Na jakim kleju układa się wykładziny i panele winylowe  LVT w łazienkach?

Na jakim kleju układa się wykładziny i panele winylowe LVT w łazienkach?

Wykładziny LVT znajdują coraz częstsze zastosowanie w łazienkach. Za ich atrakcyjnością przemawiają nie tylko bogate walory użytkowe, lecz także duże zróżnicowanie wzorów, które pozwala na realizację nawet najbardziej śmiałych aranżacji. Podczas ich układania nie można jednak zapomnieć o dedykowanych klejach, które tworzą trwałą spoinę odporną na oddziaływanie wilgoci i zmiennych temperatur. Czytaj dalej

 

Wykładziny winylowe stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów do wykończenia łazienki. Są dostępne w bardzo szerokiej gamie wzorów, kolorów i faktur. Mogą doskonale imitować np. drewniany parkiet, panele podłogowe, płytki ceramiczne czy naturalny kamień, oferując przy tym bogate walory użytkowe. Dzięki temu zapewniają kreatywne możliwości aranżacji wnętrza bez ograniczeń, jakie mogą stawiać np. surowce naturalne. W odróżnieniu od drewna czy kamienia naturalnego podłogi winylowe są łatwe w utrzymaniu, odporne na wodę i nie ulegają trwałym zabrudzeniom. Podobnie jak drewno dają przyjemne uczucie ciepła, a ponadto doskonale sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym. Pod względem wykonawczym są łatwe w montażu, więc można je bez problemu ułożyć nawet w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Wykładzina winylowa jest lekka i nieprzepuszczalna, dlatego nadaje się także do układania na ścianach, np.: nad wanną czy pod prysznicem. Należy jednak pamiętać, że długotrwały efekt wykończeniowy jest uzależniony od wysokiej staranności wykonawstwa i zastosowania dedykowanych klejów, które muszą być odporne na działanie wody, pary, wilgoci i zmiennych temperatur.

 

Na jakim kleju układa się wykładziny i panele winylowe LVT w łazienkach?

Foto: Pixabay Wykładziny LVT dają bardzo duże możliwości dekoracji łazienek i salonów kąpielowych

Trwała i kreatywna podłoga LVT w łazience

Stosując panele LVT w łazience, można uzyskać atrakcyjny i prestiżowy wygląd podłogi drewnianej czy z naturalnego kamienia. Dodatkowo można z nich łatwo wycinać różne kształty, tworząc indywidualne wzory. Finezyjne mozaiki wymagają jednak bardzo starannego klejenia. Do układania tego rodzaju okładzin należy dobrać taki klej, który je trwale zamocuje i zabezpieczy przed oddziaływaniem trudnych warunków. W takim zastosowaniu sprawdzi się  jednoskładnikowy klej hybrydowy UZIN KE 68. Dzięki swojemu starannie opracowanemu składowi gwarantuje on stabilność wymiarową klejonej podłogi. Wykazuje odporność na działanie wilgoci przenikającej przez szczeliny między panelami czy oddziaływanie podwyższonych temperatur, dlatego doskonale nadaje się również do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

 

Na jakim kleju układa się wykładziny i panele winylowe LVT w łazienkach?Klej UZIN KE 68 Foto: UZIN Utz

Czytaj również: Jak wykonać fugi, aby były estetycznym dopełnieniem płytek

 

Bardzo dobrze wytrzymuje nawet ponadnormatywne obciążenia mechaniczne, dlatego na przyklejonych z jego użyciem podłogach LVT można swobodnie ustawiać ciężkie meble łazienkowe lub urządzenia AGD, takie jak pralka czy suszarka. Z kolei w miejscach bezpośrednio narażonych na wodę i wysoką temperaturę, takich jak podłogi w kabinach prysznicowych, należy wybrać specjalistyczny dwuskładnikowy klej PUR UZIN KR 430. Posiada on wysoką moc wiązania i tworzy bardzo twardą spoinę odporną na działanie gorącej wody oraz środków czystości. Z tego powodu może być również stosowany w wymagających obiektach, takich jak sale i stadiony sportowe. Przy jego pomocy można przyklejać podłogi w strefach sanitarnych znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

 

Na jakim kleju układa się wykładziny i panele winylowe LVT w łazienkach?Klej UZIN KR 430 Foto: UZIN Utz

 

Klejenie okładzin LVT na ścianach

Wykładziny LVT świetnie nadają się do dekoracji ścian łazienki, gdyż umożliwiają tworzenie niebanalnych kompozycji także na powierzchniach pionowych. Należy jednak pamiętać, że do układania okładzin winylowych czy z twardych tworzyw sztucznych na ścianach należy wybrać odpowiedni klej, który nie będzie z nich spływał, a po utwardzeniu zapewni mocne i trwałe wiązanie. To bardzo ważne szczególnie w przypadku pomieszczeń łazienkowych, gdyż wilgoć przenikająca przez szczeliny może powodować odspajanie się okładziny. Do takiego zastosowania warto wybrać dedykowany tiksotropowy klej UZIN KE 68T. Ten jednoskładnikowy produkt posiada zwartą konsystencję, która umożliwia łatwe nakładanie na płaszczyzny pionowe, a po aplikacji zachowuje kształt zębów pacy. Można go z powodzeniem stosować zarówno na podłożach chłonnych, jak i niechłonnych. Cechuje się dużą siłą wiązania, a ponadto jest odporny na oddziaływanie wody i wysokiej temperatury. Jednocześnie nie zawiera rozpuszczalników, zaś po utwardzeniu jest zupełnie bezwonny. Dzięki temu doskonale nadaje się do pomieszczeń takich, jak łazienki, pralnie, sauny, gabinety SPA czy pływalnie.

 

Na jakim kleju układa się wykładziny i panele winylowe LVT w łazienkach?

 Klej UZIN KE 68T Foto: UZIN Utz


Czytaj również: Zanim wykończymy łazienkę pamiętajmy o wykonaniu hydroizolacji. Zastosowanie mat uszczelniająco-odcinających

 

Producent: Uzin Utz Polska Sp. z o.o. ul. Jaworzyńska 287, 59-220 Legnica

Cena: 

UZIN KE 68 ok. 520 zł / 8,5 kg,  

UZIN KE 68T ok. 499 zł / 11 kg,  

UZIN KR 430 ok. 499 zł / 8 kg. 

Źródło: Echo PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17779 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 110

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >