Profil z klasą i certyfikatem

Profil z klasą i certyfikatem

Wybór okien do domu to decyzja na dziesięciolecia. Dlatego też przed zakupem nowych okien powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Przede wszystkim liczy się to, czy zastosowane w oknach profile mają komplet państwowych atestów i są produkowane w klasie „A”.


Zaufaj niezależnym
Fachową oceną jakości profili okiennych z PCW zajmują się od lat instytucje wyspecjalizowane w technice budowlanej. Na podstawie rygorystycznych kontroli przyznają najlepszym produktom certyfikaty, atesty i znaki jakości. Obecnie jednak coraz uważniej należy sprawdzać, czy certyfikaty rzeczywiście zostały przyznane przez niezależne, państwowe instytucje. Zdarza się bowiem, że są one jedynie „chwytem marketingowym” wymyślonym przez samych producentów. „Może to zabrzmi zabawnie, ale im bardziej „chwytliwa” nazwa certyfikatu, tym bardziej powinniśmy być podejrzliwi” – mówi Stanisław Oko, szef techniczny firmy VEKA Polska, lidera
w produkcji systemów okiennych z PCW. „Uznane certyfikaty, takie jak RAL, czy ISO nie mają szumnie brzmiących nazw, jednak to właśnie one oznaczają gwarancję jakości. Jeżeli chcemy zakupić okna trwałe i bezpieczne, muszą one być wyposażone w profile z kompletem atestów” – dodaje Stanisław Oko.

Okno na świat
W przypadku profili okiennych, jednym z najistotniejszych znaków jakości jest RAL przyznawany przez Stowarzyszenie ds. Jakości Systemów Okiennych z Tworzywa Sztucznego. Znaki RAL honorowane są na całym świecie, tym samym otwierają producentom drogę do eksportu wyrobów na wszystkie rynki. Producentem legitymującym się certyfikatem RAL jest VEKA Polska. „Produkowane
w Skierniewicach profile odpowiadają najbardziej restrykcyjnym przepisom dotyczącym jakości. Certyfikat RAL gwarantuje, że nie ma różnicy w grubości, wytrzymałości i jakości między profilami produkowanymi w Polsce, a tymi pochodzącymi np. z Niemiec. Profile VEKA na całym świecie mają tę samą, wysoką jakość”
– mówi Stanisław Oko.

Komplet atestów i klasa „A”
Szukając okien z bezpiecznych systemów profili, należy rozglądać się za tymi, które posiadają komplet atestów przyznanych przez państwowe instytuty naukowe
i budowlane. Tylko one gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. O jakości konstrukcji profila okiennego, oprócz certyfikatu RAL, świadczą aprobaty techniczne przyznawane przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Aby mieć zaś pewność, że profil okienny jest bezpieczny dla domowników powinniśmy upewnić się, że zdobył również atesty PZH (Państwowego Zakładu Higieny) oraz PPOŻ.

Ostatnią, lecz bardzo istotną rzeczą, o którą powinniśmy spytać przy zakupie okna, jest klasa, jaką posiada profil. Najlepiej prosić o jej pisemne potwierdzenie. Najwyższa klasa – „A” – oznacza, że okno będzie nas w optymalny sposób chronić przed chłodem i dobiegającym z zewnątrz hałasem. Pamiętajmy, że w wytworzonym już oknie nie możemy sami sprawdzić, jakiej klasy profil został użyty, dlatego też należy zwrócić uwagę na markę producenta profila. Jedyną firmą na polskim rynku, która produkuje profile okienne wyłącznie w klasie „A”, jest VEKA Polska. Daje to gwarancję, że niezależnie od typu zamontowanego w oknie profilu VEKA możemy być pewni, że spełnia on najwyższe europejskie normy dotyczące m.in. izolacji cieplnej i akustycznej. „Każdy profil VEKA produkowany jest w tzw. klasie „A”. Ścianki zewnętrzne profilu mają 3 mm grubości, a szerokość komór wewnętrznych to minimum 5 mm. Są to bardzo istotne wymiary. Profile należące do klasy „B” lub „C” są cieńsze i przez to mniej stabilne. Dobre okno, to zaś warunek dobrego samopoczucia mieszkańców domu” – wyjaśnia Stanisław Oko.

Jeżeli kupione przez nas okna są wyposażone w spełniające wszelkie wymogi profile renomowanej marki, możemy liczyć na to, że będą nam służyć przez wiele lat.

Profile produkowane przez VEKA Polska spełniają wszystkie światowe normy jakościowe – fot. VEKA

Dobry profil okienny poznamy po komplecie certyfikatów i atestów:
• Znak jakości RAL – przyznawany przez Stowarzyszenie ds. Jakości Systemów Okiennych z Tworzywa Sztucznego
• Klasa „A” – nadana profilom przez normy RAL, oznacza m.in. optymalne właściwości izolacyjne profila
• Aprobaty Techniczne ITB – przyznawane przez Instytut Techniki Budowlanej
• Atesty higieniczne PZH – przyznawane przez Państwowy Zakład Higieny
• Atest PPOŻ – przyznawany przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej
• Certyfikat ISO 9001 : 2001 – przyznawany przez Deutsche Gesellschaft zur Zertifizierung von Managementsystemen DQS GmbH


Źródło: PEGASUS PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 908

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >