Stylowa a zarazem użytkowa kuchnia

Stylowa a zarazem użytkowa kuchnia

W wielu domach kuchnia pełni rolę bardzo ważną. Obok swojej funkcji podstawowej – jako miejsca przygotowywania posiłków – jest także przestrzenią, w której korzystając z nieoficjalnej aury, bardzo chętnie zwierzamy się naszym bliskim i przyjaciołom.

 

Kto nie przesiedział kiedyś całej nocy w kuchni na długich rozmowach? Z tych względów kuchnia musi być wygodna, ale także, co jeszcze ważniejsze – funkcjonalna. Jak ją urządzić?  

 

Czytaj również: Funkcjonalna kuchnia to podstawa!

 

Wszyscy marzymy o dużej i przestrzennej kuchni. W znacznej jednak większości nasze kuchnie są skromnych rozmiarów. Dlatego urządzając je, warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Lepiej kupić sprzęt wielofunkcyjny, niż zaśmiecać i tak ciasne miejsce niepotrzebnymi drobiazgami, których i tak używamy rzadko.

 

 

Ustawienie mebli i sprzętów

Sprzęty AGD najlepiej ustawić zgodnie z kolejnością obróbki produktów spożywczych. Kolejno w bliskiej odległości od siebie powinny znajdować się: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Takie ustawienie, rozdzielone blatem do obróbki warzyw i innych produktów spożywczych, z pewnością zaoszczędzi nam czas i ułatwi sprzątanie kuchni.

 

Urządzając kuchnię warto wykorzystać meble i urządzenia o standardowych wymiarach. Najlepszym wyborem jest rozmiar o szerokości 60 centymetrów. Dzięki temu dopasowanie do siebie poszczególnych elementów w kuchni będzie znacznie prostsze. Kupując sprzęty o standardowych wymiarach, będzie można łatwo i szybko wymienić je w razie potrzeby na nowe. Jeśli chodzi o szafki wiszące, z zasady powinny się znajdować około 60 centymetrów nad blatami.  

 

Czytaj również: Czym zastąpić płytki w kuchni?

 

Oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem w kuchni. Znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków, ale także buduje przyjazny nastrój, niezbędny podczas mniej oficjalnych spotkań rodzinnych.

 

W związku z rozłożeniem poszczególnych prac kuchennych na różne części kuchni, optymalne będzie zastosowanie oświetlenia punktowego. Obok lampy zamontowanej przy suficie, której zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia, warto zainstalować je także nad blatem kuchennym oraz kuchenką. W przypadku tej ostatniej, warto pomyśleć o zakupie okapu z wbudowaną lampką. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza w małej kuchni, gdzie miejsce na dodatkowe sprzęty jest ograniczone.  

 

 

Kolorystyka

Dobór barw odgrywa niezwykle ważną rolę, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, ale też musi odpowiadać naszym prywatnym gustom i oczekiwaniom. W kuchni najlepiej sprawdzają się kolory jasne i ciepłe, które skutecznie powiększają optycznie wnętrze, ale też ułatwiają zachowanie czystości. Dobrze prezentować będą się również kolory intensywne, jak choćby zielony, czerwony czy pomarańczowy. Ważne by kuchnia była jasna i radosna. Nie bez znaczenia jest także właściwy dobór farb. Warto pomyśleć o farbach zmywalnych – w kuchni bardzo często dochodzi do zabrudzenia ścian, a takie rozwiązanie ułatwi nam zachowanie czystości.  

 

 

Drzwi do kuchni

Są niezwykle ważnym elementem w pomieszczeniach kuchennych. Z jednej strony, w przypadku małych pomieszczeń, powinny skutecznie powiększyć zamkniętą przestrzeń kuchni, z drugiej stanowić skuteczną barierę dla kuchennych zapachów.

 

Czytaj również: Piękne i praktyczne - szkło

 

Aby efekt był jak najlepszy, warto upewnić się, że drzwi kuchenne pasują do całego pomieszczenia. Do pomieszczeń ciasnych i niedoświetlonych proponujemy drzwi w jasnych barwach i z przeszkleniami. W przypadku kuchni w większych rozmiarach możemy wykorzystać drzwi pełne, najlepiej w kontrastowych kolorach. Dobrym przykładem będą tutaj drzwi z kolekcji Porty – Natura Impress. 

Źródło: Media Forum / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • jak urządzić sypialnie? pomocy :) Liczba postów: 330 Grupa: Porady i op... Na stronie https://erotycznyportal.pl/najlepsze-ksi azki-erotyczne-podroz-przez-literature-e rotyczna-ktora-rozpala-zmysly/ znajdziecie bardzo interesujący artyku...
 • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 163 Grupa: Ciekawe pom... Ciekawe rozwiązania
 • Pożyczka Liczba postów: 141 Grupa: Porady i op... Dzień dobry wszystkim. Pragnąłbym zarekomendować firmę https://podhipoteke24.pl/ dla użytkowników szukających pożyczek pod zastaw nieruchomości. Przebieg składa...
 • nowoczesne łóżko Liczba postów: 213 Grupa: Najnowsze t... A co powiesz na te modele https://madar24.pl/meble/lozka/lozka-200 x200/? Estetyczne i funkcjonalne. Nowoczesny design pasujący do każdej aranżacji, duża powierz...
 • Jakie łóżko jest najbardziej praktyczne w sypialni... Liczba postów: 9 Grupa: Wnętrza Oj tak, materac tak! A ja jestem ciekawa czy ktoś z Was słyszał i korzystał już z czegoś takiego jak materac japoński? Bardzo mnie zaintrygowało takie rozwiązan...

Ostatnio na forum

 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
 • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
 • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator paneli podłogowych