Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Jak stworzyć ekoinwestycję czerpiącą ciepło z otoczenia ?
Współczesne budownictwo daje inwestorom szeroki wachlarz możliwości. Przy tworzeniu nowoczesnych inwestycji warto mieć na uwadze, by budynki współgrały z naturą nie tylko pod względem estetycznym.
Jak zaoszczędzić na rachunkach w domu? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
Szał oszczędzania nie słabnie – zaglądamy sobie do portfeli, robimy miesięczne zestawienia zysków, strat, oszczędności, przeglądamy z pasją gazetki promocyjne, wybieramy tańsze odpowiedniki i produkty z drugiej ręki. Oszczędzić możemy też tam, gdzie przebywamy najczęściej, czyli w domu lub mieszkaniu. Sporą część rachunków pochłaniają te za media – internet, prąd, ogrzewanie, gaz. Jak tutaj znaleźć oszczędności?
Termiczna likwidacja odpadów
Nie od dziś wiadomo, że efektywna utylizacja odpadów komunalnych przyczynia się do ochrony środowiska. Segregowanie i ponowne wykorzystywanie surowców sprzyja neutralizacji plastiku, szkła czy papieru zalegających na wysypiskach śmieci. Warto jednak pamiętać, że możliwości odzysku surowców są ograniczone i coraz bardziej powszechna staje się termiczna likwidacja odpadów.
Co powinniśmy wiedzieć na temat Dyrektywy Europejskiej ErP?
Już 26 września 2015 roku w 30 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zacznie obowiązywać Dyrektywa Europejska ErP. Ustanawia ona wymóg minimalnej sprawności, maksymalnego poziomu emisji tlenków azotu oraz poziomu emitowanego hałasu przez wprowadzane do sprzedaży urządzenia związane z produkcją energii. Co powinniśmy wiedzieć na temat Dyrektywy?
Ile jest ekologii w ekogroszku?
Z całą pewnością coraz intensywniej zajmuje nas temat ekologii, bowiem coraz bardziej zależy nam na ocaleniu wyjątkowych walorów środowiska naturalnego. Czy paliwa stałe można spalać nie powodując zanieczyszczeń? Jak palić ekogroszkiem by przestrzegać wyśrubowanych normy emisji gazów? O warunkach, które należy spełniać, aby spalać ekogroszek „do czysta”, nie wytwarzając przy tym trującego dymu. O tym wszystkim poniżej.
Inteligentna technologia budownictwa
Trendy związane z domami energooszczędnymi, pasywnymi, zeroenergetycznymi czy dodatnimi w ostatnich latach znacznie zyskują na znaczeniu. Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki niskoenergetyczne, zasilane choćby częściowo ze źródeł odnawialnych. Ale dynamiczny wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym w coraz większym stopniu jest wynikiem nie tyle unijnych zobowiązań, co świadomego wyboru inwestorów, właścicieli i zarządców różnego rodzaju obiektów.
Potencjał drzemiący w energetyce biogazowej
Biogazownie to korzyści dla rolnictwa, środowiska i odbiorców energii elektrycznej oraz cieplnej. Doskonale wiedzą o tym Niemcy, którzy już od ponad dekady inwestują w tego typu instalacje. Polska, jako trzeci co do wielkości obszar rolniczy w Unii Europejskiej, dysponuje wręcz doskonałą bazą surowcową dla produkcji biogazu. I choć paliwo to odgrywa coraz większą rolę w naszym systemie energetycznym, branża ta wciąż napotyka wiele trudności, które skutecznie spowalniają jej rozwój.
Dom optymalny – efektywny energetycznie i ekonomicznie
Efektywny i efektowny projekt domu jednorodzinnego może z jednej strony zapewniać wysoki komfort życia mieszkańców, a z drugiej – stanowić okazję na wieloletnią, przyjazną dla środowiska oraz domowego portfela eksploatację. Gdzie kryje się klucz do tego „optymalnego domu”?
Budynki efektywne energetycznie
Stolica Polski była trzecim miastem na świecie, po San Francisco i Szanghaju, w którym odbyło się spotkanie jednej z największych inicjatyw na świecie poświęconych energooszczędnemu budownictwu.
Powrót do korzeni: Domy modułowe
Drewno jako materiał konstrukcyjny towarzyszy nam od wieków. W ostatnich dekadach było jednak wypierane przez inne surowce. Dziś, dzięki skandynawskim metodom obróbki i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, wraca na pozycję lidera.