Podnośniki samojezdne – rodzaje i zastosowania

Podnośniki samojezdne – rodzaje i zastosowania

Podnośniki samojezdne są wykorzystywane w wielu branżach. Na rynku znaleźć można co najmniej kilka wersji tego typu pojazdów, różniących się od siebie konstrukcją i przeznaczeniem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje podnośników? Czytaj dalej

 

 

Podnośnik nożycowy samojezdny

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pojazdów z możliwością wynoszenia pracowników na znaczną wysokość jest podnośnik nożycowy samojezdny. Składa się on z dwóch ramion, które przecinają się w kilku miejscach. Ich budowa pozwala na podnoszenie platformy w górę, ale nie na boki. Z tego powodu podnośniki nożycowe samojezdne są wykorzystywane przede wszystkim tam, gdzie istnieje możliwość podjechania pod miejsce realizacji prac.

 

Podnośniki samojezdne – rodzaje i zastosowania

 

Zastosowanie podnośników nożycowych samojezdnych

Podnośniki nożycowe samojezdne są używane do napraw instalacji, przy wykończeniach obiektów czy prac serwisowych w obrębie dachów. Często stosuje się je przy zawieszaniu reklam na billboardach oraz konserwacji elewacji. Wykorzystuje się je też w elektroenergetyce. Podnośnik nożycowy elektryczny samojezdny może być użyty również we wnętrzu budynku – nie generuje bowiem szkodliwych spalin.

 

Podnośnik samojezdny przegubowy

Innym typem jest podnośnik samojezdny przegubowy. Składa się on z ramienia, które można wyginać w kilku punktach. Takie rozwiązanie pozwala na dostanie się do trudno dostępnych przestrzeni, np. pomiędzy budynkami. Podnośnik samojezdny przegubowy umożliwia wynoszenie pracowników nie tylko w górę, lecz także na boki, manewrując pomiędzy przeszkodami.

 

Zastosowanie podnośnika samojezdnego przegubowego

 

Podnośniki samojezdne – rodzaje i zastosowania

 

Czytaj również: Jak bezpiecznie używać drabiny na dach w sezonie zimowym?

 

Podnośniki koszowe samojezdne z przegubowym ramieniem są wykorzystywane w budownictwie, przy pracach konserwacyjnych oraz pielęgnacji zieleni. Wykorzystuje je się też do napraw urządzeń przemysłowych, instalacji i rurociągów. Są niezastąpione w przestrzeniach miejskich, gdzie zabudowa często jest dość ciasna, a więc nie ma możliwości zastosowania innych modeli podnośników samojezdnych.

 

Podnośnik samojezdny teleskopowy

Podnośnik samojezdny teleskopowy składa się z ramienia, które można łatwo złożyć i rozłożyć, zwiększając jego zasięg. Poszczególne elementy chowają się w kolejnych segmentach, dzięki czemu urządzenie to cechuje się dość kompaktowymi wymiarami. Podnośnik samojezdne teleskopowe, podobnie jak inne rodzaje zwyżek, są dostępne w wersji elektrycznej i spalinowej.

 

- W zamkniętych przestrzeniach korzysta się z podnośników elektrycznych, które nie generują spalin. Na świeżym powietrzu można postawić na modele zasilane benzyną, gazem lub olejem napędowym. Takie zwyżki zwykle mają też terenowe opony przeznaczone do poruszania się po grząskim terenie – mówi specjalista z firmy Gizo oferującej różne rodzaje podnośników samojezdnych.

 

Zastosowanie podnośnika samojezdnego teleskopowego

Podnośniki samojezdne teleskopowe są używane podczas prac na dachach, montażu konstrukcji stalowych, konserwacji nieruchomości, mycia elewacji czy pielęgnacji zieleni. Cechują się dużym wysięgiem, dzięki czemu pozwalają na wykonywanie zadań wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podjechania pojazdem bezpośrednio pod dany obiekt. Niekiedy wykorzystuje się je też na halach produkcyjnych czy lotniskach.

 

Czytaj również: Piła spalinowa — klucz do wyboru idealnego narzędzia

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19251 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 386

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >