Typy i funkcje podkładek kontaktowych

Typy i funkcje podkładek kontaktowych

Podkładki kontaktowe mają zastosowanie głównie w połączeniach elektrycznych oraz uziemieniach. Ich specyficzna konstrukcja oraz właściwości zapewniają bowiem styk elektryczny do podłoża. Poznaj najpopularniejsze typy tych elementów oraz ich najważniejsze funkcje.

 

Do czego wykorzystuje się podkładki kontaktowe?

Podkładka kontaktowa NFE 25 511 to niewielki element złączny, którego główną funkcją jest zapewnienie styku elektrycznego do podłoża przez np. warstwę farby, zanieczyszczenia. Jednocześnie zapewnia ona trwałe połączenie oraz zmniejsza tarcie między powierzchniami łączonych elementów. Podkładki kontaktowe stosuje się m.in. w:

 

  • silnikach,
  • skrzyniach biegów,
  • elementach mechanicznych maszyn i pojazdów,
  • połączeniach elektrycznych,
  • uziemieniach.

 

Podkładka kontaktowa NFE 25 511 wachlarzowa – inoxa.pl

Czytaj również: Drabiny stalowe z koszem w przemyśle budowlanym - najlepsze praktyki bezpieczeństwa

 

Te elementy, mimo swoich niewielkich rozmiarów, pełnią bardzo ważne funkcje. Nadają się do połączeń wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka elastyczność oraz trwałość mocowania.

 

Jakie typy podkładek kontaktowych można wyróżnić?

Poszczególne rodzaje podkładek kontaktowych różnią się od siebie przede wszystkim budową, która pozwala zapewnić odpowiedni styk. Na rynku są dostępne warianty sprężynujące zapewniające jeszcze lepszy docisk, a także modele wachlarzowe, z wypustkami lub ząbkami (tzw. pikotami, które przebijają się przez materiał i tym samym zapewniają trwałe połączenie).

 

Podkładki kontaktowe NFE 25 511 są dostępne w różnych wymiarach, co ułatwia dopasowanie ich do konkretnych potrzeb. Mogą być wykonane ze stali A2, czyli inox, która wyróżnia się trwałością oraz wytrzymałością. Wykonane z niej podkładki kontaktowe są odporne na korozję. Innym materiałem, który stosuje się do ich produkcji, jest tzw. kwasówka, czyli stal A4. To tworzywo odporne jest m.in. na kwas azotowy i siarkowy.

 

Różne rodzaje podkładek – inoxa.plFot. Shutterstock

Co jeszcze warto wiedzieć o podkładkach kontaktowych?

Podkładki kontaktowe charakteryzują się specyficzną, lekko wygiętą budową. Dzięki temu – podczas dokręcania śruby – są w stanie delikatnie dociskać się do podłoża. Sprawia to, że połączenie jest elastyczne, a nacisk na powierzchnię stały i równomierny. Pozwala to zapobiegać powstawaniu luzów wywołanych m.in. wibracjami czy momentem obrotowym silnika. Wpływa to także na zmniejszenie zużycia się połączenia, co przekłada się na trwałość całej konstrukcji.

 

Jak wybrać odpowiednią podkładkę kontaktową?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany został ten element. Najlepiej, aby była to wspomniana już stal A2 lub A4. Wybór konkretnego rodzaju tworzywa zależy głównie od warunków otoczenia, w których będzie ona tworzyła połączenie

 

Podkładka kontaktowa musi być właściwie dopasowana do rodzaju i wielkości śruby. Zbyt mała średnica nie zapewni trwałego i wytrzymałego łączenia. Z kolei za duża spowoduje powstanie luzów, co może negatywnie wpłynąć na pracę całej konstrukcji. 

 

Wybierając podkładki kontaktowe, a także inne elementy złączne, należy wybierać produkty wyłącznie od sprawdzonych i zaufanych producentów. Daje to pewność, że będą wyróżniały się wysoką jakością wykonania. 

 

Czytaj również: Jak wybrać odpowiednią spawarkę laserową dla Twojej firmy?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19358 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 286

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >