Blaty z Miedzi Przeciwustrojowej na lotnisku w Santiago

Blaty z Miedzi Przeciwustrojowej na lotnisku w Santiago

Co raz głośniej w mediach o rozprzestrzenianiu się wirusa Ebola. Tymczasem sezon turystyczny w pełni, a korzystając z miejsc publicznych takich jak dworce, czy lotniska, mimowolnie przenosimy bakterie i wirusy. W Chile postanowiono temu zaradzić wyposażając stanowiska kontroli paszportów na lotnisku w Santiago w blaty z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej.

 

Pojawiające się co kilka dni informacje o dotarciu wirusa Ebola do Europy na szczęście się nie potwierdzają. Główną drogą rozprzestrzeniana się po świecie tego oraz innych wirusów jest transport publiczny. Każdy turysta w podróży dotyka ogromnej liczby klamek, poręczy, drzwi i innych powierzchni, gdzie zostawia i jednocześnie zabiera bakterie i wirusy. Jako pasażerowie nie łączymy faktów, że po podróży łapiemy infekcję w wyniku kontaktu z poręczami, uchwytami czy blatami, które dotykaliśmy wspólnie z innymi podróżnymi. Mniejsza o to, jeśli to zwykła infekcja, gorzej jeśli groźny wirus. Przez Lotnisko Chopina przewija się rocznie ponad 10 mln osób, przez Dworzec Centralny w Warszawie 16 mln osób, a przez port lotniczy we Frankfurcie pond 52 mln. Te dane obrazują skalę potencjalnego zagrożenia.

 

 

Wyposażenie stanowisk kontroli paszportowej na lotnisku Arturo Merino Benítez w Santiago w blaty z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej ma za zadanie ograniczenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów wywołujących choroby (w tym szczepów bakterii odpornych na leki). W ten sposób chroni się zdrowie zarówno podróżnych, jak i pracowników lotniska. Przez punkty kontroli granicznej na tym lotnisku przewija się rocznie ponad 6 milionów podróżnych, co sprzyja  szerzeniu się drobnoustrojów poprzez często dotykane powierzchnie.

 

Czytaj również: Nowe standardy udarności ociepleń budynków

 

- Miedziane powierzchnie powinno się stosować w budynkach użyteczności publicznej i masowych środkach transportu. W tych miejscach może dojść do bardzo szybkiego lokalnego, a w przypadku lotnisk, światowego rozprzestrzeniania się odpornych na wiele leków supermikrobów, w momencie, kiedy tylko się pojawią – mówi profesor Bill Keevil, ekspert zdrowia publicznego z Uniwersytetu w Southampton. - Ludzie pochodzący z różnych krajów, których higiena rąk nie zawsze jest dostateczna, mogą wymieniać między sobą drobnoustroje i różne geny odporności na antybiotyki przez dotknięcie poręczy, czy klamki. W ten sposób przenoszą się one na kolejne dłonie podróżnych, którzy dotkną tych powierzchni. Miedź w dużym stopniu obniża ryzyko zachorowania i ogranicza występowanie infekcji – dodaje.

 

 

Czytaj również: Dom modułowy – 3 razy szybciej

 

Lotnisko w Santiago de Chile jest kolejnym przykładem użycia miedzi w miejscu publicznym, po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii wywołujących infekcje. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze lotniska w Congonhas w Brazylii. Także stacje chilijskiego metra wyposażono w poręcze z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej a wewnątrz wagonów metra Valparaiso zamontowano miedziane uchwyty i poręcze . Coraz powszechniejsze staje się też stosowanie miedzi w szpitalach. Swoje oddziały wyposażyły w miedziane elementy  francuskie szpitale w Rambouillet i Amiens. W Polsce pilotażową instalację powierzchni dotykowych z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej wykonano na Oddziale Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

Źródło: zoom-bsc / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17356 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 329

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >