Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Mniejsze opłaty za ogrzewanie? To nic trudnego!
Według raportu GUS Polacy wydają aż 20% miesięcznego budżetu na użytkowanie mieszkania, z czego ponad połowa przeznaczona jest na nośniki energii. Szukanie oszczędności w kosztach ogrzewania może więc znacznie poprawić nasze finanse. Jak wpłynąć na bilans energetyczny domu, by zaczął on przynosić realne oszczędności?
Nowy system grzewczy? Wykorzystaj pompę ciepła
Niska sprawność instalacji grzewczej może generować wysokie rachunki za ogrzewanie. Najczęściej taka sytuacja występuje w starszych budynkach, w których system grzewczy pochodzi z lat 70-tych lub 80-tych.
Co zrobić, aby być ekologicznym?
Słowo ekologia wpisało się już na stałe do codziennego słownika. Ochrona przyrody i racjonalne wykorzystanie jej zasobów, to problemy, które stały się sprawą całej ludzkości. Jeśli myślimy, że nasza postawa oraz działania nie mają większego wpływu na stan środowiska naturalnego, to nic bardziej mylnego. Aby nie pogłębiać niekorzystnych zmian w naturze, warto zacząć od siebie.
Energooszczędne żarówki najnowszej technologii
Jeden z dostawców akcesoriów komputerowych, wyprodukowała żarówkę LED o wydajności wynoszącej 135 lumenów na Wat. Model ma więc o ok. 40 proc. lepszą wydajność niż jej tradycyjne odpowiedniki oraz dłuższą żywotność.
Zalety budownictwa energooszczędnego
Mniejsze zapotrzebowanie na energię, lepszy mikroklimat w poszczególnych pomieszczeniach, a w rezultacie zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Zalet budownictwa energooszczędnego można wymienić jeszcze wiele.
Zapobieganie stratom ciepła i wykorzystywanie promieni słonecznych
Niskie zużycie energii na ogrzewanie nowobudowanego domu oraz komfortowy klimat wnętrz można uzyskać bez stosowania skomplikowanych technologii. Wystarczy wykorzystać rozwiązania służące zapobieganiu stratom ciepła przez przegrody budynku oraz sięgnąć po znane od dawna metody biernego pozyskiwania energii z promieni słonecznych.
Nowelizacja w certyfikacji LEED
Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (USGBC) wprowadziło nowelizację w systemie ekologicznej certyfikacji budynków LEED. Jeden
z najważniejszych certyfikatów środowiskowych w branży budowlanej wychodzi naprzeciw potrzebom pracowników nieruchomości biurowych i komercyjnych, wprowadzając nowe kryterium dotyczące akustyki wnętrz, które przyczyni się do poprawy komfortu ich pracy.
Jak zadbać o ekologię w domu
Coraz więcej osób spośród nas stara się być eko – oszczędzamy energię, segregujemy odpady czy rezygnujemy z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej. Co jednak zrobić, jeśli chcemy też, aby nasze domy były ekologiczne?
Dodatkowe punkty za oszczędność wody w certyfikacji LEED
W zrównoważonym budownictwie dąży się do ograniczania zużycia zasobów naturalnych, w tym wody. Budynki starające się o międzynarodowy certyfikat środowiskowy LEED już na etapie projektowym powinny uwzględniać rozwiązania optymalizujące wykorzystanie wodnych zasobów podczas eksploatacji.
Oszczędzenia energii elektrycznej? Tak, zacznij już dziś!
Perspektywa mniejszych rachunków za energię elektryczną jest cudowna, prawda? Co jednak zrobić, żeby faktycznie płacić mniej. Nad tym problemem zastanawia się chyba każdy. Nie jest to łatwe, gdyż w wielu przypadkach trzeba będzie zmienić przyzwyczajenia… co nie znaczy, że nie jest to możliwe! Chcieć, to móc! A więc do dzieła!