Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Nowoczesna forma domów - ekonomicznie i energooszczędnie
„Zbuduję dom i posadzę drzewo”... Kto z nas nie snuł planów o własnej ostoi spokoju? Nie jest już ona czymś nieosiągalnym. O czym zatem warto pomarzyć?
Nowoczesna technologia fasadowa w ramach programu GPEE
Koncepcja efektywności energetycznej staje się ważnym wyzwaniem współczesnego budownictwa oraz skłania do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. W ramach jej promocji zainicjowany został program GPEE, czyli Niemiecko-Polski Projekt Efektywności Energetycznej. Owoce sąsiedzkiej współpracy możemy podziwiać na budynku siedziby firmy Sto oraz Politechniki Łódzkiej, gdzie powstał budynek zero-emisyjny, oparty na nowoczesnej technologii fasadowej.
Kolektory słoneczne zimą
Kolektory słoneczne to nowoczesne urządzenia przetwarzające promieniowanie słoneczne w energię cieplną. W naszym klimacie najwyższą wydajność uzyskują one pomiędzy kwietniem i wrześniem, kiedy to za ich pomocą możliwe jest niemal całkowite podgrzewanie wody użytkowej. Co ciekawe, zastosowanie kolektorów nie ogranicza się wyłącznie do miesięcy letnich, bowiem także zimą pozwalają one generować dość duże oszczędności.
Budynki energooszczędne
Budynki energooszczędne powoli stają się już normą we współczesnym budownictwie. Na zachodzie Europy, a zwłaszcza w Niemczech, rośnie także znaczenie budownictwa pasywnego. Stopniowo rozwija się ono też w Polsce. Wykorzystywane w nim, nowoczesne rozwiązania stosowane są również w budynkach standardowych. Przykładem jest tu montaż warstwowy stolarki, pozwalający na podniesienie jakości i trwałości połączenia stolarka-mur oraz zapewniający zwiększenie komfortu użytkowania obiektu.
Jak wybrać panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne odpowiadają za przekształcanie pozyskanej energii słonecznej w prąd. Dzięki nim gospodarstwo domowe może się niemal całkowicie uniezależnić od sieci energetycznej. Decydując się na montaż paneli, już na samym początku będziemy musieli zdecydować, jakie ogniwa wybierzemy: monokrystaliczne, polikrystaliczne, a może cienkowarstwowe? Podpowiadamy, czym różnią się oraz dla kogo dedykowane są wszystkie te rozwiązania.
Nowe trendy w oszczędzaniu energii.
Obecnie, kiedy to rzesze architektów uczą się w praktyce tego, czym jest budownictwo pasywne, wiele istniejących gospodarstw domowych w Polsce funkcjonuje jeszcze w warunkach, w których średnie roczne zapotrzebowanie na energię domu wynosi nawet 120 kWh/m2. Takich właśnie budynków nie można nazwać ani energooszczędnymi, ani takimi, w których energią zarządza się w sposób świadomy i racjonalny. Obecne trendy, które dążą do oszczędnego korzystania z energii a także coraz to nowsze technologie powodują powstawanie nowoczesnych i prostych rozwiązań także w kwestii gospodarowania energią cieplną.
Energetyka prosumencka czyli każdy może produkować własną energię
Do niedawna na budowę mikroinstalacji, służących do wytwarzania energii, decydowali się tylko hobbyści. Ma to zmienić Ustawa o odnawialnych źródłach energii, której przepisy zachęcają do rozwijania energetyki prosumenckiej.
Ekomieszkanie droższe? Nie zawsze!
Tylko 4% Polaków nie oszczędza energii. Większość robi to na różne sposoby - poprzez gaszenia światła, stosowanie energooszczędnych żarówek, zakup energooszczędnych urządzeń. Rosnące zainteresowanie ekologią obserwują również deweloperzy. Hitem ostatnich miesięcy jest instalacja fotowoltaiczna. Na czym polega? Ile pozwala zaoszczędzić?
Dom pasywny o wysokich standardach energooszczędności
Obowiązujące od ubiegłego roku nowe warunki technicznie wyznaczyły w budownictwie kierunek zmian, które będą stopniowo zachodziły do 2021 roku. Nowoczesne domy mają być przede wszystkim efektywne energetycznie. Energooszczędne budynki odpowiadające normom przyszłości powstają już dziś. Warto do nich zajrzeć.
Efektywność energetyczna w polskich miastach
Efektywność energetyczna połączona z rozwiązaniami proekologicznymi to trend, który będzie dominował w miastach. Systemy zarządzania energią, oświetleniem, inteligentne systemy kontroli ruchu drogowego – to wszystko ma sprawić, że sprostamy wyzwaniu urbanizacji i będziemy mogli mieszkać w bardziej przyjaznych i czystych miastach.