Ogólnopolski rządowy program

Ogólnopolski rządowy program "Czyste Powietrze" po najnowszych zmianach

Wysokie rachunki za ogrzewanie skłaniają wielu właścicieli domów do zastanowienia się nad ich ociepleniem, w tym również nad wymianą stolarki otworowej. Termomodernizacja domu, to najbardziej optymalne rozwiązanie, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków. W 2023 roku możemy otrzymać duże wsparcie dla takich inwestycji. Zmiany w programie "Czyste Powietrze", wprowadzone w styczniu br., pozwalają bowiem uzyskać nawet 100-proc. dofinansowanie na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, w tym także na wymianę okien. Czytaj dalej

Ogólnopolski rządowy program "Czyste Powietrze" do tej pory koncentrował się na dopłatach do wymiany starych pieców na niskoemisyjne. Po zmianach, które zostały wprowadzone na początku 2023 roku, właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat, mają możliwość uzyskania dużego dofinansowania do przeprowadzenia tzw. głębokiej termomodernizacji, czyli przede wszystkim wymiany okien i drzwi oraz docieplenia ścian i stropów.

 

Ogólnopolski rządowy program "Czyste Powietrze" po najnowszych zmianach


Nowe progi dochodowe 

Tegoroczne zmiany obejmują podwyższenie progów dochodowych, wprowadzenie wyższego dofinansowania, urealnienie kosztów materiałów i usług oraz uproszczenie procedur rozliczeń.  Program podzielony jest na trzy poziomy, w zależności od dochodów. Dla poziomu podstawowego można otrzymać do 66 000 zł dotacji na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła, dla poziomu podwyższonego do 99 000 zł, a dla najwyższego poziomu – do 135 000 zł.

 


Czytaj również: Jak materiały do termoizolacji domów i ich produkcja wpływają na środowisko?

 

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze to bardzo korzystne zmiany z perspektywy zarówno beneficjentów jak i dilerów materiałów budowlanych oraz firm wykonawczych. Nie dość, że więcej osób może obecnie skorzystać z dofinansowania, to do dyspozycji mają wyższe kwoty na termomodernizację budynku oraz wymianę pieca. Nie bez powodu wymieniłem te działania w takiej kolejności, ponieważ inną istotną zmianą jest fakt, że nie musimy obecnie rozpoczynać inwestycji od wymiany źródła ciepła, a możemy np. od wymiany okien – mówi Paweł Gregorczyk, koordynator Koalicji Termomodernizacji, która powstała, by uświadamiać zasady programu „Czyste Powietrze" i zachęcać do korzystania z dotacji.

 

 

Jak skorzystać z dofinansowania?

Aby skorzystać z dofinansowania, należy złożyć wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego wypełnieniu pomagają specjaliści w urzędzie gminy. Nabór ruszył 3 stycznia 2023 roku. Co więcej, już wkrótce, w wybranych punktach dystrybucji oraz hurtowniach budowalnych, wsparcia będą udzielać także rekomendowani doradcy ds. dotacji, przeszkoleni w ramach Koalicji Termomodernizacji, do której dołączyła także firma VELUX.

 

Ogólnopolski rządowy program "Czyste Powietrze" po najnowszych zmianach

 

Wsparcie w procesie wymiany okien dachowych

W polskich domach pierwsze okna dachowe pojawiły się ponad 20-30 lat temu, wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX, wymiana okien dachowych na nowe, trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 16,67% rocznie. Dzięki takiej inwestycji można też obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1–2 stopnie Celsjusza, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, ponieważ nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła. Co więcej, w tym przypadku oszczędności energii będą jeszcze wyższe – nawet do 28% rocznie.

 


Wymiana okien na nowe, wysokiej jakości i energooszczędne to inwestycja na lata. Rozwiązania, które są obecnie dostępne na rynku mają doskonałe parametry techniczne i mogą być źródłem pasywnej energii słonecznej.  Wymiana okien to także doskonała okazja, by zdecydować się na montaż okien w zestawach, które doprowadzą jeszcze więcej światła dziennego do wnętrza – radzi Monika Kupska-Kupis, główny architekt firmy VELUX.


Ogólnopolski rządowy program "Czyste Powietrze" po najnowszych zmianach

 

Czytaj również: Wsparcie finansowe z nowej wersji programu „Czyste Powietrze” na modernizację domu

 


Aby wesprzeć klientów w procesie wymiany okien i sprawnie przeprowadzić ich przez ten proces, firma VELUX wprowadziła także program "renoVator". Wystarczy wypełnić formularz on-line na stronie https://www.velux.pl/renovatori poczekać na kontakt przedstawiciela VELUX. Eksperci pomogą w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, a także rolet, które dodatkowo podniosą komfort na poddaszu. Wskażą również hurtownię w okolicy, w której będzie można uzyskać wsparcie w całym procesie wymiany okien: od wyceny po profesjonalny montaż.

 

Wszystkie okna dachowe VELUX z pakietem 3-szybowym spełniają wymagania programu Czyste Powietrze lub mogą zostać odliczone od podatku: https://www.velux.pl/planuje/wymiana-okien-z-dofinansowaniem.

 

Ogólnopolski rządowy program "Czyste Powietrze" po najnowszych zmianach

 

Źródło: VELUX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co sadzicie o Natur Eko Dom? Liczba postów: 219 Grupa: Firmy budow... Myślę, że to dobra firma, na pewno godna polecenia. ________ https://www.trojmia sto.pl/wiadomosci/Tabletka-dzien-po-jak- dziala-antykoncepcja-awaryjna-n171615.h. ..
  • Remont mieszkania Liczba postów: 13 Grupa: Firmy budow... Ja chyba zdecyduje się na dulux easy care biala - znajomy ma na ścianach w sypialni i prezentuje się fenomenalnie, klasycznie i elegancko. Ma bardzo ciekawe wyk...
  • Czas na remont Liczba postów: 109 Grupa: Budowa i re... Osobiście przy remoncie polecam podjąć współpracę z firma https://term-os.pl/. Świadczą profesjonalne i rzetelne usługi inżynieryjne i okołobudowlane. Dzięki sw...
  • Pomysł na wykorzystanie ogródka Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Najważniejsze aby ogródek był praktyczny. Mi marzy się w nim maszyna do wędzenia. Dzięki niej mogłabym cieszyć się domowymi wędlinami, a takie uwielbiam najbard...
  • Dom z bali Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jak prezentują się domy z bali na tle konkurencyjnych technik budowlanych?

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18316 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 80

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >