Odpowiedź na trudne czasy – projekty domów tanich w budowie

Odpowiedź na trudne czasy – projekty domów tanich w budowie

W aktualnej sytuacji rynkowej, przy wysokiej inflacji i równie wysokich cenach materiałów budowlanych budowa domu to nie lada przedsięwzięcie. Jak wybrać projekt domu, który nie zrujnuje naszego domowego budżetu? Czym się charakteryzują projekty domów tanich w budowie? Sprawdźmy jak dobrze wybrać, by inwestycja nie spędziła nam snu z powiek. Czytaj dalej

 

Odpowiedź na trudne czasy – projekty domów tanich w budowieDom przy Przyjemnej 36

Jak rozpoznać projekty domów tanich w budowie?

Projekty domów tanich w budowie to w dzisiejszych czasach pojęcie względne. Dla różnych inwestorów może oznaczać zupełnie co innego. Skupimy się zatem na ogólnych warunkach, które powinny charakteryzować projekty domów nie generujących zbędnych kosztów w trakcie realizacji. Tanie domy to takie, które można wybudować szybko, sprawnie, przy minimalnym wymaganym nakładzie finansowym. Jest kilka czynników, które wpływają na możliwość ekonomicznej realizacji inwestycji na podstawie gotowego projektu. Poznajmy klika kluczowych.

Jeśli przeglądamy projekty domów w poszukiwaniu ekonomicznego rozwiązania bez wątpienia warto zwrócić uwagę na bryłę i formę domu. Im prostsza forma, zwarta bryła budynku, tym projekt domu będzie tańszy w budowie. Wybierajmy domy oparte na planie kwadratu, lub prostokąta, o regularnych kształtach, bez dodatkowych udziwnień geometrycznych. Taniej zapłacimy za wykopanie i zalanie fundamentów, a to oszczędność już na samym starcie budowy.


Odpowiedź na trudne czasy – projekty domów tanich w budowieDom przy Olchowej 4

 

Czytaj również: Jak w czasach wysokiej inflacji i rosnących cen można obniżyć koszty budowy domu?

 

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę wybierając projekt domu jest obecność w budynku pomieszczeń dodatkowych, lub dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Mowa tu między innymi o piwnicy, garażu, czy zabudowanych tarasach. Taniej wybudujemy dom, jeśli postawimy także na balkony w stylu francuskim, pozbawione konstrukcji zewnętrznej. Garaż łatwo można zastąpić tańszą w wykonaniu zadaszoną wiatą, a dodatkową powierzchnię piwnicy nieco większą kotłownią, lub pomieszczeniem gospodarczym.

 

Jednym z najdroższych w wykonaniu elementów całego domu jest dach. Przeszukując gotowe projekty domów w poszukiwaniu oszczędnego domu zwróćmy uwagę na geometrię dachu. O wiele taniej wybudujemy dom z prostym dachem dwuspadowym, niż budynek ze skomplikowanym układem więźby. Zarówno projekty domów parterowych, jak i te z poddaszem w wersji z symetrycznym dachem o dwóch połaciach, to najbardziej oszczędne rozwiązania. Wybierając dom z poddaszem warto też rozważyć dodatkowe lukarny, które również podnoszą koszty inwestycji.

 

Na czym oszczędzić dodatkowo?

Zwarta bryła, prosta konstrukcja dachu, ograniczenie pomieszczeń dodatkowych to podstawowe czynniki, jakie musimy uwzględnić w trakcie selekcji taniego domu. Są jednak dodatkowe rozwiązania, które wdrożone w życie podczas wyboru, pozwolą zaoszczędzić kolejne pieniądze w trakcie inwestycji.
Wybierając projekty domów do realizacji zwracajmy uwagę również na pozornie nieistotne detale, które mogą zaważyć na dodatkowych kosztach. Ilość kominów w domu – im więcej tym droższa inwestycja. Liczbę kominów można ograniczyć poprzez logiczne i funkcjonalnie zaprojektowany układ pomieszczeń. Przykładem rozsądnego minimalizmu jest projekt Dom przy Przyjemnej 2 bis, w którym wszystkie kominy zorganizowano w obrębie jednego trzonu kominowego.

 

Odpowiedź na trudne czasy – projekty domów tanich w budowie

Dom przy Przyjemnej 2  - projekt domu taniego w budowie

Koszty budowy domu możemy również ograniczyć optymalizując ilość i wielkość otworów okiennych. Duże przeszklenia, przesuwne drzwi wielkoskrzydłowe, narożne okna, czy okna panoramiczne to większe koszty całościowe inwestycji.
Wybierając swój przyszły dom pod kątem ekonomicznej realizacji zwróćmy również uwagę na program funkcjonalny pod kątem instalacji wewnętrznych. Czy piony i ciągi wodno-kanalizacyjne są zsynchronizowane, czy prowadzenie instalacji nie wymaga skomplikowanych i ekwilibrystycznych zabiegów, czy przyłącza mediów są optymalnie zaprojektowane. To szczegóły, na które mało który inwestor zwraca uwagę, lecz dogłębna analiza projektu pozwoli wybrać najbardziej korzystne ekonomicznie rozwiązanie.

 

Odpowiedź na trudne czasy – projekty domów tanich w budowie

Dom przy Wiosennej 21

Nie tylko ekonomiczna budowa – wybieraj projekty domów tanich w utrzymaniu.

Projekty domów ekonomicznych w realizacji, to nie tylko te domy, które wybudujemy niskim kosztem. Aby całość inwestycji bilansowała się pod względem finansowym warto pomyśleć również o późniejszym użytkowaniu i utrzymaniu domu. To chyba najbardziej kontrowersyjna kwestia, którą trzeba przemyśleć, bo często żeby w przyszłości zaoszczędzić więcej trzeba na początku również więcej wydać. Energooszczędne projekty domów, to domy tanie w utrzymaniu, takie na które nie wydamy majątku organizując ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody i energii dla domu. Na tym etapie warto przemyśleć docieplenie domu dobrej jakości materiałami izolacyjnymi oraz minimalizację mostków termicznych. W zasięgu zainteresowania powinniśmy mieć takie projekty domów, które wyposażone są w dodatkowe projekty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czy instalacją solarną, lub fotowoltaiczną. Wybierając takie nowoczesne rozwiązania dla swojego domu możemy zaoszczędzić nawet 60% nakładów na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla gospodarstwa domowego.

 

Czytaj również: Jak prawidłowo zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych?

 

Projekty domów tanich w budowie i oszczędnych w użytkowaniu, w tym Dom przy Przyjemnej 2, znajdziecie na GALERIADOMOW.PL: https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow-tanich-w-budowie

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19250 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >