Gospodarowanie zasobami energii

Gospodarowanie zasobami energii

We współczesnym świecie oszczędne gospodarowanie zasobami energii jest koniecznością. Nie jest to spowodowane tylko „modą” na ekologię czy regulacjami prawnymi, ale wynika przede wszystkim z rozsądku. Czytaj dalej

 

Ponowne wykorzystanie energii już raz użytej chroni nie tylko środowisko, ale zmniejsza również koszty ogrzewania. Możemy to robić także we własnym domu – wystarczy montaż instalacji z rekuperatorem.  W dobrze zaizolowanych domach ciepło, które ucieka przez wentylację to nawet ponad 50% strat ciepła ogółem. Jeśli zatem skupimy się na minimalizowaniu tych strat, uda nam się uzyskać oszczędności w ogrzewaniu. Jak to zrobić? Właściwym rozwiązaniem jest rekuperator (lub też inaczej: centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła), który pozwala nam na wykorzystanie energii z powietrza wywiewanego z domu.

 

Jak to działa?

Zasada działania tego urządzenia jest prosta: odzyskuje ono ciepło z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego. W wymienniku rekuperatora następuje wyrównanie temperatur pomiędzy dwoma przepływającymi strumieniami. Dzięki temu wchodzące zimą chłodne powietrze nagrzewa się tym wywiewanym. Główną zaletą takiego systemu jest to, że strumienie nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu do domu dostaje się świeże powietrze. Czym jednak najlepiej ogrzewać budynek, tak aby w połączeniu z rekuperatorem stworzyć optymalną instalację grzewczo-wentylacyjną?

 

Czytaj również: Kolektory słoneczne

 

- Urządzeniem pasującym jako źródło ciepła dla nowoczesnego domu jest pompa ciepła – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

 

Zalety są spore: pompa ciepła wytworzy tanie ekologiczne ciepło (lub chłód latem), a rekuperator zapobiegnie ucieczce tego ciepła (lub chłodu) na zewnątrz dostarczając jednocześnie świeże powietrze. Pompa ciepła posiada tzw. parowacz, w którym powietrze oddaje ciepło transportowane dalej do wnętrza budynku. Takie rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze głównie ze względu na wchodzącą w życie dyrektywę Unii Europejskiej, która nakazuje krajom członkowskim po 31 grudnia 2020 r. budowę domów pasywnych i energooszczędnych. Jeśli właśnie budujemy dom, warto zaopatrzyć się w taką instalację już teraz, aby nie trzeba było dokonywać zmian po wspomnianym okresie. 

 

Fot.Sxc.hu

 

Oszczędności

 Ciężko jednoznacznie powiedzieć, o ile niższe będą koszty ogrzewania po montażu rekuperatora, jednak centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zapewni zmniejszenie strat ciepła powodowanych przez wentylację nawet o ok. 90%. Oznacza to, że zapotrzebowanie budynku na ciepło może zostać obniżone o ok. 45%. Można jednak poczynić pewne założenia: jeśli koszt ogrzania 150 metrowego domu pompą ciepła to średnio ok. 2800zł rocznie, to przy zastosowaniu rekuperatora spada on do ok. 1600zł. 

 

Czytaj również: Dom energooszczędny dla zdrowia

 

- Należy pamiętać również, że pompy ciepła stanowią latem źródło chłodu, który można wykorzystać do zasilenia chłodnicy zainstalowanej w systemie rekuperacji – uzyskamy w ten sposób komfortowy system chłodzenia/klimatyzacji – dodaje ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

 

Podsumowując, pompa ciepła w instalacji z rekuperatorem daje komfort mieszkania latem i zimą. Taki system nie wymaga dodatkowych nakładów na osobny system klimatyzacji. Jako najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku pozwala także na duże oszczędności nie tylko w produkcji ciepła, ale także chłodu.

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 93

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >