia, ale i jego wielkość oraz moc – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Kilka inspiracji w wyborze grzejnikówFot. KALMAR Kominki Grzejniki /Galeria Wnętrz DOMAR 

A czy stare grzejniki mogą być równie atrakcyjnym elementem wystroju? Ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR wskazują, że jak najbardziej – te stare i żeliwne rozwiązania wracają do łask na fali mody vintage. Często je odnawiamy i dopasowujemy kolorystycznie do danych wnętrz:

 

- Do renowacji wykorzystujemy farby, które są specjalne dedykowane do grzejników, więc nie będziemy mieć żadnych problemów technicznych. Jeżeli jednak malowanie nas nie przekonuje, to można zastosować zasłonę ze szkła matowego, która przykryje grzejnik. Mocowanie takiego szkła do ściany wzbogaćmy ozdobnymi śrubami – na przykład w kolorze złota lub czerni – nawiązując do wystroju pomieszczenia – podpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka.

 

Kilka inspiracji w wyborze grzejnikówGaleria Wnętrz DOMAR, grzejnik Nobilis

Czytaj również: Czym się chłodzić w mieszkaniu, w którym nie mamy klimatyzacji?

 

Aldona Mioduszewska dodaje, że w tej kwestii wraca także zamiłowanie do elementów w stylu Art Deco – czyli stosowania ozdobnych osłon na grzejniki, które mają piękne kształty i wzory, a jednocześnie nie izolują grzejnika od pomieszczenia.

 

Ciepłe wnętrza to takie, w których czujemy się dobrze i do których chcemy wracać. Na ich „przytulność” wpływa wiele czynników, w tym odpowiedni, ale i piękny grzejnik.  Szukając więc inspiracji, warto odwiedzić Galerię Wnętrz DOMAR. To tu znajdziemy wiele salonów, w których dobierzemy tylko wysoce funkcjonalne oraz atrakcyjne wizualnie rozwiązania.

 

kilka inspiracji w wyborze grzejnikówGaleria Wnętrz DOMAR 

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18802 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 99

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >