Jak dopasować taśmę kalenicową do dachu z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Jak dopasować taśmę kalenicową do dachu z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub jego narożach. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Inwestorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykładają dużej wagi do doboru taśm podgąsiorowych, nie wspominając już o tym, że część z nich nawet nie wie o istnieniu takich taśm na własnym dachu. Czytaj dalej

             

Taśma podgąsiorowa – istotny element spodniej wentylacji połaci dachu

Warto poznać zjawisko spodniej wentylacji połaci dachu, w którym taśma podgąsiorowa odgrywa ważną rolę. Znaczna część wilgoci z wnętrza budynku dzięki membranie wstępnego krycia, na przykład: CREATON DUO 180 Classic lub CREATON TRIO 270 Longlife Extra wyprowadzana jest pod dach w przestrzeń pomiędzy nią a dachówką. Stamtąd za pomocą wiatru wpadającego pod połać w obrębie okapu powinna być wyprowadzona spod gąsiora kalenicą na zewnątrz. W tym momencie taśma ma za zadanie umożliwić wydostanie się wilgotnego powietrza.

 

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

 

Jeżeli zastosowana zostanie taśma, która posiada małą powierzchnię wentylacyjną i w konsekwencji nie umożliwi wydostania się wtłoczonemu powietrzu, wilgoć zostanie pod połacią dachu. To w połączeniu z wyższymi temperaturami sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni. Skutkuje znacznym skróceniem żywotności drewna, dachówki, elementów stalowych, takich jak gwoździe, śruby montażowe itp. Podobny efekt otrzymamy, gdy taśma podgąsiorowa pozwalała będzie na przedostawanie się wody opadowej pod połać dachu.

 

Taśma podgąsiorowa – kryteria wyboru odpowiedniego produktu

Taśma podgąsiorowa jest to najczęściej połączenie karbowanego aluminium oraz różnego rodzaju włóknin. Aby taśma jak najskuteczniej spełniała swoje funkcje istotny jest jej odpowiedni dobór do konkretnego pokrycia dachowego, a także jakość poszczególnych jej elementów. Jednym z podstawowych kryteriów doboru zapewniających szczelność połączenia w kalenicy dachu jest szerokość taśmy podgąsiorowej dopasowana do szerokości górnych zamków dachówki. Przykładowo w ofercie taśm CREAROLL marki CREATON wyszczególnić można dwie szerokości: 390 mm dedykowane do dachówki ceramicznej SIMPLA i TITANIA oraz 310 mm do pozostałych modeli dachówek ceramicznych oraz cementowych.

 

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

 

Czytaj również: Jakie zamocowania dachów płaskich wybrać?

 

Kolejnym kryterium doboru jest wielkość przestrzeni wentylacyjnej. W przypadku taśmy CREAROLL perforowana włóknina polipropylenowa gwarantuje doskonałe właściwości wentylacyjne utrzymane na poziomie 165cm2/mb. Jest to najwyższa deklarowana wartość na rynku. Ten bardzo ważny parametr gwarantuje właściwe przewietrzanie przestrzeni pomiędzy dachówką a membraną wstępnego krycia. Dzięki temu konstrukcja dachu jest na bieżąco przewietrzana, a tym samym przedłużana jest jej żywotność.

 

Ważnym elementem taśm podgąsiorowych jest zastosowany pasek aluminium. Odpowiednio mocny, wykonany z dobrej jakości stopu aluminium zapewnia komfort montażu bez obaw o wystąpienie pęknięć i tym samym niepożądanych nieszczelności. W przypadku taśm podgąsiorowych CREAROLL pasek aluminium o grubości 125 mikrometrów, dzięki zastosowaniu 25 mm paska butylowego o zwiększonej gęstości oraz wysokiej odporności na promieniowanie UV, trwale spaja się z każdą powierzchnią dachówki ceramicznej i cementowej.

 

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

 

Czytaj również: Czym się różni dachówka glazurowana od angobowanej?

 

Głębokie karbowanie paska aluminiowego gwarantuje rozciągliwość aż do 25%, co daje komfort dopasowania do praktycznie każdego modelu dachówki. Dużym ułatwieniem dla wykonawców jest dodatkowe wzmocnienie paska włókniny umieszczone pośrodku taśmy. Ułatwia to odpowiednie naciągnięcie i trwały montaż na łacie kalenicowej. Najczęściej na polskim rynku można spotkać taśmy podgąsiorowe, których poszczególne elementy są ze sobą połączone za pomocą przeszycia. Jest to niestety dość słabe połączenie, które w momencie rozrywania zazwyczaj pęka najwcześniej. Elementy taśmy CREAROLL marki CREATON łączone są ze sobą za pomocą wysokiej jakości kleju.

 

Uzyskanie na dachu estetycznej połaci wymaga dobrania wszystkich jej elementów w jak najbardziej zbliżonych kolorach. Biorąc pod uwagę taśmy podgąsiorowe CREAROLL mamy do wyboru 4 popularne na rynku kolory: czerwony (RAL 8004), brązowy (RAL 8017), szary (RAL 7015) oraz czarny (RAL 9004). Są one odporne na szkodliwe działanie promieniowania UV. Odpowiedni dobór koloru akcesoriów daje efekt jednolitej estetycznej całości.

Źródło: AFIR Biuro PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 192

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >