O ile można zmniejszyć zużycie energii dzięki smart home?

O ile można zmniejszyć zużycie energii dzięki smart home?

Obecny kryzys energetyczny dotyka większości gospodarstw domowych i firm. 3 na 4 ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla Netatmo deklaruje wprowadzenie oszczędności tej zimy. Respondenci w ramach walki z wysokimi rachunkami za ogrzewanie stawiają m.in. na montaż inteligentnych urządzeń. Dlaczego uważają, że to dobre rozwiązanie? Czytaj dalej

 

 

Precyzyjny monitoring zużycia energii

Pierwszym krokiem do oszczędzania energii jest dokładna wiedza o tym, gdzie jest ona wykorzystywana. Dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik ma dostęp do raportów zużycia energii w domu. Dodatkowo wyświetlają one rzeczywisty koszt zużycia każdego urządzenia elektrycznego i sprzętu. I tak może okazać się, że nie ma konieczności, żeby niektóre z urządzeń pobierających prąd pozostawały stale włączone lub w rzadko używanym pomieszczeniu niepotrzebnie utrzymywana jest wysoka temperatura.

 

Zdalne sterowanie i planowanie pracy urządzeń

Zdalne sterowanie pozwala na lepsze planowanie zużycia energii. Dzięki smart home można np. zarządzać ogrzewaniem, nie będąc w domu lub dostosować automatyczny harmonogram do swojego trybu życia. Pozwala to ograniczyć zużycie energii np. poprzez obniżenie temperatury w nocy czy wyłączenie ogrzewania na czas naszej nieobecności, by uruchomić je dopiero chwilę przed powrotem do mieszkania.

 

O ile mozna zmniejszyć zużycie energii dzięki smart home?

 

Czytaj również: Oszczędności na ogrzewaniu dzięki pompie ciepła z fotowoltaiką


Jednak oszczędności można wprowadzić nie tylko w przypadku ogrzewania. Gdy użytkownik zidentyfikuje największe pozycje na rachunku zużycia energii elektrycznej, może starać się je zredukować. Być może uda się ograniczyć czas działania niektórych urządzeń lub całkowicie wyłączyć te, które nie muszą pracować cały czas. Ze swojego smartfona można w prosty sposób sterować oświetleniem, roletami, urządzeniami elektrycznymi oraz najbardziej energochłonnymi urządzeniami, takimi jak podgrzewacz wody czy punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Dodatkowo użytkownik może zostać powiadomiony przez aplikację, kiedy urządzenie zostało pozostawione włączone zbyt długo lub poza ustalonym przedziałem czasowym.

 

Automatyczne wyłączanie w razie obciążenia

W niektórych krajach Europy jak np. Francji, rządy wprowadziły ograniczenia zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych jako sposób radzenia sobie z kryzysem energetycznym. W Polsce jeszcze nie ma limitów, jednak warto kontrolować zużycie prądu nawet dla samych oszczędności czy zabezpieczenia domowej sieci przed przeciążeniem – szczególnie podczas ostrej zimy, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe niż zazwyczaj.

Dzięki parametrom zdefiniowanym w aplikacji (pozwala na to np. Home + Control od Netatmo), gdy łączne zużycie prądu osiągnie predefiniowany próg, użytkownik otrzymuje powiadomienie na swoim smartfonie. Wybrane urządzenia elektryczne są wtedy automatycznie wyłączane, aby uniknąć przeciążenia. Użytkownik sam ustala priorytety i kolejność, w jakiej urządzenia mają zostać odłączane w razie przekroczenia ustalonego limitu. Dzięki temu można zoptymalizować zużycie energii bez utraty komfortu.

                

Czytaj również: Do jakiej temperatury możemy obniżyć ogrzewanie, aby zaoszczędzić na rachunkach zachowując komfort cieplny?


                     O ile mozna zmniejszyć zużycie energii dzięki smart home?

                                           

O Netatmo 

 

Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący inteligentne i proste w użyciu urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo domu.  

 

Od chwili utworzenia w 2012 r. Netatmo opracowuje i oddaje w ręce użytkowników kompletne produkty.

 

-      100% kosztów zawiera się w cenie zakupu urządzenia: bez abonamentu i ukrytych opłat.

-      100% bezpieczne: gwarantują ochronę danych i prywatność użytkowników.

-      100% aktualne: zapewniają regularne aktualizacje i bezpłatne dodawanie nowych funkcji.

 

Netatmo oferuje obecnie 16 inteligentnych produktów i akcesoriów. Przydatne i łatwe w użyciu urządzenia poprawiają samopoczucie i codzienną jakość życia w domu.  

 

Firma współpracuje również z liderami z branży budowlanej w ramach programu „with Netatmo”, tworząc wspólnie inteligentne rozwiązania zintegrowane z infrastrukturą domową.

Od 2018 roku Netatmo należy do grupy Legrand, która jest światowym ekspertem w branży instalacji elektrycznych i infrastruktury cyfrowej budynków.

Źródło: Sarota PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co sadzicie o Natur Eko Dom? Liczba postów: 219 Grupa: Firmy budow... Myślę, że to dobra firma, na pewno godna polecenia. ________ https://www.trojmia sto.pl/wiadomosci/Tabletka-dzien-po-jak- dziala-antykoncepcja-awaryjna-n171615.h. ..
  • Remont mieszkania Liczba postów: 13 Grupa: Firmy budow... Ja chyba zdecyduje się na dulux easy care biala - znajomy ma na ścianach w sypialni i prezentuje się fenomenalnie, klasycznie i elegancko. Ma bardzo ciekawe wyk...
  • Czas na remont Liczba postów: 109 Grupa: Budowa i re... Osobiście przy remoncie polecam podjąć współpracę z firma https://term-os.pl/. Świadczą profesjonalne i rzetelne usługi inżynieryjne i okołobudowlane. Dzięki sw...
  • Pomysł na wykorzystanie ogródka Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Najważniejsze aby ogródek był praktyczny. Mi marzy się w nim maszyna do wędzenia. Dzięki niej mogłabym cieszyć się domowymi wędlinami, a takie uwielbiam najbard...
  • Dom z bali Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jak prezentują się domy z bali na tle konkurencyjnych technik budowlanych?

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18316 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 120

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >