W jakiej sytuacji brama przesuwna będzie lepszym wyborem od dwuskrzydłowej?

W jakiej sytuacji brama przesuwna będzie lepszym wyborem od dwuskrzydłowej?

Brama, bramie nierówna i dotyczy to nie tylko jakości jej wykonania, lecz także rozmiarów oraz zastosowanego napędu. Szczególnie popularne są dwa rodzaje tego typu rozwiązań: przesuwne bądź dwuskrzydłowe. Które z nich sprawdzi się lepiej na naszej posesji? Oto kilka wskazówek, aby wybór okazał się w pełni świadomy. Czytaj dalej

 

Ważnym elementem inwestycji w dom, jest ogrodzenie działki, na której został pobudowany. A zwieńczenie takiego przedsięwzięcia stanowi brama wjazdowa, która w myśl przepisów budowlanych musi mieć co najmniej 2,4 m szerokości. Jaką konstrukcję wybrać? To zależy od wielu czynników. Przedstawiamy plusy i minusy dwóch najbardziej popularnych rozwiązań oraz warunki do ich zastosowania. 

 

brama przesuwna czy dwuskrzydłowa

 

Przesuń…

Brama wjazdowa przesuwna zapewnia znaczną oszczędność miejsca na podjeździe posesji. Idealnie sprawdza się zatem w przypadku działek szerokich i krótkich, gdyż skrzydło porusza się równolegle po jednym z boków (taka brama może mieć więc duże rozmiary). Wybierając tę opcję, mamy ponadto pewność, że wyrób nie otworzy się samoczynnie przy silnych podmuchach wiatru, a to z kolei jest gwarancją bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku gospodarstw z małymi dziećmi. Dodatkowo może być wyposażona w system antywłamaniowy. To jednak nie wszystko – w wersji z napędem (podobnie jak wersja dwuskrzydłowa), jest wyjątkowo łatwa w obsłudze. Ma również duże walory estetyczne – nowoczesne modele wyróżniają się atrakcyjnym designem i kolorystyką. 


W jakiej sytuacji brama przesuwna będzie lepszym wyborem od dwuskrzydłowej?

 

Czytaj również: Na co zwracać uwagę wybierając bramę garażową?


Wśród bram wjazdowych przesuwnych mamy do wybory jedną z dwóch wersji: szynową (porusza się po szynie na specjalnych rolkach; trzeba te konstrukcje regularnie czyścić) bądź samonośną (skrzydło posiada przeciwwagę, a więc utrzymuje się ponad powierzchnią gruntu bez dodatkowych mechanizmów). Czy istnieją jakieś ograniczenia, które uniemożliwią nam wybór takiego rozwiązania? Jedynym jest odpowiednia przestrzeń w miejscu, w którym ma zostać ulokowana brama, aby można było ją swobodnie przesuwać w bok.

 

W jakiej sytuacji brama przesuwna będzie lepszym wyborem od dwuskrzydłowej?


Uchyl… 

Nie zawsze mamy jednak wystarczającą ilość miejsca wzdłuż ogrodzenia, wtedy lepszym pomysłem jest brama skrzydłowa uchylna, zwana profesjonalnie dwuskrzydłową. Wówczas odwrotnie niż poprzednio: możemy dysponować wąską działką, ale koniecznie długą – skrzydła będą otwierać się do środka i zajmować sporą przestrzeń na podjeździe. Niemniej jednak to niezwykle efektowna opcja, która sprawdzi się przede wszystkich przy budynkach o klasycznej architekturze, podkreślając ich prestiż. Bramy skrzydłowe uchylne często występują w wersji kutej i są wykonywane na indywidualne zamówienie. Jakie są minusy? Skrzydła takiego wyrobu muszą posiadać zabezpieczenie w postaci rygli w celu uniknięcia samoistnego ich otwarcia podczas silnego wiatru. Trzeba je ręcznie za każdym razem otwierać, gdy planujemy korzystać z bramy. Zimą konieczne jest ponadto skrupulatne odśnieżanie podjazdu, aby móc z bramy korzystać. Dodatkowo automatyka do bram dwuskrzydłowych jest zazwyczaj droższa niż do przesuwnych, konieczne jest bowiem zastosowanie dwóch siłowników. Jednak za to dużo łatwiej będzie nam zamontować ją samodzielnie wraz z napędem, zwłaszcza z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby powierzyć tę czynność fachowcom. – Najwięcej czasu, nawet 50%, przeznacza się na określanie wymiarów montażowych siłowników skrzydłowych tak, aby zapewnić odpowiedni kąt otwarcia skrzydeł. Teraz ten proces został uproszczony i zautomatyzowany za sprawą aplikacji BFT EASY SET, co sprawia, że z taką pracą poradzi sobie nawet osoba niewprawiona w montażu bram – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny w BFT Polska, firmy produkującej wysokiej jakości napędy do bram. – Dzięki kilku prostym krokom, możemy automatycznie uzyskać wymiary montażowe wsporników dla siłowników do bram skrzydłowych. Aplikacja pozwala wybrać kąt otwarcia bramy w zależności od ich położenia. Dostępna jest na smartfony z systemem Android lub iOS – dodaje. Jak działa? Dopasowujemy typ siłownika, wprowadzamy podstawowe wymiary bramy oraz żądany kąt otwarcia i gotowe! Aplikacja automatycznie oblicza wymiary pozycji wsporników, a więc możemy zabrać się do pracy.

 

W jakiej sytuacji brama przesuwna będzie lepszym wyborem od dwuskrzydłowej?

 

Czytaj również: Idealny garaż - samodzielny budynek czy połączony z domem?


Dla jednych lepsza będzie brama przesuwna, dla drugich dwuskrzydłowa. Wszystko zależy od wielkości i kształtu działki, na której ma ona stanąć, nie bez znaczenia jest także stylu domu i ogrodzenia. Czy wiesz już jakie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie?

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18042 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 816

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >