Rząd dopłaci Ci do budowy, jeśli zamontujesz wentylację nawiewno-wywiewną.

Rząd dopłaci Ci do budowy, jeśli zamontujesz wentylację nawiewno-wywiewną.

Program dopłat do kredytów bankowych udzielanych na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego w Polsce jest faktem. Niezbędnym elementem domu kwalifikującego się do dopłaty jest rekuperacja, czyli wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, która pozwala na znaczne oszczędności na wentylacji budynku zastępując nieefektywną i wentylację grawitacyjną.

 

Aby zakwalifikować się do programu dopłat, dom musi spełniać określone przez Fundusz parametry energooszczędności, tj. koniecznie posiadać:

  • doskonałą izolacyjność przegród zewnętrznych (niskie parametry współczynnika przenikania ciepła przez ściany, dachy, stropy),
  • wysoką szczelność powietrzną (szczelne okna i drzwi),
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (która zastąpić musi dotychczasową wentylację grawitacyjną), która jako jedyna jest w stanie zapewnić domowi wymagane parametry energooszczędności.

 

Czytaj również: Wygodny klimakonwektor

 

Sama wentylacja mechaniczna również musi spełniać określone wymagania związane przede wszystkim z odpowiedniej klasy rekuperatorem i z odpowiednią grubością izolacji. Poprawność wykonania systemu rekuperacji, zgodnie z wytycznymi programu dopłat, sprawdzają weryfikatorzy, którzy oceniają, czy zastosowane rozwiązanie zgodne jest z normami funduszu rządowego. Rekuperatory AERIS spełniają te normy. Również wykonywane przez Rekuperatory.pl instalacje je spełniają zapewniając możliwie najwyższe parametry odzysku ciepła.

 

Czytaj również: Ulepszony system podłączania klimatyzacji

 

 

Szacuje się, że straty ciepła przez otwory wentylacyjne dochodzić mogą nawet do 56% strat energii cieplnej domu ogółem. Przez ściany jest to do 23% strat ciepła, przez dach do 13%, przez strop do 14,3%, a przez okna do 35%.

 

Czytaj również: Odpowiedni system wentylacji domu

 

Dofinansowanie wynosi: do 50 tysięcy złotych do budowanego domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do budowanego domu energooszczędnego. Rząd dopłaci również do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto. Fundusz Ochrony Środowiska wesprze budujących z poszanowaniem energii Polaków łączną kwotą 300 mln zł.


Czytaj również: Designerskie wentylatory LED

 

Program zaplanowano do 2018 roku, ponieważ już od 2021 roku budowanie domów o prawie zerowym zużyciu energii stanie się w Polsce obowiązkiem. Reguluje to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Dopłaty, które ruszają już od 2013 roku w naszym kraju mają przygotować Polaków: nie tylko inwestorów, ale również inżynierów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych do zaostrzonych wymagań dyrektywy.

Źródło: Rekuperatory.pl / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18040 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 881

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >