Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem, które stosuje się coraz powszechniej – są tanie w montażu, wydajne i ekologiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że koszt powietrznej pompy ciepła jest wyższy niż innych urządzeń grzewczych np. kotła gazowego. Wciąż jednak koszt ten można obniżyć, o czym napiszemy w dzisiejszym artykule. Wskazujemy również czynniki kształtujące cenę tego urządzenia. Zapraszamy! Czytaj dalej

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Tak więc zacznijmy od tego, co rzeczywiście stoi za ceną pomp ciepła. Na pierwszym miejscu bez zastanowienia umieścimy markę.


Pompy ciepła Vaillant będą zdecydowanie droższe niż Panasonica, jednak stoi za tym jakość, wydajność i niezawodność. Na rynku są obecne marki budżetowe, które przewyższają parametrami te z wyższej półki, a nawet warunkami gwarancji.

 

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

 

Czytaj również: Jak działa pompa ciepła?

 

Właśnie z tego powodu warto poznać każdą markę lub przeczytać serię recenzji na portalu pompycieplaonline.pl

 

Na cenę pompy ciepła wpływa także moc pompy ciepła – te mniejsze kosztują znacznie mniej niż np. wysokotemperaturowe o „mocno” dwucyfrowych wartościach mocy.

 

Nie zapominajmy też o dodatkowym osprzęcie i innych dodatkach do systemu z pompami ciepła. Dla przykładu – za łączność WiFi u większości producentów należy dopłacić. Czasami marki oferują także szersze funkcje sterownika przy wyższej kwocie zakupu.


Cena za pompę ciepła może ulec podwyższeniu również, jeżeli chcemy przedłużyć gwarancję. I tutaj na tej samej zasadzie – nie każdy producent to oferuje, a niektórzy zapewniają nawet 5-letnią gwarancję bez dodatkowych opłat.

 

Na cenę wpływ ma także rodzaj pompy ciepła – monobloki są z reguły nieco droższe niż splity, choć są wyjątki od tej reguły.


Koszt montażu powietrznej pompy ciepła

Koszt montażu uzależniony jest od wielu różnych czynników. Pierwszy z nich, choć często pomijany, to lokalizacja – w różnych województwach możemy spotkać się z różnymi cennikami.


Nie bez znaczenia pozostaje też wspomniany rodzaj zastosowanej powietrznej pompy ciepła – split czy monoblok. Te pierwsze wymagają bardziej skomplikowanych prac ze względu na oddzielnie układu chłodniczego od jednostki zewnętrznej.


Warto też wspomnieć, że sam montaż zbiornika cwu może nieco wywindować cenę montażu w stosunku do już obecnego w domu naczynia na wodę użytkową.

 

Możliwość obniżenia kosztu pompy ciepła, dzięki dofinansowaniu

Większość osób, które decydują się na zakup powietrznej pompy ciepła korzysta z różnych form wsparcia finansowego. Dla nowego budownictwa najlepiej będzie skorzystać z programu Moje Ciepło, natomiast w przypadku starszego – Czyste Powietrze.

 

Warto też wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej i lokalnych programach dotujących, które można łączyć z tymi ogólnopolskimi. Takie rozwiązanie może bardzo solidnie obniżyć koszt całej inwestycji – nie zapominaj także o możliwości pozyskania dotacji na fotowoltaikę, która jeszcze bardziej redukuje koszt eksploatacji pompy ciepła.

 

Podsumowanie

Poznaj dokładne ceny powietrznej pompy ciepła z montażem. Na naszym portalu przygotowaliśmy poradnik dokładnie na ten temat. Zapraszamy serdecznie!

 

Czytaj również: Czy pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie przy obecnych wzrostach cen energii i opału?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18047 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 801

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >