Jak zainstalować pompę samozasysającą w studni?

Jak zainstalować pompę samozasysającą w studni?

Jednym z ciekawszych rodzajów pomp do studni jest pompa samozasysająca. Jak ona działa i gdzie znajduje zastosowanie? Kiedy warto zdecydować się na taką pompę, jak o nią dbać i najważniejsze, jak prawidłowo zainstalować ją w studni? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule. Czytaj dalej

 

Co to jest i jak działa pompa samozasysająca?

Jest to rodzaj pompy elektrycznej, przeznaczonej do współpracy z klasycznymi, płytkimi studniami kopanymi, w których lustro wody jest na głębokości do 8 metrów. Nie jest wtedy konieczna pompa głębinowa. Zasadniczo, ten rodzaj pomp przeznaczony jest zwykle do pompowania wody czystej. Pompy samozasysające uruchamiają się samoczynnie w momencie spadku ciśnienia wody w instalacji, co jest wykrywane przez specjalny czujnik. W praktyce oznacza to, że kiedy otworzymy np. kran w kuchni i popłynie z niego woda znajdująca się w zbiorniku pompy, po spadku ciśnienia do określonego poziomu, pompa samoczynnie się uruchomi i zacznie uzupełniać zawartość zbiornika. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne w użytkowaniu, ale wymaga od użytkownika okresowych przeglądów, koniecznych dla zapewnienia sprawności działania. O tym jednak nieco dalej.

 

Jak zamontować pompę samozasysającą?

Pompy samozasysające montowane są zwykle w piwnicach lub pomieszczeniach technicznych. Ze studnią połączone są wężem lub instalacją z rur. Dla prawidłowego działania pompy bardzo ważne jest zapewnienie szczelności całego układu. W tym celu należy starannie uszczelnić wszystkie połączenia, używając do tego taśmy teflonowej lub konopi. Sam proces uruchamiania takiej pompy po raz pierwszy polega na:

 

  1. Połączeniu pompy ze studnią oraz wewnętrzną instalacją wodociągową;
  2. Odkręceniu wszystkich kranów w instalacji;
  3. Podłączeniu pompy do zasilania;
  4. Odpowietrzeniu całego układu.

 

Odpowietrzenie pompy decyduje o przyszłej, niezawodnej pracy urządzenia samozasysającego. Zapowietrzona instalacja oznacza problemy z płynną pracą pompy, zmniejszając trwałość silnika i zbiornika przeponowego. Zawory w instalacji można zamknąć dopiero wtedy, kiedy z kranu będzie płynąć woda ciągłym strumieniem, bez pęcherzyków powietrza. Po zakręceniu kurków pompa jeszcze jakiś czas może pracować, aż do napełnienia zbiornika przeponowego.

 

Jak zainstalować pompę samozasysającą w studni?pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Czytaj również: Czy wszędzie wokół Wrocławia można wiercić studnie głębinowe?

 

Szeroką ofertę pomp samozasysających znajdziesz na stronie https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html.

 

Pompa samozasysająca i jej najważniejsze elementy

W przypadku pomp samozasysających czysta woda pobierana jest prosto ze studni, ale warto zastosować w układzie filtry. Zabezpieczają one wirnik pompy przed kontaktem z ewentualnymi zanieczyszczeniami, mogącymi się znajdować w pompie. Następnym newralgicznym elementem jest wyłącznik ciśnieniowy. To właśnie on odpowiada za uruchamianie i wyłączanie pompy, w momencie spadku ciśnienia w zbiorniku przeponowym. Pompy zasysające są odpowiednim rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych i letniskowych, zapewniając ciśnienie wody w przedziale od 1 do 4 bar. Osoba wykonująca montaż pompy powinna tak ustawić wyłącznik, aby nie dopuszczał do spadku ciśnienia poniżej 1 bara i więcej niż 3 barów. Podłączając pompę do instalacji wodociągowej, warto zastosować rozwiązanie z zaworem zwrotnym, który nie dopuści do skażenia studni wodą cofającą się z instalacji wewnętrznej.

 

Jak dbać o pompę samozasysającą

Na prawidłową pracę pompy ma wpływ wydajność studni i utrzymanie pompy w doskonałej kondycji. Wymaga to od użytkownika okresowego sprawdzania zbiornika przeponowego i znajdującego się nim ciśnienia. Jeśli silnik pompy uruchamia się zbyt często, powodem może być za niskie lub za wysokie ciśnienie na postoju. Należy je wyrównać przy pomocy pompki ręcznej i wentyla. Wartość ciśnienia w zbiorniku przeponowym, mierzona na postoju, powinna być o 0,2 bara mniejsza niż w wartość docelowego ciśnienia w kranie.

 

Jeśli masz w swoim domu studnię i szukasz do niej właściwego osprzętu, sklep z pompami dostudni.pl ma wszystko, czego będziesz potrzebował.

 

Czytaj również: Zatkany odpływ – czy musisz wzywać hydraulika?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 351

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >