Energooszczędne domy - minimalizacja strat energii poniesionych na ogrzewanie i wentylację

Energooszczędne domy - minimalizacja strat energii poniesionych na ogrzewanie i wentylację

Rośnie świadomość społeczeństwa dotycząca oszczędzania energii, a także - cena nośników energii. W Polsce zapanowała moda na energooszczędność. Budowę domu o średniej lub niskiej energochłonności można rozpocząć samemu lub powierzyć prace inwestorowi zastępczemu ES Polska. Czytaj dalej

Minęły czasy kiedy to najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy budowie domu był jego rozmiar, wygląd, czy nawet wyjściowa cena. Teraz najważniejsza jest długoterminowa opłacalność inwestycji.

Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa od 120 do 160 kWh/m2 energii w skali roku.
To bardzo wysoki wskaźnik - w krajach Unii Europejskiej o podobnym do Polski klimacie wynosi on o połowę mniej. Większość domów jednorodzinnych powstała przed rokiem 1966, kiedy to budowano bardzo energochłonnie - zużycie energii przekracza w nich nawet 300kWh/m2 rocznie. Zmiany są więc potrzebne.
Polacy stają się coraz bardziej świadomi tego, że mają realny wpływ na emisję gazów cieplarnianych. Zapanowała wręcz moda na bycie „eko”. Jednak dopiero rosnące ceny nośników energii i dekoniunktura gospodarcza zmusiły do szukania oszczędności najbliżej siebie – we własnym domu – powiedział Michal Jalovecký, prezes ES Polska.
Budowa domu energooszczędnego pozwala na znaczne ograniczenie strat energii poniesionych przede wszystkim na ogrzewanie i wentylację. Zwiększony nakład finansowy poniesiony przy budowie takiego domu zwraca się w ciągu paru lat. Niebagatelne znaczenie również ma wyższa cena sprzedaży budynku energooszczędnego niż tego o wysokiej energochłonności.
W domu energooszczędnym wszystkie rozwiązania budowlane i instalacyjne podporządkowane są wymaganiom niskiego zużycia energii. Jednak coraz bardziej popularne stają się domy niskoenergetyczne, o jeszcze mniejszej energochłonności. Roczne zapotrzebowanie na energię wynosi w nich nie więcej niż 45 kWh/m. Tak niskie zużycie energii możliwe jest dzięki zastosowaniu izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości nie mniejszej niż 20 cm oraz zachowaniu szczelności okien na poziomie 1,0 – 1,1 W/m2K ich przenikalności cieplnej U - mówi Sławomir Chmura, menedżer budowy z ES Polska. Rekuperacja wentylowanego powietrza, a także zapewnienie uzyskania dodatkowej energii za pomocą kolektorów słonecznych lub pompy ciepła to dodatkowy warunek, jaki muszą spełnić domy niskoenergetyczne.

Wszystkie domy w ofercie ES Polska posiadają status domu energooszczędnego. Zainteresowanie nimi wzrasta z roku na rok - powiedział Sławomir Chmura.  Polacy szukają alternatywnych źródeł energii, o czym świadczy coraz większa popularność pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych, które mamy w swojej ofercie.

                                                                                    ***
Dwa domy oferowane przez ES Polska - Ekonom N7 i N14, spełniają warunki domu niskoenergetycznego. Każdy projekt może zostać dodatkowo zaadoptowany do jeszcze mniejszego zapotrzebowania na energię, niż wynika to z jego wstępnych parametrów. ES Polska oferuje
w standardzie izolację cieplną ścian zewnętrznych, ścian fundamentowych, powierzchni dachu, podłóg, stropów, a także balkonów i tarasów. Pięciokomorowe okna o współczynniku przenikalności cieplnej U=1,1 – 1,0 W/m2K oraz zastosowanie betonu komórkowego, jako materiału o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, to dodatkowe wyznaczniki świadczące o energooszczędności domów.


Źródło: Fleishman-Hillard / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >