Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Jaka kara grozi Polsce z powodu zaniedbań rządu?
Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z powodu opóźnień we wdrożeniu dyrektywy dotyczącej odnawialnych źródeł energii.
Czy budownictwo energooszczędne to moda czy konieczność?
Od kilku lat w Polsce coraz więcej uwagi poświęca się zastosowaniu w projektach budowlanych energooszczędnych rozwiązań. Budynki, powstające przy wykorzystaniu materiałów przyjaznych środowisku, wyznaczają we współczesnym budownictwie nowy, proekologiczny trend.
Kolektory słoneczne
Od początku 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansowuje umowy kredytowe na zakup i montaż instalacji solarnych pod warunkiem, że wykorzystane w nich kolektory słoneczne są zgodne z wymogami normy PN-EN 12975-2 i mają co najmniej pięcioletnią gwarancję producenta.
Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego
Warunkiem uzyskania dopłaty do kredytu na budowę lub zakup domu energooszczędnego jest wysoki standard energetyczny budynku. By pomóc w jego osiągnięciu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdefiniował minimalne wymagania techniczne, jakie musi spełniać dom energooszczędny.
Energooszczędne pompy ciepła
Jedna z firm wprowadziła ostatnio na rynek dwie energooszczędne pompy elektroniczne marki Weberman przeznaczone do instalacji grzewczych i solarnych: GPA25-40-180 i GPA25-60-180.
Energooszędny Dom Dostępny
Budynki energooszczędne będą obowiązującym standardem w Polsce już od 2020 roku. Zamierzeniem miesięcznika Murator, który zorganizował już 5-tą edycję konkursu na "Energooszczędny Dom Dostępny", jest upowszechnienie idei budownictwa energooszczędnego już dziś. Dlaczego? To się po prostu opłaca.
Cały świat oszczędza energię
Polacy potrafią oszczędzać. Jak wynika z badań Fundacji Nasza Ziemia większość z nas oszczędza - energię. Pamiętamy o wyłączaniu światła i zakręcaniu wody.
Jak wybrać odpowiednią ścianę
Ściana jedno- czy dwuwarstwowa? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie osoby przymierzające się do budowy domu. Warto dokładnie zapoznać się z tym, co oferuje rynek, aby zastosować rozwiązania, które nie obciążą naszego budżetu i pozwolą w przyszłości cieszyć się własnymi czterema kątami, bez wysokich rachunków za ogrzewanie.
Sposoby na oszczędzanie wody
Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 litrów wody dziennie, przy czym jedynie na przestrzeni ostatnich 20 lat jej cena podrożała aż kilkudziesięciokrotnie!Kalkulacja jest prosta… nawet jeśli nasze nawyki konsumenckie się nie zmieniły. Rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań.,
Budownictwo neutralne dla środowiska
Budownictwo jest dziedziną szczególnie wrażliwą na debaty na temat ochrony zasobów naturalnych i ekologii. I bardzo dobrze. Dzięki dążeniu, aby poprawić naturę nie wyrządzając jej szkody, możemy dziś cieszyć się bogatym wyborem ekologicznych i praktycznych materiałów.