Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Gmina będzie ustalała opłatę za śmieci?
Bardzo prawdopodobne jest, że do ustawy" śmieciowej" wpisany zostanie wzór, w oparciu o który każda gmina będzie ustalała opłatę za śmieci.
Efektywność energetyczna - będą zmiany w ustawie
W ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy w Polsce ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Energochłonność naszej gospodarki zmalała blisko o 1/3. Nadal jednak jej efektywność energetyczna jest około 3 razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich i około 2 razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej. Liczby te świadczą o ogromnym potencjale Polski w zakresie oszczędzania energii.
W 2020 roku 20 % energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych
Zwiększenie do poziomu 20 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 2020 roku będzie dla Polski dużym wyzwaniem. Co prawda wzrost takich inwestycji nie jest wcale taki powolny, dotychczasowy system publicznego wsparcia jednak nie funkcjonuje, a nowelizacja prawa jest opóźniona, przez co banki niechętnie kredytują projekty w obszarze OZE. Lukę w finansowaniu mogą wypełnić zielone obligacje.
Energia lokalna to energia odnawialna
Zgodnie z prawem energetycznym samorządy gmin odpowiedzialne są za opracowanie programu zaopatrzenia w energię swoich mieszkańców. Technologie OZE mogą istotnie przyczynić się do poprawy zaopatrzenia w energię, szczególnie na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze elektroenergetycznej. Niosą ze sobą również wiele innych korzyści na poziomie lokalnym.
Panele fotowoltaiczne - rozwiazaniem technologicznym
Według badań przeprowadzonych przez Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta średnio o 4% każdego roku. Tendencja ta wiąże się bezpośrednio z wyższymi rachunkami, co zmusza konsumentów do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest system paneli fotowoltaicznych.
„Energooszczędność w moim domu”
Producent bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej, dołączył do kampanii edukacyjnej „Energooszczędność w moim domu”. Razem z inicjatorami projektu będzie współdziałać na rzecz poprawy świadomości społecznej w zakresie rozwiązań podnoszących standard energetyczny domów.
Jak dopasować najodpowiedniejszy opał do naszych oczekiwań?
U progu sezonu grzewczego dylemat: cieplej czy taniej spędza sen z powiek nie jednemu posiadaczowi instalacji grzewczej, zasilanej paliwami stałymi. Jak oszacować nasz apetyt energetyczny? Na co zwrócić szczególną uwagę kupując węgiel? Jak nie tracić ciepła, gdy wybierzemy kurs na oszczędzanie. Podpowiadamy jak dopasować najodpowiedniejszy opał do naszych oczekiwań.
Czy upowszechnienie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie może poprawić stan naszego środowiska?
Znakomita większość Polaków mieszka w nieocieplonych, ogrzewanych węglem, miałem węglowym lub paliwem stałym domach, emitujących groźne dla środowiska odpady i gazy, takie jak dwutlenek węgla. Wysoka energochłonność budynków negatywnie wpływa na jakość powietrza. Aż sześć polskich miast kwalifikuje się do pierwszej dziesiątki najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Europie.
Budownictwo odpowiedzialne – dobre praktyki
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu staje się coraz częściej domeną nie tylko dużych międzynarodowych korporacji ale także małych i średnich firm działających lokalnie. W związku z postępującą urbanizacją oraz rozwojem ośrodków przemysłowych i stref ekonomicznych, CSR coraz częściej dotyczy także generalnych wykonawców. Inwestycja budowlana to proces, który nie ogranicza się jedynie do placu budowy, ważne jest również otoczenie, w którym prowadzony jest projekt.
Nowa charakterystyka energetyczna – co zmiany oznaczają dla prywatnego inwestora?
Nowe Warunki Techniczne, jakie weszły w życie w styczniu tego roku, to nie koniec zmian regulacji dotyczących budynków. W promocji poprawy efektywności energetycznej polskich budynków pomóc ma nowelizacja rozporządzenia dot. sposobu obliczania i formy świadectwa. Co to oznacza dla inwestorów indywidualnych? Czy nowe świadectwa energetyczne będą prostsze do odczytania?