Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania?

Każdy dom czy mieszkanie wymaga regularnego odświeżania i remontu. Co kilkanaście lat wymagany jest remont generalny, ponieważ mieszkanie traci swój pierwotny wygląd, sprzęty tracą swoje właściwości. Często nie wystarczy samo malowanie, trzeba również wymienić płytki, armaturę łazienkową oraz podłogi. Generalny remont to duża operacja, która wymaga dużego przygotowania, zarówno wybrania wykonawców remontu, jak i zdobycia pieniędzy na wykonane wszystkich robót. Jeżeli nie posiadamy gotówki, można zdecydować się na kredyt lub kupić potrzebne produkty na raty. Planując remont, warto przemyśleć zakres prac i dokładnie zaplanować budżet. Czytaj dalej

Ile kosztuje remont mieszkania?

 

Remont mieszkania – od czego powinniśmy zacząć?

Każdy remont wymaga odpowiedniego planu. W tym wypadku nie warto być spontanicznym, lepiej krok po kroku zaplanować każdą czynność. Warto zrobić kosztorys i zorientować się, ile będziemy potrzebować pieniędzy. Trzeba pamiętać, że zakładane koszty z pewnością trochę wzrosną, bo często w trakcie remontu wychodzą jakieś nieplanowane wydatki. Bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem prac zdecydować, jaki zakres prac będzie wykonywany. Gdy lista i zakres robót jest gotowy, warto ustalić, co będzie robione w pierwszej kolejności. Warto zamówić potrzebne artykuły, poszukać ekipy budowlanej i zarezerwować termin. Wiele porad i inspiracji dotyczących remontu znajdziesz w serwisie BudujemyTutaj.pl.

 

Ile kosztuje remont mieszkania?

 

Kolejność prac wykończeniowych

Remont należy wykonywać w określonej kolejności, dzięki temu wszystko powinno przebiec sprawnie i harmonijnie. Remont należy zacząć od dużych prac, które wymagają burzenia ścian i innych prac konstruktorskich. W pierwszym etapie należy postawić nowe ściany, zająć się wykonaniem sufitów i zabudowaniem rur. Drugi etap jest bardzo ważny, często wymaga skorzystania z pomocy fachowców, hydraulika i elektryka. Należy sprawdzić stan instalacji i w razie potrzeby, wymienić ją na nową. W tym etapie trzeba również przebudować istniejącą instalacje, tak aby pasowała do nowego układu mieszkania. Jest to dobry czas na montaż płytek podłogowych i ściennych. Jeżeli w została zaplanowana wymiana drzwi, kaloryferów lub okien, to właśnie należy to wykonać w tym czasie. Jeżeli remont obejmuje łazienkę, można zająć się montażem armatury, zwłaszcza jeżeli ma być zabudowana płytkami. Następne prace to wyrównywanie ścian, gładzenie i przygotowanie ścian do malowania. W tym etapie należy zająć się również podłogą, w zależności od potrzeb, wymienić ją na nową lub przeprowadzić renowacje starej. Końcowe etapy są bardziej przyjemne. To malowanie lub tapetowanie ścian, montaż, instalowanie gniazdek, na samym końcu ustawianie mebli i dekorowanie mieszkania.

 

Samodzielnie czy z ekipą remontową?

Remont to trudne zadanie, wymagające dużej wiedzy i umiejętności. Dużo ludzi, chcąc zaoszczędzić pieniądze, decyduje się na samodzielne wykonanie remontu. Niestety, nie zawsze jest to dobry pomysł. Często samodzielne prace kończą się i tak potrzebą wzywania fachowców, często dochodzą dodatkowe koszty naprawy nieudolnie wykonanych prac. Samodzielny remont warto rozważyć, gdy ilość planowanych prac nie jest duża, obejmuje tylko podstawowe czynności. W takim wypadku z powodzeniem można samemu pomalować ściany, wymienić panele czy położyć tapety. Jeżeli jednak zakres prac jest duży, warto wynająć ekipę budowlaną. Na pewno nie warto wykonywać samemu prac związanych z remontem instalacji elektrycznych, gazowych i wodnych. Do tego potrzebne są specjalne uprawnienia i duża wiedza techniczna. Dzięki pomocy ekipy remont skończy się dużo szybciej i będzie wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Dobra ekipa pracuje od samego rana, remont całego mieszania jest w stanie wykonać w 2-3 tygodnie. Fachowa ekipa może również doradzić i pomóc rozwiązać nurtujące kwestie. Pomoże wybrać potrzebne materiały. Fachowcy często mają zniżki w hurtowniach budowlanych, wiec może się okazać, że za materiały zapłacimy dużo mniej, niż gdybyśmy kupowali je samodzielnie. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że wybrana ekipa okaże się bandą oszustów. Aby tego uniknąć, warto sugerować się opinią znajomych i wybrać specjalistów godnych zaufania. Jeżeli fachowcy są polecani, to będziemy musieli poczekać na wolny termin, bo często ekipy budowlane mają pozajmowane terminy na kolejny rok.

 

Czytaj również: Jak zmodernizować stary dom - kostkę w nowoczesną designerką bryłę

 

Ile kosztuje remont mieszkania?

 

Koszt remontu mieszkania

Nigdy nie da się przewidzieć dokładnego kosztu mieszkania. Wszystko wychodzi "w praniu", wielu rzeczy nie widać, póki nie zdejmie się podłogi czy nie odsłoni instalacji. Najdroższe prace to elektryka, hydraulika, montaż płytek. Należy wykonać wstępny kosztorys, ale warto dodać do niego około 10-20% rezerwy na wszystkie nieplanowane prace. Jeżeli remont będzie w całości lub częściowo wykonywany samodzielnie, zmniejszą się koszty robocizny. Oczywiście, jeżeli prace zostaną wykonane solidnie i nie będą wymagały poprawy. W trakcie remontu nie warto oszczędzać na materiałach. Lepiej wybrać te z górnej półki, lepszej jakości, ale dzięki temu będziemy mieć pewność, że będą trwałe. Warto sprawdzić ofertę kilku sklepów, bo czasami ceny tego samego artykuły mogą się diametralnie różnić. Warto też zajrzeć na stronę https://budujemytutaj.pl/budowa-i-remont/ gdzie prezentowane są porównania i rankingi różnych sprzętów budowlanych.

 

Remont mieszkania to zawsze duże zamieszanie i jeszcze większy wydatek. Warto zaplanować go z głową, pozwoli to uniknąć chaosu, kosztownych pomyłek i stresu. Dobrze zaplanowany i wykonany remont szybko minie i będziemy mogli się cieszyć pięknym mieszkaniem.

 

Czytaj również: Remont w domu - wskazówki fachowców, jak sprawnie przeprowadzić prace

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18070 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 747

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >