Dlaczego warto odzyskiwać wodę deszczową? - Metody magazynowania deszczówki.

Dlaczego warto odzyskiwać wodę deszczową? - Metody magazynowania deszczówki.

Woda deszczowa jest przez wielu uważana za niezwykle uciążliwą w otoczeniu domu. Nie tylko powoduje kałuże, ale intensywne opady mogą doprowadzić do podmycia fundamentów, a finalnie – nawet do ich zamakania. Wystarczy jednak zmienić punkt patrzenia. Woda deszczowa ma wiele zalet – wystarczy tylko zainwestować w wydajny system jej magazynowania. Czytaj dalej

 

System magazynowania wody deszczowej idealnie wpisuje się w dzisiejsze trendy proekologiczne. Nie dość, że sama konstrukcja jest oparta na nieskomplikowanej technologii, to całość jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga żmudnych konserwacji. Jest kilka metod, które umożliwiają magazynowanie deszczówki. Wśród nich wyróżniamy naziemne oraz podziemne systemy zbierania wody deszczowej.


odzyskiwanie wody deszczowej

 

Wśród metod magazynowania wody deszczowej najprostszą, a jednocześnie najefektywniejszą z nich w ofercie Galeco jest wyłapywacz dedykowany tylko dla systemu Galeco STAL - podpowiada Magdalena Gardyła z Galeco. Zbieracz wyłapuje wodę opadową. Montuje się go bezpośrednio do rury spustowej. Dzięki specjalnemu łączeniu deszczówka przepływa do podstawionego zbiornika. Tam może się pomieścić nawet kilka tysięcy litrów – dodaje ekspert.


dlaczego warto zbierać deszczówkę

Czytaj również: Po jakim czasie należy wymienić system rynnowy?

 

Na terenie przydomowej posesji dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie podziemnych skrzynek rozsączających . To tworzy konstrukcję, która magazynując wodę, stopniowo „oddaje” ją do gruntu tak, aby nie powstały zalania, a ziemia miała odpowiednie nawodnienie.

 

Kiedy woda opadowa z rury spustowej jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji należy pamiętać, aby u jej ujścia zamontować osadnik z koszyczkiem. To powstrzyma wszystkie zanieczyszczenia spływające z opadami np. liście czy igliwie – dodaje Magdalena Gardyła z Galeco.

 

odzyskiwanie wody deszczowej

W otoczeniu domu deszczówka znajduje wiele praktycznych zastosowań oszczędzających czas i przede wszystkim – wydatki. Może ona posłużyć do podlewania ogrodowych roślin, napełniania przydomowych oczek wodnych czy stawów. Idealnie sprawdzi się do mycia i sprzątania domu i jego obejścia. Takie podejście pozwala ograniczyć zużycie wody do 50%! Woda opadowa jest miękka, dzięki czemu nie zostawia białych smug z kamienia np. po umyciu samochodu czy okien.


Zagospodarowanie wody deszczowej to połączenie oszczędności z ekologią, o którą powinni dbać wszyscy właściciele domów.

 

Czytaj również: Systemy rynnowe odporne na działanie atmosferyczne

 

zbieranie deszczówki

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19163 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >