ABC gniazd - bramy do świata elektryczności: kontakty podtynkowe, natynkowe, wodoszczelne.

ABC gniazd - bramy do świata elektryczności: kontakty podtynkowe, natynkowe, wodoszczelne.

Producenci sprzętu elektroinstalacyjnego jak np Kontakt-Simon, oferują nam szeroki wybór gniazd, kontaktów a także całego osprzętu do rozprowadzania energii elektrycznej wysokiej jakości. Nawet najbardziej wymagający użytkownik znajdzie sprzęt elektroinstalacyjny dla siebie. Czytaj dalej

  Chciałoby się powiedzieć „Kontakt jaki jest każdy widzi”. Jednak wystarczy nieco się zagłębić w oferty sprzedawców sprzętu elektroinstalacyjnego, by zdać sobie sprawę, że wybór wcale nie jest taki prosty. Szczególnie, że wachlarz ofert największych Polskich producentów w tym zakresie t.j.  Legrand, Kontakt-Simon, Merten, Berker wydaje się być niewyczerpany.

    Gniazda wtykowe możemy podzielić na:
  -  natynkowe  i podtynkowe
  -  z uziemieniem i bez
  -  występujące pojedynczo lub też  instalowane w ramkach wielokrotnych. Istnieją również gniazda podwójne montowane w ramkach pojedynczych.
  -  gniazda bryzgoszczelne (z klapką) oraz nie posiadające ochrony przed wodą
  -  z dodatkowymi funkcjami np. z podświetleniem sygnalizującym obecność napięcia
  -  o prostej linii lub też zachwycające designem.

    W przypadku pracy z napięciem najważniejsze jest bezpieczeństwo. O nie jednak powinniśmy być spokojni. Potwierdza to Mirosław Mazur z firmy Kontakt-Simon . Zapewnia on, iż:  „Zgodnie z przepisami dotyczącymi certyfikacji wszystkie gniazda powinny być oznaczone znakiem “B”. W kwestii bezpieczeństwa możemy więc zaufać producentom”. Dokonując wyboru produktów pozostaje nam przesianie ich przez sito naszych własnych potrzeb, poczucia estetyki oraz cen.

Potrzeba, matką wynalazku
    Gniazdo uniwersale, mogące być zastosowane we wszystkich pomieszczeniach, nie istnieje. Życie codzienne jest pełne ograniczeń do których należy się dostosować dobierając sprzęt elektroinstalacyjny.
    Pomimo, iż najczęściej wybierane są kontakty podtynkowe, ze względu na ich estetykę, jednak istnieją miejsca w których nie można ich zastosować np. w piwnicach, garażach lub w niektórym drewnianym budownictwie. Wówczas zadowolić się trzeba gniazdem natynkowym, mniej cieszącym oko, ale równie funkcjonalnym. Z kolei w pomieszczeniach roboczych o wysokim zawilgoceniu, czy też na zewnątrz budynków, zalecane są kontakty wodoszczelne z klapką o minimalnym stopniu ochrony IP44.

 

 

Klapka może stanowić nie tylko zabezpieczenie przed wilgocią, ale także przed dostępem do źródła prądu osób niepowołanych- zapewnia to wyposażenie jej w zamek, który można otworzyc jedynie specjalnym kluczem.
    Gdy w domu pojawia się mały, ciekawski brzdąc warto dla jego bezpieczeństwa, oraz naszego spokoju, zamontować gniazdach z przesłonami torów prądowych. Uniemożliwiają one wprowadzenie do styku pojedynczego przedmiotu (np. kabla lub długopisu).
    Producenci nie zapominają także o osobach niepełnosprawnych, które dobrze powinny się orientować nie tylko we własnym domu, ale też w hotelu lub budynkach użyteczności publicznej. Firma Berker wypuściła na rynek serię gniazd z klapką i łączników na których umieszczono duże (widoczne z daleka) symbole, które dodatkowo, są wypukłe dzięki czemu można je rozpoznać dotykiem.

Granice żródłem ograniczeń
    Powinniśmy mieć świadomość, że na zagranicznym urlopie wzięty w podróż sprzęt elektryczny może okazać się bezużyteczny. W różnych krajach obowiązują odmienne standardy. W Polsce stosowane są gniazda typu francuskiego z uziemieniem w formie bolca o przekroju okrągłym oraz gniazda Schucko (występujące powszechnie na rynkach UE) z uziemieniem w postaci sprężystych zatrzasków. Osoby wyjeżdżające np. do Wielkiej Brytanii z pewnością zetkną się z kontaktami o prostokątnych otworach. Ratunkiem w takim przypadku okazać się może tzw. przejściówka, pozwalająca dopasować wtyczkę do innego rodzaju gniazda.
 

 

Dla wymagających
    Coraz częściej dokonując wyboru kontaktów kierujemy się troską o ich właściwe wkomponowanie we wnętrze. Zazwyczaj gniazda i łączniki są dobierane tak, by pochodziły z tej samej serii, zapewniając jednorodne wzornictwo całej instalacji.  
    Producenci prześcigają się w proponowanych rozwiązaniach mających za zadanie spełnić wymagania najbardziej wymagających klientów, dbających o każdy detal. Gniazda mogą więc posiadać ramki pojedyncze, bądź wielokrotne: metalizowane, z połyskiem, wielobarwne, szklane, drewniane, a nawet skórzane.
 
Nie tylko ich kolor, bądź materiał z którego są zbudowane, stają się polem kreatywnych działań producentów. Obecnie można już zakupić kontakty zarówno w standardowej prostokątnej wersji jak też z zaokrąglonymi rogami. Osoby preferujące zaś obłe kształty mogą połakomić się na gniazdo w formie okręgu. Trzeba jednak pamiętać, że wyższe wymagania oznaczają też wyższe ceny. Kwoty, które należy zapłacić za tego typu kontakty wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Choć na rynku można znaleźć także takie, których cena dochodzi nawet do 400 zł/szt.

 

Nie tylko na ścianach
    Producenci oferują też osprzęt do rozprowadzania energii elektrycznej. Takie rozwiązania zapewniają możliwość dowolnych zestawień gniazd i łączników montowanych w kolumnach, blokach, czy specjalnych puszkach podłogowych (te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli mowa o puszkach wodoodpornych spełniających normę IP66. Dzięki nim zasilimy dowolne urządzenie np. w ogrodzie, tarasie czy na balkonie).    

    Kolumny, czy też bloki z kolei okazują się być niezastąpione w biurach, wiecznie walczących z plątaniną kabli lub w miejscach o ograniczonej powierzchni. Dzięki nim podłączymy urządzenia w dogodny sposób np. w pozycji schowanej w mebel- tak, że widoczne są jedynie przewody; na, pod z boku biurka; w podłodze technicznej (pokrywa puszki z kontaktami może zostać wykończona takim materiałem jak podłoga, dzięki czemu jest prawie niewidoczna). 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Kontakt Simon/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 787 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 177 Grupa: Robimy stro... Jeżeli szukasz dobrej firmy od remontów i kładzenia glazur to polecam zapoznać się z ofertą firmy https://stylowyremont.pl/kontakt/. Ja korzystałem z usług firm...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17195 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >