Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Jak oszczędzać energię bazując na prognozie pogody?
Klasyczne próby oszczędzania energii cieplnej polegające na docieplaniu budynków i uszczelnianiu okien wiążą się z wysokim początkowym kosztem inwestycji oraz długim czasem oczekiwania na jej zwrot. Szwedzka technologia oparta na regulacji prognozowej to bardzo niskie koszty instalacji systemu i przede wszystkim szybki zwrot inwestycji - oszczędności na poziomie 10% są widoczne już po roku od instalacji.
Inicjatywa przeciwdziałania zmianom klimatu pod egidą ONZ
Firma Danfoss, jako współprzewodniczący nowej inicjatywy „District Energy in Cities” ogłoszonej podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku, będzie kierować działaniami wspierającymi miasta w rozwoju, modernizacji lub rozbudowie miejskich systemów ciepłowniczych.
Jaki gatunek węgli tradycyjnych najefektywniej spala się w urządzeniach nie tak nowoczesnych, ale wciąż sprawnych?
Wielu właścicieli domów i mieszkań nadal ogrzewa swoje mieszkania paliwami stałymi, spalanymi w: kotłach zasypowych i piecach konwencjonalnych. Nowi inwestorzy z kolei coraz częściej decydują się na instalację kominka węglowego. Przywiązanie, tradycja, bezpieczeństwo dostaw surowca, to elementy które nadal decydują o kontynuacji tego sposobu dostarczania ciepła. Co do zaoferowania ma obecnie rynek materiałów opałowych?
„Efektywność energetyczna budynków”
Prawie 90% polskich samorządów uważa, że wydatki na zaopatrzenie w wodę i energię budynków którymi zarządzają, są zbyt duże. Jednym z głównych powodów zwiększonych wydatków miast jest niska efektywność energetyczna budynków, gdzie głównym powodem jest przestarzała sieć energetyczna i zainstalowane w budynkach urządzenia.
Korzyści płynące z oszczędzania wody
Szkoły i przedszkola wprawdzie wiele uczą o ekologii, ale same często bywają mało ekologiczne. Poziom zużycia wody w tych placówkach rzadko uznać można za zgodny z zasadami poszanowania środowiska. W krajach Europy Zachodniej potrzebę dbania o zmniejszenie zużycia wody dyrektorzy placówek oświatowych zaują od dawna.
Czy spalanie odpadów jest przyjazne środowisku?
Niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym, aspektem w racjonalnej utylizacji odpadów komunalnych jest dbałość o środowisko naturalne. Podejmowane działania powinny przede wszystkim uwzględniać troskę o zapobieganie skażeniu powietrza, wody i gleby.
Budynek z certyfikatem potwierdzającym zastosowanie przyjaznych środowisku i energooszczędnych rozwiązań
"Cieszymy się, że nasz budynek Tulipan House otrzymał tak wysokie oceny w obu kategoriach i mamy nadzieję, że ten certyfikat będzie dodatkową zachętą dla potencjalnych najemców. Co więcej, przygotowaliśmy showroom oraz planujemy odświeżenie wizerunku budynku i remont loby recepcyjnego, które dodatkowo podniosą komfort i reprezentacyjność strefy dla oczekujących gości. Wkrótce przedstawimy więcej szczegółów, w tym wizualizacje zmian”, mówi Nadine Gilbert
Nowoczesna szkoła, powinna zapewnić swoim uczniom poczucie bezpieczeństwa, ale także odpowiednie warunki umożliwiające wszechstronny rozwój
Rozpoczął się nowy rok szkolny. To oznacza nowe wyzwania nie tylko dla uczniów, nauczycieli, lecz także – dla samej szkoły, jako instytucji. Przez następne dziesięć miesięcy uczniowie będą przebywać w salach lekcyjnych średnio 30 godzin tygodniowo. Ważne więc, by czas ten wykorzystany był efektywnie.
Obniżenie poziomu energochłonności budynków dotyczy zarówno istniejących, jak dopiero powstających domów
W naszym klimacie ogrzewanie to ważny punkt domowych budżetów. Ceny nośników energii z roku na rok wzrastają i niestety, należy spodziewać się utrzymania tej tendencji. Światowe zasoby energetyczne stale się kurczą, a proekologiczne postawy znajdują odzwierciedlenie w przepisach regulujących standardy budowlane. Ostatnia nowelizacja przepisów zaostrzająca wymagania dotyczące energochłonności budynków weszła w życie w styczniu 2014 roku. Kolejne zmiany planowane są na lata 2017 i 2021.
Ustawa o efektywności energetycznej
Obawiam się, że projekt ustawy o efektywności energetycznej może nie zostać przyjęty przez Parlament w tej kadencji. To bardzo duży dokument regulujący wiele tematów, a to znaczy, że trudno będzie znaleźć polityczną wolę do sprawnego przeprowadzenia nowego prawa przez Sejm.