Proces projektowania schodów

Proces projektowania schodów

W momencie, kiedy zdecydujemy się na nowe schody do domu, powinniśmy przede wszystkim powierzyć tego typu usługę profesjonalnemu projektantowi schodów lub też firmie, która owego posiada. Jest to niezależne od tego czy potrzebujemy schodów drewnianych, betonowych czy też metalowych.

 

Projektowanie schodów jest złożonym procesem, który można podzielić na kilka etapów.

 

Szkic schodów i wymiary

W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zmierzyć otwór na schody. To od wielkości otworu zależy wygoda użytkowania schodów, kąt nachylenia, szerokość biegu itp. Pamiętaj o wymiarach otworu już na etapie projektu domu, niezbędna jest też wysokość od podłogi do stropu.

 

Proces projektowania schodów

 

Czytaj również: Modne wnętrza ze schodami w roli głównej. Trendy 2021

 

Zadbaj o to, aby szkic zawierał wszystkie elementy, które mogą wpłynąć na typ konstrukcji schodów (czy maja to być np. schody zabiegowe, dwuzabiegowe itp.). Zwróć uwagę na kierunek wchodzenia, umiejscowienie drzwi, ściany oraz inne przeszkody.

 

Schody drewniane mają to do siebie, że mają być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Poinformuj, więc projektanta o tym jak wysokie powinno być przejście nad głową. Jeśli, w domu znajduje się wysoki osobnik jest to ważny czynnik, gdyż nikt nie chciałby się przez całe życie schylać i uderzać w wyniku niedopatrzenia.

 

Projekt schodów wymaga ponadto informacji o:

  • typie balustrady - czy ma być gięta, ze słupkami, tralkami itp. możliwości jest naprawdę sporo
  • kątach nachylenia (warto zwrócić na to uwagę, aby stopnie nie były zbyt strome)

 

Schody wewnętrzne drewniane

W przypadku schodów drewnianych poinformuj o rodzaju drewna, jakie Cię interesuje i grubości stopni lub też podstopni, jeśli takie mają zostać uwzględnione. Tego typu schody polecamy w budownictwie jednorodzinnym ze względu na dużą trwałość, ponadczasowość i łatwość odnowienia.

 

Schody betonowe - obłożenie drewnem

Jeśli posiadasz schody betonowe, prawdopodobnie konieczne będzie ich zmierzenie przez profesjonalistę urządzeniem laserowym. Często dzieje się tak, że wykonanie schodów betonowych odbiega dalece od ideału i tylko prawidłowy pomiar ochroni nas przed późniejszymi wysokimi kosztami poprawek i przycinek stopni.

 

Schody metalowe

W przypadku schodów metalowych konieczne jest określenie grubości (zazwyczaj stali), typu konstrukcji - czy część niej ma być np. wbudowana w ścianę. Poinformuj też o rodzaju policzków.

W sezonie 2021, schody metalowo-drewniane stały się prawdziwym hitem, a ich nowoczesny charakter wzbogaci każde wnętrze. 

 

Projekt wstępny schodów i wizualizacja

Po wysłaniu szkicu z odpowiednimi wymiarami, otrzymasz projekt schodów stworzony zgodnie z założeniami oraz normami projektowymi. Zwróć uwagę czy wszystkie wymiary się zgadzają, czy uwzględniono podaną grubość stopnia stopnia, typ balustrady czy nie zaszły pomyłki z wymiarami konkretnych elementów.

 

W tym momencie zalecana jest szczególna uwaga, gdyż na tym etapie popełniane jest najwięcej błędów, często wynikających z braku zrozumienia oczekiwań, możliwości przez obie strony. Niektórych rzeczy po prostu nie da się fizycznie wykonać, dlatego tak ważna jest dobra komunikacja.

 

Proces projektowania schodów

 

 

Wizualizacja 3D

W kolejnym etapie powinieneś otrzymać wizualizację 3D schodów i wnętrza. Pozwoli Ci ona spojrzeć na projekt w nowy sposób, być może dostrzeżesz rzeczy, które byś chciał zmienić. Zawsze możesz negocjować ze swoim projektantem, aby otrzymać różne projekty schodów, z różnymi wariacjami - spowoduje to jednak zazwyczaj wzrost ceny.

 

Wydruk projektu, pliki DXF

Jeśli zamawiasz projekt dla siebie, powinieneś otrzymać wydruk na ploterze w skali 1:1 lub też pliki DXF do maszyny CNC. Jeśli jednak zajmuje się tym firma pośrednicząca, ten aspekt w ogóle Cię nie dotyczy.

Tego typu usługa pozwala znacząco skrócić sam proces produkcji schodów oraz zminimalizować ryzyko błędów, a te w przypadku schodów przy rosnących cenach surowców mogą być kosztowne.

 

 

Proces projektowania schodów

 

Podsumowanie - Projekty schodów

W proces projektowania oraz produkcji schodów zalecanie jest posłużenie się profesjonalną firmą lub skonsultowanie się z architektem schodów. Doświadczenia jest nieocenione, a fachowiec czy architekt doradzi nam często ciekawe rozwiązania i zwróci uwagę na najistotniejsze kwestie.

 

Czytaj również: Renowacja schodów drewnianych - jaka farba będzie najlepsza?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • blacha trapezowa Liczba postów: 135 Grupa: Robimy dach Od kilku miesięcy mam blachę trapezową T18 z powłoką Purtex-T Strong 300 z Regamet. Jestem bardzo zadowolony. Dach wygląda bardzo estetycznie i nie dzieje się z...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 32 Grupa: Stawiamy śc... Pleśń i grzyb to poważny problem, który nie tworzy się na ścianie w jedną noc. Czasem jednak łatwo przeoczyć jego pierwsze symptomy. Gdy zaczyna się on pojawiać...
  • Podłogi Liczba postów: 229 Grupa: Robimy stro... Z własnego doświadczenia mogę polecić sprawdzoną i profesjonalną firmę https://www.sklepwykladziny.pl/panele-wi nylowe_k_245.html. Posiadają wysokiej jakości wyk...
  • Rozbiórki Liczba postów: 103 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 182 Grupa: Nowości ara... kolory kolory i jeszcze raz kolory. Postaw na barwy pastelowe, delikatne i bardzo stonowane, oczywiście jasne. Rzuć okiem na wzornik NCS i wybierz kolor dla sie...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 245 Grupa: Firmy budow... Planujesz rozbiórkę starego domu? A może niedawno kupiłeś dom, który posiada zagracony garaż i pełno w nim złomu? Firma https://kamm.pl/ oferuje i specjalizuje....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17909 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 190

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >